Fifti-fifti

Megőrzi-e az MSZP polgármesteri pozícióját a szoci többségű Salgótarjánban? – ez a tétje a vasárnapi időközi választásnak. A két jelölt jóban van, a kampánycsapatok mégis nehéztüzérséggel lövik egymást. A Fidesz bevetette a házelnököt is, aki intette a helyieket: ne hibázzanak. A szocialista országos politikusok – ahogy az érintett fogalmazott – páros lábbal szálltak bele a kormánypárti jelöltbe. Nagy a kampányhév az egykorvolt szocializmus betondíszletei között.

2016. február 28., 10:51

– Gyere, kisfiam, megyünk plakátolni! – mondogatta a kampány kezdetén Fekete Zsolt salgótarjáni szoci polgármesterjelölt. És Tamás ment. Aki hallotta, megmosolyogta a mondatot, hiszen harmincéves már az a fiú, ráadásul képviselő az önkormányzatban, ő a helyi MSZP-iroda vezetője. Ám Fekete alpolgármester azt mondja, ő nem tud máshogyan beszélni hozzá, klasszikus apa-fiú kapcsolat az övék. Első házasságából van a Tamás, a másodikból is fiú született, de ő még csak harmadikos általános iskolás.

Azóta Tarjánban kilyukasztottak néhány plakáttáblát, letépték róluk a papírt is. Erről Fekete szerint nem Simon Tibor fideszes jelölt tehet. A szocik dafke új ragasszal üzentek az ismeretlen rongálónak: „Nem félünk, megyünk tovább!”

– Tibi jó ember – mondja bajsza alatt Fekete Zsolt. Halk szavú, lassan beszél, mintha mindig fáradt lenne.

Jóban vannak Simonnal, miután a Hír TV-ben vitáztak helyi ügyekről, hazafelé együtt csirkéztek az egyik gyorsétteremben. Az 52 éves Feketének ez a negyedik ciklusa, Simon most 47, ő is volt önkormányzati képviselő. Régi a kapcsolat: együtt voltak igazgatók, Fekete a gyermekvédelemé, Simon a Gagarin Általános Iskoláé.

A nagy békébe belepiszkolt a kampány: nemcsak a szoci plakátokat rongálta meg valaki, névtelen kommentelők halállal fenyegették meg a fideszest. Simon feljelentést tett emiatt a rendőrségen.

– Tibi paprikás hangulatban volt. De elmagyaráztam neki, nincs közöm a dologhoz, elhatárolódtam a hangulatkeltőktől – meséli Fekete.

Korábban Simonnal megállapodtak, figyelik az internetes trollok bejegyzéseit: az egyik ugyanazon az álnéven írt mindkettejük Facebook-oldalára.

– Mondtam is a Tibinek, össze akarnak ugrasztani minket – így Fekete.

Az alpolgármesteri irodában ülünk. Kint vigasztalanul esik. A szocreál város szürke betonkockáira csak a választási plakátok hoznak színt. Nem csoda, hogy a munkáspárti Thürmer is ideruccant pályázni a városvezetői posztra. Emeletnyi molinóval reklámozza magát. Itt aztán nosztalgiázhat kedvére, az egykori bányász- és iparvárost betonmúzeummá változtatta a szocializmus: úton-útfélen kopott cekkerek köszönnek reménytelenül egymásnak.

Mára megszűntek a gyárak, mintegy 15 százalékos a munkanélküliség. Nincs áruk az ingatlanoknak, a központi betonszalagban hárommillióért adnak egy ötven négyzetméteres lakást. Több tucat otthon maradt üresen. Azt pletykálják, messziről jönnek idegenek, feltörik az üres lakásokat, és beköltöznek.

A fiatalok, ha tudnak, elmennek innen. A fideszes időkben szűnt meg a helyi főiskola. Az üres épület az egyik dombon áll, a város felett, lakattal zárják el a kíváncsiskodók elől. Nemrég azért megnyesték az épület körül burjánzó növényeket.

