Gyurcsány csapdahelyzetben
Tovább folytatódik Gyurcsány Ferenc és az MSZP „se veled-se nélküled" kapcsolata. A mai pártszavazáson nyolcezer egy irányba mutató voksnak kellene összegyűlnie, de eddig csak ötezren szavaztak. A volt miniszterelnök ugyanakkor máris sikernek nevezte a szavazást és az ATV-ben megbocsájtott Török Zsoltnak a kirohanása miatt. Közben a liberális Republikon Intézet gyorselemzése ízekre szedte a pártmegtisztítási kísérletet.
Ma a késő esti órákban zárul le hivatalosan a Gyurcsány Ferenc volt kormányfő és platformja által kezdeményezett pártszavazás. Egységes és pontos záró időpont nincs, mindegyik érintett irodában a szokásos nyitva tartás szerinti ideig lehet voksolni, az utolsó ilyen iroda nyolc-kilenc óra felé zárja kapuit. A pártszavazást a Demokratikus Koalíció Platform (DKP) kezdeményezte, de hivatalosan az országos elnökség javaslatára a választmány indította el. Igaz, a néhány napja megtartott „kibeszélő” kongresszuson viszont kétharmados többséggel olyan határozat született, amely felkérte Gyurcsányékat: vonják vissza a kezdeményezést. A DKP ezt nem tette meg, így a voksolás megkezdődött - írta a
Népszabadság.Gyurcsány 2012-ig próbálkozik az MSZP megújításával
A volt kormányfő nem érti, miért kell személyeskedni a pártszavazás kapcsán, hiszen a cél a megújulás. Egyúttal Orbán Viktort megdicsérte, Török Zsoltnak pedig megbocsátott.
Elfogadtam Török Zsolt bocsánatkérését, a lovagiasság szabályai szerint az ügy le van zárva, reagált Gyurcsány Ferenc az
ATV Egyenes beszéd című műsorábanarra, hogy az MSZP szóvivője élesen bíráltaa Demokratikus Koalíció kezdeményezte pártszavazás híveit a Facebookon. A volt miniszterelnök szerint egyébként nem ment nehezen a megbocsátás, hiszen a politikában már olyan sok galádsággal találkozott – az MSZP-sek részéről is –, hogy lassanként már fel se szisszen az ilyesmire. „Nem kell emberi gonoszsággal, személyes bántással intézni az ügyeket, politikai vitának persze helye van”, mondta Gyurcsány, aki az ATV stúdiójában találkozott Török Zsolttal, mivel a szóvivő is a műsor vendége volt. A két politikus kezet fogott, majd megölelte egymást.Az említett pártszavazás pártjogi értelemben akkor eredményes, ha minden negyedik tag „egy irányba szavaz”, magyarázta Gyurcsány. A volt miniszterelnök szerint az egyértelmű, hogy a hivatalosan 32 ezres tagság negyede-harmada egyáltalán nem mozdítható. Illetve az is látható, hogy nagyon sokan kétszer vannak nyilvántartva – például egyszer dr. előtaggal, egyszer anélkül. Nagyon sokan meghaltak, kiléptek, és ezeket a tagokat gyakran nem törölték, állította Gyurcsány, aki szerint a pártszavazás tapasztalata éppen az, hogy a tagnyilvántartások közepesen pontatlanok.
„De én ezen nem akarok lovagolni, nem akarok egy számháborúba belemenni”, jelezte Gyurcsány, aki szerint az a lényeg, hogyha a 7-8 ezer aktív tag többsége elmegy szavazni, akkor világosan azt üzeni: változásokat akar a párt politikájában. Egyébként Gyurcsánynak meggyőződése, hogy aki elmegy, az igennel is szavaz, ezért akarja az ő belső ellenzéke érdektelenségbe fullasztani, alacsony részvétellel lebonyolítani a pártszavazást. De országos vita nincs a Demokratikus Koalíció és az MSZP vezetése között, legfeljebb sok kis helyi ügy van, reagált Gyurcsány arra, hogy egyes hírek szerint a platformja lenyúlja az adatbázisokat, míg az ellenfelei próbálják elhajtani a szavazóhelyiségből a párttagokat.
Gyurcsány: nem feloldhatatlan az ellentét
Az utóbbi négy hétben három európai párt kezdeményezett belső reformot: a németek például a főpolgármester-jelöltjüket választják ki demokratikusan, a franciák pedig az elnökjelöltjüket emelik így pajzsra. Magyarországon is ki kell nyitni az MSZP-t Gyurcsány szerint, mert nem lehet bezárkózni egy 20-30 ezres pártba, átláthatatlan politikai és pénzügyi folyamatok közé – olyan párt kell, amelyiknek fontos az 1-2 millió baloldali választó véleménye is.
Hogy miképpen lehet összecsiszolni a véleményeket, az Gyurcsány szerint nem jelenthet feloldhatatlan ellentétet, hiszen az MSZP mindig kétgyökerű párt volt: egyrészt volt egy hagyományos munkáspárti karaktere, másrészt jelen volt a modernizáció, a baloldali progresszió. Igaz, szólt ki Gyurcsányból a reálpolitikus, ha mi személyesen egymásnak esünk, akkor nehéz lesz együttműködni – márpedig jó egy hónapja rendesen megtaposták a Demokratikus Koalíciót az MSZP-frakcióban, és hasonló történt a kongresszuson. Ám Gyurcsány sok oknál fogva úgy döntött, hogy marad a pártban, és tesz egy kísérletet a megújítására. Hogy mi lehetne a szakítási pont, azt Gyurcsány nem tudja.
Ami pedig a vezetési kérdést illeti, Gyurcsány az ATV-ben annyit mondott, hogy ő nem egy szerénytelen hapsi, de pártelnökként megtanulta, hogy nem az visz előre, ha Jóskát lecserélik Sanyira,úgyhogy ő bizton nem akar újra pártvezető lenni, és a Demokratikus Koalícióból sem tud olyat mondani, akit elnöknek ajánlana. Azaz királycsináló sem akar lenni, mert a jó politikus úgy lesz, hogy jön felfele, mint a buzgár és tehetséges – nem pedig hátsó szobákban találják ki, hogy ő a jó politikus. Mindenesetre, ha valaki, akkor a Demokratikus Koalíció, tudja átalakítani a pártot, szögezte le Gyurcsány.