Fifti-fifti

Megőrzi-e az MSZP polgármesteri pozícióját a szoci többségű Salgótarjánban? – ez a tétje a vasárnapi időközi választásnak. A két jelölt jóban van, a kampánycsapatok mégis nehéztüzérséggel lövik egymást. A Fidesz bevetette a házelnököt is, aki intette a helyieket: ne hibázzanak. A szocialista országos politikusok – ahogy az érintett fogalmazott – páros lábbal szálltak bele a kormánypárti jelöltbe. Nagy a kampányhév az egykorvolt szocializmus betondíszletei között.

2016. február 28., 10:51

– Gyere, kisfiam, megyünk plakátolni! – mondogatta a kampány kezdetén Fekete Zsolt salgótarjáni szoci polgármesterjelölt. És Tamás ment. Aki hallotta, megmosolyogta a mondatot, hiszen harmincéves már az a fiú, ráadásul képviselő az önkormányzatban, ő a helyi MSZP-iroda vezetője. Ám Fekete alpolgármester azt mondja, ő nem tud máshogyan beszélni hozzá, klasszikus apa-fiú kapcsolat az övék. Első házasságából van a Tamás, a másodikból is fiú született, de ő még csak harmadikos általános iskolás.

Azóta Tarjánban kilyukasztottak néhány plakáttáblát, letépték róluk a papírt is. Erről Fekete szerint nem Simon Tibor fideszes jelölt tehet. A szocik dafke új ragasszal üzentek az ismeretlen rongálónak: „Nem félünk, megyünk tovább!”

– Tibi jó ember – mondja bajsza alatt Fekete Zsolt. Halk szavú, lassan beszél, mintha mindig fáradt lenne.

Jóban vannak Simonnal, miután a Hír TV-ben vitáztak helyi ügyekről, hazafelé együtt csirkéztek az egyik gyorsétteremben. Az 52 éves Feketének ez a negyedik ciklusa, Simon most 47, ő is volt önkormányzati képviselő. Régi a kapcsolat: együtt voltak igazgatók, Fekete a gyermekvédelemé, Simon a Gagarin Általános Iskoláé.

A nagy békébe belepiszkolt a kampány: nemcsak a szoci plakátokat rongálta meg valaki, névtelen kommentelők halállal fenyegették meg a fideszest. Simon feljelentést tett emiatt a rendőrségen.

– Tibi paprikás hangulatban volt. De elmagyaráztam neki, nincs közöm a dologhoz, elhatárolódtam a hangulatkeltőktől – meséli Fekete.

Korábban Simonnal megállapodtak, figyelik az internetes trollok bejegyzéseit: az egyik ugyanazon az álnéven írt mindkettejük Facebook-oldalára.

– Mondtam is a Tibinek, össze akarnak ugrasztani minket – így Fekete.

Az alpolgármesteri irodában ülünk. Kint vigasztalanul esik. A szocreál város szürke betonkockáira csak a választási plakátok hoznak színt. Nem csoda, hogy a munkáspárti Thürmer is ideruccant pályázni a városvezetői posztra. Emeletnyi molinóval reklámozza magát. Itt aztán nosztalgiázhat kedvére, az egykori bányász- és iparvárost betonmúzeummá változtatta a szocializmus: úton-útfélen kopott cekkerek köszönnek reménytelenül egymásnak.

Mára megszűntek a gyárak, mintegy 15 százalékos a munkanélküliség. Nincs áruk az ingatlanoknak, a központi betonszalagban hárommillióért adnak egy ötven négyzetméteres lakást. Több tucat otthon maradt üresen. Azt pletykálják, messziről jönnek idegenek, feltörik az üres lakásokat, és beköltöznek.

A fiatalok, ha tudnak, elmennek innen. A fideszes időkben szűnt meg a helyi főiskola. Az üres épület az egyik dombon áll, a város felett, lakattal zárják el a kíváncsiskodók elől. Nemrég azért megnyesték az épület körül burjánzó növényeket.

A szocik 2006-ig irányították a várost, aztán bevette Tarjánt a Fidesz. De két ciklus után tavaly a kormánypártiak ötven szavazattal véreztek el a polgármesteri posztért folytatott küzdelemben. Most szoci többségű a testület, s ha a fideszes Simon győz, velük kell egyezkednie. Thürmer a baloldal voksait osztja meg, a Fideszét Hulitka István, a Jobbik jelöltje. Ő gépészmérnök, az önkormányzat pénzügyi bizottságának tagja. Se Thürmernek, se Hulitkának nincs esélye, fifti-fiftire áll az MSZP–Fidesz-küzdelem.

