Elképesztően sokba kerülhet a fűtés télen – eláruljuk, mi okozhat többletköltséget
Érdemes betartani néhány szabályt a tűzifával kapcsolatban, hogy ne kelljen aggódni a fűtés miatt.
Egyre hidegebbek a napok, különösen az éjszakák, és már a természetben is érződik, hogy elkerülhetetlenül közelít a tél. A fűtés már most is indokolt, de hamarosan még nagyobb szükség lesz rá, és ez jelentős költségekkel jár. Magyarországon a tűzifával történő fűtés az egyik legelterjedtebb, ám ez nagy körültekintést igényel nemcsak a biztonságot, hanem a hatékonyságot tekintve is – hívta fel a figyelmet a HelloVidék.
A tűzifa beszerzése minden évben sok kérdést vet fel, de a portál igyekezett összegyűjteni, hogy milyen tényezőkre érdemes odafigyelni annak érdekében, hogy a fűtés költségei minimalizálhatóak legyenek. Nagyon sokan egyszerűen figyelmetlenségből hagyják tönkremenni a tűzifát, ezzel pedig akár meg is duplázódhatnak a költségeik.
Annak érdekében, hogy az ilyen jellegű hibák elkerülhetőek legyenek, elegendő csupán néhány szabályt betartani, amikkel érdemes megismerkedni még a téli tűzifa megvásárlása előtt.
A fűtés költségei így optimalizálhatóak
Logikusnak tűnik, hogy akkor lehet a legolcsóbban beszerezni a tűzifát, ha a helyi termelők, erdőgazdálkodók, vagy helyben működő kereskedők kínálatából válogatunk. Értelemszerűen a tűzifa szállítási költsége így jóval alacsonyabb lesz, és a kereskedővel is könnyebb felvenni a kapcsolatot probléma esetén, mintha az ország másik végében működteti a vállalkozását.
Aki tanácstalan, hogy kihez fordulhatna ezzel a kérdéssel, annak érdemes informálódnia a Nébih által működtetett Tűzifát Okosan oldalról, ahol meg lehet adni a települést, illetve hogy hány kilométeres körzetben keresünk kereskedőt. Ezek az információk sokat segíthetnek, ha megbízható szakembert keresünk a tűzifa megvásárlásához.
Érdemes már előzetesen tájékozódni a fafajtákkal kapcsolatban is, ugyanis ezek nagymértékben eltérnek egymástól mind az árukat, mind a fűtőértéküket tekintve. A fafajcsoportokból létezik fenyő, lágylombos, valamint keménylombos is. Előbbieket jóval olcsóbban be lehet szerezni, ám a fűtőértékük is alacsonyabb, így a fűtéshez többet kell belőlük használni. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy ugyanannyi időre elegendő tűzifából jóval többet kell otthon tárolni ezekből, mint a keménylombos típusból, tehát nagyobb helyre van szükség. A fafajták között is akadnak különbségek, például a tölgyet sokan szeretik az illata miatt, míg a cser magas fűtőértékkel bír és szép lángot ad. A bükk után kevés hamu marad, aminek sokan örülnek, ám a tárolásnál vigyázni kell, hogy ne érje nedvesség, mert azonnal begombásodik. Ezen kívül az is szempont lehet, hogy fel van-e hasogatva a tűzifa, ugyanis például a gyertyánnak magas a fűtőértéke, de kifejezetten nehéz lesz kisebb darabokra vágni.
Amit sokan elhibáznak, az a tűzifa tárolása, ami azért nagyon fontos, mert tönkremehet a faanyag, így fűtésre alkalmatlanná válik, a pótlása pedig megduplázhatja a fűtési költségeket. A legalapvetőbb szabály, hogy a tűzifát óvni kell a nedvességtől, ami nemcsak az esőt, hanem a párát is jelenti. Jól szellőző helyen érdemes tárolni, és egy talapzat is jól jöhet, a földre helyezett fa ugyanis nehezebben szellőzik ki.
A ház közvetlen közelében vagy a házfalnak támasztva nem ajánlott tűzifát tárolni, ugyanis beleköltözhetnek rágcsálók és rovarok is, amelyek így könnyen bejuthatnak a lakóterületre is. Élő növényzet közelébe hasonló okokból nem szokták elhelyezni, a beleköltőző rovarokat ugyanis a házba is be lehet hurcolni így.
A tűzifa szempontjából egy fedett tároló a legelőnyösebb, ami sok bosszúságtól kímélhet meg. Ősszel és télen a csapadék eláztathatja a tűzifát, amely nedvesen használhatatlanná válik. A fűtést ezt követően már csak új tűzifa vásárlásával lehet biztosítani, ami extra költséget jelent, így ezt érdemes megelőzni.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)