Freedom House: Orbán Viktor illiberalizmusa visszatérés a gulyáskommunizmushoz

Magyarország már nem tekinthető konszolidált demokráciának – állapítja meg friss jelentésében a szervezet.

2018. április 11., 09:38

Szerző:

Magyarország ellen is el kell indítani a lisszaboni szerződés hetedik cikkelye szerinti eljárást – állítja a Nations in Transit címet viselő jelentésében a Freedom House. A szervezet elnöke, Michael J. Abramovitz szerint már nem csak Oroszországra és közép-ázsiai országokra jellemző a demokrácia hanyatlása, a vizsgált 29 balkáni, közép-európai és eurázsiai ország közül 19-ben szűkül a demokrácia tere, de Magyarország közülük is kiemelkedik ebből a szempontból.

Magyarországon már tíz egymást követő évben romlottak a demokrácia mutatói, ami a legnagyobb visszaesést jelenti a vizsgált 29 ország között. Az ellenzék, a média és a civilek üldözése teljesen hétköznapi jelenséggé vált, az Orbán-kormánnyal nem egy demokratikus, hanem egy „hibrid rezsim” van hatalmon, amelynek az illiberálizmus a demokratikus berendezkedést veszélyezteti. A projektvezető Nate Schenkkan azt állítja, hogy Magyarország volt a követendő példa Közép-Európa illiberális politikusai előtt, mivel bebizonyította, hogy a média manipulálásával az Európai Unió egyik tagországában is lehet választást nyerni.

Fotó: EPA/Julien Warnand

A Freedom House emlékeztet, hogy az illiberális demokrácia, amelynek a fogalmát Orbán Viktor dobta be a hírhedt 2014-es tusnádfürdői beszédében, visszatérést jelent a gulyáskommunizmushoz. Ennek a világában az egyént nem üldözik, de a független demokratikus intézményrendszer már nem létezik, az állam és a párt pedig egy és ugyanaz. 

Nate Schenkkan szerint már sem Bulgária, sem Magyarország nem tartozik a konszolidált demokráciák közé, Lengyelország pedig azon a határon áll, amelynek az átlépésével kiesik ebből a kategóriából. A jelenleg regnáló lengyel vezetés, a Morawiecki-kormány ellenőrzése alatt tartja az igazságszolgáltatást és a közszolgálati médiát, és támadja a civileket. Emiatt, hogy ami a demokrácia mutatóit illeti, Lengyelország pontszáma esett a legnagyobbat a vizsgált 29 ország között.

A Freedom House szerint az EU akkor képviseli a saját, demokratikus elveit, ha elindítja a lisszaboni szerződés 7. cikkelye szerinti eljárást Magyarország ellen. A szervezet korrupcióellenes vizsgálatokat javasol az EU-s pénzek gyanút keltő felhasználása miatt, illetve azt, hogy Magyarország ne kapjon EU-s támogatást mindaddig, nem csatlakozik az Európai Ügyészséghez.