Gulyás Gergely szerint az EU és az ellenzék a hibás, hogy a tanárok nem kapnak béremelést

Gulyás Gergely kitérő választ adott a Kormnyinfón azzal kapcsolatban, miért nincs pénz a tanárok béremelésére, majd arról beszélt, hogy az uniós források hiánya és az ellenzék miatt nem jut a tanároknak. 

2022. június 18., 10:52

Szerző:

A pénteki kormányinfón a Népszava arról kérdezte Gulyás Gergelyt, hogy lehetséges, hogy Orbán Viktor kormányfő fizetését megduplázták, míg a tanárok béremelésére nincs pénz. A minsizterelnöki emelést azzal is indokolta a kormány, hogy az uniós miniszterelnökök zöme többet kap Orbánnál, a Népszava arra volt kíváncsi: ha a kormányfő fizetésénél szempont az EU-s bérszint elérése, akkor az más munkakörben, például tanároknál miért nem jöhet szóba? A pénteki kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt arról, hogy 2022-ben, 2023-ban és 2024-ben is tíz százalékos béremelést kapnak a pedagógusok, amennyiben az uniós források megérkeznek.

„Hazai forrásból meglátjuk, hogy mi biztosítható”

– idézte Gulyás Gergely minisztert a pedagógusok béremeléséről a 444. A kormány az uniós helyreállítási alapból adna háromszor 10 százalékos béremelést, de ez a pénz a jogállamisági problémák miatt továbbra sem érkezett meg Brüsszelből.

Gulyás az ellenzéki pártokat okolta a béremelés elmaradása miatt,

szerinte ugyanis azért küzdenek, hogy az uniós pénzt továbbra se fizessék ki Magyarországnak. Egy másik válaszában pedig a helyreállítási alap problémáját állította be úgy, mint amit Brüsszel és az ellenzék okozott, szerinte ehhez viszonyul konstruktívan a kormány, mert szeretne fizetésemelést adni az oktatásban és az egészségügyben.

Magyarországon a tanári fizetés mindössze 60 százalékát éri el annak, amit hasonló szintű végzettséggel lehet keresni Magyarországon. Ez több európai országban 70-90 százalék között mozog az OECD szerint. Emiatt a fiatalabbak közül, akik eleve kevesen vannak, egyre többen felmondanak. Közben Orbán Viktor fizetését majdnem a duplájára emelték, Gulyás szerint azért, mert kevesebbet keresett, mint az államtitkárok többsége. A 444 kérdésére, hogy ebben a gazdasági helyzetben nem túlzás-e ilyesmiről dönteni, azt mondta: a ciklus elején kell meghatározni a fizetéseket.

Fürjes Balázs államtitkár a parlamentben azzal magyarázta a döntést, hogy az uniós miniszterelnökök többsége többet keres Orbánnál.

A miniszterelnök fizetése most már tízszerese a magyar átlagkeresetnek.

Az uniós források elosztásáért felelős tárca nélküli minisztertől, Navracsics Tibortól vár tájékoztatást a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) a kormány képviselői által többször említett, háromszor tíz százalékos tanári béremeléssel kapcsolatban, amit uniós forrásból terveznek finanszírozni – írta a Népszava. Totyik Tamás a lapnak azt is elmondta, szeretnék látni azokat az Európai Bizottságnak benyújtott dokumentumokat, amelyek a béremelés részleteit tartalmazzák. A tájékoztatást kérő levelet jövő héten küldik el a miniszternek. Totyik Tamás, a PSZ alelnöke ismét rámutatott: a 2023-as költségvetési tervezetben semmilyen fizetésemelés fedezete nem jelenik meg, ami a szakszervezet számára aggodalomra ad okot.

 

(Kiemelt kép: MTI/Kovács Tamás)