A szocik 2006-ig irányították a várost, aztán bevette Tarjánt a Fidesz. De két ciklus után tavaly a kormánypártiak ötven szavazattal véreztek el a polgármesteri posztért folytatott küzdelemben. Most szoci többségű a testület, s ha a fideszes Simon győz, velük kell egyezkednie. Thürmer a baloldal voksait osztja meg, a Fideszét Hulitka István, a Jobbik jelöltje. Ő gépészmérnök, az önkormányzat pénzügyi bizottságának tagja. Se Thürmernek, se Hulitkának nincs esélye, fifti-fiftire áll az MSZP–Fidesz-küzdelem.

Tibi nem ellenfelem

A titkárnő kávét hoz, Fekete hamar tegeződősre vált, a novemberben meghalt polgármesterről mesél, aki jó barátja, szövetségese volt. Amikor Dóra Ottó indult a polgármesterségért, megállapodtak, Fekete lesz az alpolgármester. Közösen jártak főzőversenyre, tócsnipartira.

– Közvetlen ember volt. Három hónap alatt vitte el a rák. Folytatni akarom, amit elkezdett – mondja.
A fiatalok képzésére koncentrálna, hiszen túl sokan élnek itt nyolc általánossal, plusz a munkahelyteremtést segítené az úthálózat felújításával, magyarázza egy szuszra.

– Miért mondja ellenfeled, hogy csődben a város, egymilliárd a mínusz?

Fekete Zsolt rögtön kijavít:
– Tibi nem ellenfelem, hanem polgármesterjelölt-társam.
Aztán azt mondja, 2014-ben még a Fidesz-vezetés kért hatszázmilliót a kormánytól a város költségvetéséhez, miután a szocik ősszel nyertek, meg is jött a pénz, de csak 60 millió.

– Így büntették a várost, mert ránk szavazott. Erre racionalizáltuk a gazdálkodást, most 480 millió pluszban vagyunk – magyarázza.

Délután fórumra siet, pedagógusok hívták a TIT-be. Kockás inget vesz, ma ez a forradalmárviselet. Ráadásul erős a kampánykontraszt: a fideszes jelölt ugyanis a Klik főosztályvezetője. Nap nap után Pest és Tarján között ingázik. Hendikepes pozíció ez manapság.

Bubis víz az asztalon, olvasószemüveg, ridikül az ölben, pufidzsekik a fogason.

– Azt az összetartozást, ami a Kossuth téren létrejött, nem adja vissza a tévé. Mi ott voltunk a pedagógustüntetésen – büszkélkedik az egyik tanárnő. Bólogatnak a többiek.
Fekete programbeszédet mond, központilag irányított fideszes választási hadjáratról beszél, a végén szerényen elnézést kér a tanári publikumtól, ha nem fogalmazott elég szabatosan.

– Megszokhatták tőlem – üti el egy poénnal.
– Nyugodt volt a város, amikor a Dóra Ottó volt a polgármester. Mit csináltak a Fidesz alatt? Felújították a járdaszegélyt – magyaráz az utcán egy ötvenes nő. A szegfűs aktivistasátor alatt beszélgetünk. Aláírást gyűjtenek, szavazásra buzdítanak Fekete Zsolt mellett.
– Meg országzászlót állítottak – kontráz a társa. – De csak olyat vittek végbe, amit a szocialisták készítettek elő! A barátnőm mesélte, hogy a lánya két éve nem ment el szavazni. Azt mondta, annyira felidegesítette a Fidesz, hogy most tuti voksolni fog.

Közel a kormánypárti tulajáról is híres CBA, oda tartok parizerért. Elsápadnak, amikor meghallják:
– Nehogy oda bemenjen, egyen inkább kínait, az olcsóbb!
Igyekszem nem vétkezni.

– Szerintem a fideszes fog győzni. Nem azért, mert jobb, hanem mert a fiatalok rá szavaznak – magyarázza egy idős úr. Egerből költözött ide, jó negyven éve. Gelkás volt, ma nyugdíjas. Itt rekedt. Visszavágyik Hevesbe, de nincs elég pénze a költözésre.

Elemez kicsit, aztán kiböki:
– Az nyer, aki jobban mozgósítja a híveit.

Thürmer szórólapjai

Simon Tibor talpig öltönyben fogad a Fidesz-irodában. Atletizált korábban, megrögzött természetjáró, két gyerek apja, szakmája szerint biológia–földrajz szakos tanár.

