Futó Barnabás védi a holokauszttagadót, aki beismerte tettét
Súlyos büntetést rótt ki az esztergomi járásbíróság egy erősen antiszemita és holokauszttagadó internetes bejegyzésért. A jogerős ítélet a nemzetiszocialista rendszer bűneinek nyilvános tagadása miatt „négyszáz napi tétel pénzbüntetést” szabott ki egy dömsödi férfire. Mindez azt jelenti, hogy napi kétezer forintos „árfolyamon” számolva vagy kifizet nyolcszázezer forint pénzbüntetést, vagy fogházban leül négyszáz napot. A férfit a Tett és Védelem Alapítvány jelentette fel, miután a szervezet Facebook-oldalán kommentelt egy holokauszttal foglalkozó cikket a „holokamu” kifejezést is használva. A férfi egyébként saját Facebook-oldalán más antiszemita tartalmakat is posztolt, például egy olyan képet, ahol terroristának nevezi az Egyesült Államokat vagy Izraelt, és utóbbit nevezte meg a közel-keleti háborúk felelőseként.
Jogerősen elmarasztalta az esztergomi járásbíróság Juhos Norbertet nemzetiszocialista rendszer bűneinek nyilvános tagadása miatt. Juhos Norbert büntetése nyolcszázezer forint vagy négyszáz nap fogház – írja a
TEV.hu .Juhos Norbert a TEV Facebook-oldalán 2015 augusztusában Köves Slomó Hogyan beszéljünk a holokausztról? című cikke alatt kommentben az alábbiakat írta:
„Hogyan beszéljünk? Úgy, hogy húzzatok vissza a p...ba, ahonnan jöttetek! Az emberek könyökén jön már ki az ajvékolásotok meg ingyenélősködésetek a holokamutokkal együtt! Írogatják itt a kiba...tt erkölcsi ökörséget, és már ötven éve a kártérítésekből meg a jóvátételekből éltek!”
A TEV álláspontja és az eddigi ítélkezési gyakorlat szerint ez a hozzászólás már kimeríti a bűncselekmény kategóriáját, ezért feljelentést tett. – A holokauszt a náci Németország által kontrollált területeken a második világháború alatt végrehajtott, a nemzetiszocialista német kormány által eltervezett, irányított népirtás, amelynek célja a zsidóság kiirtása volt. Ezen népirtás megtörténtének valósága büntetőjogi védelem alatt áll – olvasható a feljelentésben. Az érvelés szerint a holokausztra úgy utalni, hogy az hazugság volt (a holokamu szóösszetétellel), kimeríti a holokauszt tényének letagadását.
Mivel a hozzászólás szerzője megjelölte saját Facebook-oldalán, hol lakik, ezt az információt a TEV közölte a hatóságokkal. A rendőrök így hamar megtalálták a férfit, aki nem tagadta, hogy ő posztolta az idézett hozzászólást.
– Ez önmagában különleges, hiszen a holokauszttagadók általában hárítanak, tagadnak, nem is ők voltak, ott sem voltak, valaki más kommentelt az ő nevükben, a kifogások tárháza gazdag – nyilatkozta a Zsidó.com-nak a TEV munkatársa. Pásztor Tibor azt is elmondta, mediálásról ebben az ügyben nem lehetett szó, hiszen büntetőügyben mediáció személy elleni, közlekedési, vagyon elleni bűncselekmény esetén alkalmazható, köznyugalom elleni bűncselekményeknél, mint amilyen a holokauszttagadás, nem.
Az iratbetekintésnél derült ki a TEV munkatársai számára, hogy a bűncselekmény elkövetésével vádolt férfi nem először áll bíróság előtt büntető ügyekben.
Az ügy további érdekessége, hogy a bűncselekménnyel vádolt férfi írt egy bocsánatkérő levelet a TEV-nek, amelyben azt írta, hirtelen felindulásból írta hozzászólását. A mérgét – levele szerint – az váltotta ki, hogy „az ominózus napon” a hírfolyamban olvasott egy holokausztiparról szóló eszmefuttatást, amelynek lényege, hogy egyesek tőkét kovácsolnak a holokausztból. Ezt ugyan nem kérdőjelezte meg bocsánatkérő levelében, mindössze azt jelezte, helytelenül tette, amikor hozzászólásában általánosított. A „hirtelen felindulásra” hivatkozó védekezés meggyőző erejét gyengíti, hogy a férfi saját Facebook-oldalán más antiszemita és idegengyűlölő tartalmakat is posztolt. Például olyan képet, ahol terroristának nevezi az Egyesült Államokat vagy Izraelt, és utóbbit nevezte meg a közel-keleti háborúk felelőseként, de a bíróság a súlyos ítélet kiszabásakor valószínűleg nem ezt, hanem a vádlott büntetett előéletét vette figyelembe.
Az ügy további pikantériája, hogy a férfit az ismert ügyvéd, Futó Barnabás védi.