Tibi nem ellenfelem

A titkárnő kávét hoz, Fekete hamar tegeződősre vált, a novemberben meghalt polgármesterről mesél, aki jó barátja, szövetségese volt. Amikor Dóra Ottó indult a polgármesterségért, megállapodtak, Fekete lesz az alpolgármester. Közösen jártak főzőversenyre, tócsnipartira.

– Közvetlen ember volt. Három hónap alatt vitte el a rák. Folytatni akarom, amit elkezdett – mondja.
A fiatalok képzésére koncentrálna, hiszen túl sokan élnek itt nyolc általánossal, plusz a munkahelyteremtést segítené az úthálózat felújításával, magyarázza egy szuszra.

– Miért mondja ellenfeled, hogy csődben a város, egymilliárd a mínusz?

Fekete Zsolt rögtön kijavít:
– Tibi nem ellenfelem, hanem polgármesterjelölt-társam.
Aztán azt mondja, 2014-ben még a Fidesz-vezetés kért hatszázmilliót a kormánytól a város költségvetéséhez, miután a szocik ősszel nyertek, meg is jött a pénz, de csak 60 millió.

– Így büntették a várost, mert ránk szavazott. Erre racionalizáltuk a gazdálkodást, most 480 millió pluszban vagyunk – magyarázza.

Délután fórumra siet, pedagógusok hívták a TIT-be. Kockás inget vesz, ma ez a forradalmárviselet. Ráadásul erős a kampánykontraszt: a fideszes jelölt ugyanis a Klik főosztályvezetője. Nap nap után Pest és Tarján között ingázik. Hendikepes pozíció ez manapság.

Bubis víz az asztalon, olvasószemüveg, ridikül az ölben, pufidzsekik a fogason.

– Azt az összetartozást, ami a Kossuth téren létrejött, nem adja vissza a tévé. Mi ott voltunk a pedagógustüntetésen – büszkélkedik az egyik tanárnő. Bólogatnak a többiek.
Fekete programbeszédet mond, központilag irányított fideszes választási hadjáratról beszél, a végén szerényen elnézést kér a tanári publikumtól, ha nem fogalmazott elég szabatosan.

– Megszokhatták tőlem – üti el egy poénnal.
– Nyugodt volt a város, amikor a Dóra Ottó volt a polgármester. Mit csináltak a Fidesz alatt? Felújították a járdaszegélyt – magyaráz az utcán egy ötvenes nő. A szegfűs aktivistasátor alatt beszélgetünk. Aláírást gyűjtenek, szavazásra buzdítanak Fekete Zsolt mellett.
– Meg országzászlót állítottak – kontráz a társa. – De csak olyat vittek végbe, amit a szocialisták készítettek elő! A barátnőm mesélte, hogy a lánya két éve nem ment el szavazni. Azt mondta, annyira felidegesítette a Fidesz, hogy most tuti voksolni fog.

Közel a kormánypárti tulajáról is híres CBA, oda tartok parizerért. Elsápadnak, amikor meghallják:
– Nehogy oda bemenjen, egyen inkább kínait, az olcsóbb!
Igyekszem nem vétkezni.

– Szerintem a fideszes fog győzni. Nem azért, mert jobb, hanem mert a fiatalok rá szavaznak – magyarázza egy idős úr. Egerből költözött ide, jó negyven éve. Gelkás volt, ma nyugdíjas. Itt rekedt. Visszavágyik Hevesbe, de nincs elég pénze a költözésre.

Elemez kicsit, aztán kiböki:
– Az nyer, aki jobban mozgósítja a híveit.

Thürmer szórólapjai

Simon Tibor talpig öltönyben fogad a Fidesz-irodában. Atletizált korábban, megrögzött természetjáró, két gyerek apja, szakmája szerint biológia–földrajz szakos tanár.

A teremben sörpadok, egyiken a térség országgyűlési képviselője, Becsó Zsolt tart eligazítást, meglett férfiak hajolnak össze. Amikor belépek, elhalkulnak.