A teremben sörpadok, egyiken a térség országgyűlési képviselője, Becsó Zsolt tart eligazítást, meglett férfiak hajolnak össze. Amikor belépek, elhalkulnak.

– Durvul a kampány. Az előbb az egyik szocialista páros lábbal szállt belém – sóhajt Simon.
– Melyik?
– Hát a Lukács Zoltán – mondja, aztán hiába faggatjuk, hárít, többet nem mond az ügyről.
(Később kiderül, a szoci elnökségi tag „bukott brókerezte” a fideszes helyi jelöltet. Mobilján hívom Simont, hogy másodállásban tényleg dolgozott-e brókerként, de már nem veszi fel a telefont. Csak egy közleményt ír, eszerint becsületsértő valótlanságokat állított Lukács, ezért büntetőfeljelentést tesz ellene.)

– És a Thürmer-szórólapokkal mi a helyzet? – kérdezem.
A szoci szavazókat megosztó munkáspárti jelölt kampánycsomagjait állítólag a Nógrád Megyei Hírlap szerkesztőségében fotózták le. A lap főszerkesztője korábban fideszes alpolgármester volt. Tehát a Fidesz segíti Thürmert, hogy gyengítse a szocikat – készül a vád.

– Nem igaz az egész! – legyint mosolyogva Simon. – Nem a szerkesztőségben készült az a kép, hanem abban az irodaházban, ahol a lap is bérel irodákat.
– És még jóban vannak Feketével?
– Nemcsak vele, hanem a többi szocialistával is. Együtt tudnánk dolgozni. Csak a MSZP országos vezetősége miatt lett ennyire durva a korteskedés. A Tóbiás miatt van, túlélésre játszanak – mosolyog. Ő is szelíden, halkan beszél, ahogy Fekete szokott.
Szerinte nem mindegy az MSZP-pártelnöknek, hogy a tisztújítás előtt elveszti-e Salgótarjánt. Fekete szerint meg éppen a Fidesz fél a vereségtől, hiszen nem túl jó ómen, ha Szeged mellett még egy vidéki városon is marad a szegfűs lobogó.

A Fidesz fenyeget

Kövér László házelnök talán éppen ezért feszült neki a helyi kampánynak: „Ha a salgótarjániak gyermekeik, unokáik számára élhető jövőt szeretnének, nem szabad hibát elkövetniük az időközi választáson. Olyan polgármestert kell választani, aki képes felelősséggel gazdálkodni és megtalálja a partneri viszonyt a kormányzattal.”

Dömsödi Gábor volt tévériporter, ma pásztói független polgármester nyílt levelet írt, szerinte Kövér visszaélt a hatalmával, megfenyegette a várost, beszéde törvénysértő, demokráciaellenes és hazafiatlan volt. Később a szoci Gőgös Zoltán éppen ezért fel is jelentette a házelnököt.

– Békés, építő időszaknak kell jönnie. Salgótarjánnak létkérdés, hogy legyen egy olyan, lobbizni képes erő, amely az uniós források nagy részét ide tudja hozni – szoftosítja a kövéri beszédet Simon.

Hogy a Fidesz eddig is büntette a szocialista várost?

Csóválja a fejét:
– Korábban a kormány több mint 3,2 milliárd forintnyi adósságtól mentesítette Salgótarjánt és 945 millió plusszal adtuk át a várost. Most több mint egymilliárd a hiány.
Aztán arról beszél, hogy szakmunkásképzést, tanoda- meg szállodafejlesztést akar, talpra állítani várost. Szinte pontosan ugyanazt, amit a szoci Fekete Zsolt.

Simon tapasztalt nyilatkozó, egy ideje kameratűzben, riporteri kérdések között él. Szerinte Klik-főosztályvezetőként sincs hátrányban, nem hiszi, hogy „az iskolák financiális gondjai miatt” őt büntetnék a szavazók. Kikísér, köszöni, hogy kérdeztük, kípszmájling, ügyes.

Feketével összefutunk a városközpontban.

– Mit mondott a Tibi?
– Hogy a maguk országos központja miatt durvul a kampány.
– Szerintem meg az övék miatt – mosolyog, aztán beül a kocsiba, és elhajt a szürke betondzsungel felé.

Fifti-fifti.

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.