– Durvul a kampány. Az előbb az egyik szocialista páros lábbal szállt belém – sóhajt Simon.
– Melyik?
– Hát a Lukács Zoltán – mondja, aztán hiába faggatjuk, hárít, többet nem mond az ügyről.
(Később kiderül, a szoci elnökségi tag „bukott brókerezte” a fideszes helyi jelöltet. Mobilján hívom Simont, hogy másodállásban tényleg dolgozott-e brókerként, de már nem veszi fel a telefont. Csak egy közleményt ír, eszerint becsületsértő valótlanságokat állított Lukács, ezért büntetőfeljelentést tesz ellene.)

– És a Thürmer-szórólapokkal mi a helyzet? – kérdezem.
A szoci szavazókat megosztó munkáspárti jelölt kampánycsomagjait állítólag a Nógrád Megyei Hírlap szerkesztőségében fotózták le. A lap főszerkesztője korábban fideszes alpolgármester volt. Tehát a Fidesz segíti Thürmert, hogy gyengítse a szocikat – készül a vád.

– Nem igaz az egész! – legyint mosolyogva Simon. – Nem a szerkesztőségben készült az a kép, hanem abban az irodaházban, ahol a lap is bérel irodákat.
– És még jóban vannak Feketével?
– Nemcsak vele, hanem a többi szocialistával is. Együtt tudnánk dolgozni. Csak a MSZP országos vezetősége miatt lett ennyire durva a korteskedés. A Tóbiás miatt van, túlélésre játszanak – mosolyog. Ő is szelíden, halkan beszél, ahogy Fekete szokott.
Szerinte nem mindegy az MSZP-pártelnöknek, hogy a tisztújítás előtt elveszti-e Salgótarjánt. Fekete szerint meg éppen a Fidesz fél a vereségtől, hiszen nem túl jó ómen, ha Szeged mellett még egy vidéki városon is marad a szegfűs lobogó.

A Fidesz fenyeget

Kövér László házelnök talán éppen ezért feszült neki a helyi kampánynak: „Ha a salgótarjániak gyermekeik, unokáik számára élhető jövőt szeretnének, nem szabad hibát elkövetniük az időközi választáson. Olyan polgármestert kell választani, aki képes felelősséggel gazdálkodni és megtalálja a partneri viszonyt a kormányzattal.”

Dömsödi Gábor volt tévériporter, ma pásztói független polgármester nyílt levelet írt, szerinte Kövér visszaélt a hatalmával, megfenyegette a várost, beszéde törvénysértő, demokráciaellenes és hazafiatlan volt. Később a szoci Gőgös Zoltán éppen ezért fel is jelentette a házelnököt.

– Békés, építő időszaknak kell jönnie. Salgótarjánnak létkérdés, hogy legyen egy olyan, lobbizni képes erő, amely az uniós források nagy részét ide tudja hozni – szoftosítja a kövéri beszédet Simon.

Hogy a Fidesz eddig is büntette a szocialista várost?

Csóválja a fejét:
– Korábban a kormány több mint 3,2 milliárd forintnyi adósságtól mentesítette Salgótarjánt és 945 millió plusszal adtuk át a várost. Most több mint egymilliárd a hiány.
Aztán arról beszél, hogy szakmunkásképzést, tanoda- meg szállodafejlesztést akar, talpra állítani várost. Szinte pontosan ugyanazt, amit a szoci Fekete Zsolt.

Simon tapasztalt nyilatkozó, egy ideje kameratűzben, riporteri kérdések között él. Szerinte Klik-főosztályvezetőként sincs hátrányban, nem hiszi, hogy „az iskolák financiális gondjai miatt” őt büntetnék a szavazók. Kikísér, köszöni, hogy kérdeztük, kípszmájling, ügyes.

Feketével összefutunk a városközpontban.

– Mit mondott a Tibi?
– Hogy a maguk országos központja miatt durvul a kampány.
– Szerintem meg az övék miatt – mosolyog, aztán beül a kocsiba, és elhajt a szürke betondzsungel felé.

Fifti-fifti.

09:54

Az elmúlt másfél évtized nyugdíjreformjai radikálisan átalakították a rendszert, aminek következtében eltűnt a rokkantsági nyugdíj, a különösen veszélyes munkakörben dolgozók sem mehetnek korkedvezménnyel nyugdíjba, bevezették a minimálnyugdíjat, miközben a járulék- és nyugdíjplafon is hiányzik.