Fideszes pártműsor lesz a Nap-kelte helyén?
Politikai nyomás, illetve a Nap-keltét régóta bojkottáló Fidesznek szánt üzenet – ezzel magyarázta a politológus, hogy az MTV azonnali hatállyal megszüntette a Nap-keltével kötött, 2010. december 31-ig szóló szerződését. Bár Gyárfás Tamás, műsor producere nem fogadja el az egyoldalú lépést, ennek ellenére ma már az új, Ma reggel című, saját gyártású reggeli produkcióval jelentkezik a köztévé. Sokat elárul a helyzetről, hogy az új műsor megbízott felelős szerkesztője Horváth Szilárd lesz, aki a Fidesz kormányzása alatt irányította a Híradót és A Hét című műsort, továbbá megvált több baloldali újságírótól.
Az, hogy az MTV a Nap-kelte megszüntetésével százmillió forintos reklámbevétel-növekedést remél, finoman szólva is naiv hozzáállás – mondta a Népszavának Gyömöre Máté. A Progresszív Intézet elemzője szerint valószínűleg a műsort régóta bojkottáló Fidesznek szánt üzenet lehet a háttérben, tehát politikai nyomás is közrejátszott a szerződésbontásban. Ha az üzenet célt ért, akkor a fideszes politikusok hamarosan visszatérhetnek az új reggeli adásba. Nem tudni, az MTV-nek milyen szándékai vannak ezzel a lépéssel, de a kérdés inkább az, hogy melyek Medveczky Balázs tervei – fogalmazott a politológus. Amennyiben az MTV vezetői szerepét kívánja ellátni egy esetleges Fidesz-kormány alatt, akkor ez egy gesztus a jobboldali párt felé. Az ügyvezető alelnök ezzel a döntésével egy Fidesznek kedves tisztogatást hajtott végre – tette hozzá Gyömöre Máté.
Nemcsak a politológus szerint kezdődött el a jobboldali hatalomátvétel a köztévében - írta a Népszava. Sokak szerint ezt igazolja, hogy korábban megváltak a baloldal „fontos” személyiségeitől, Juszt Lászlótól és Székely Ferenctől is. További bizonyíték lehet, hogy az új műsor, a Ma reggel megbízott felelős szerkesztője Horváth Szilárd lesz, aki a Fidesz-kormány alatt a Híradót és A Hét című műsort irányította, és megvált több baloldali újságírótól. A mai új műsort Süveges Gergő vezeti majd.
A vesztébe rohant
A Közéleti Főszerkesztőséget vezető, a Nap-keltét eddig is felügyelő – korábban MDF-es kötődésű, ma már inkább fideszes – Dobos Menyhért bízik abban, hogy a képernyős vitákban a kormány- és az ellenzéki oldal képviselői egyaránt részt vesznek. A Fidesz és a KDNP csaknem három éve nem szerepel vendégként a Nap-keltében.
Jelzésértékű, hogy Havasi Bertalan, a Fidesz sajtófőnöke közölte: Semjén Zsolt, a KDNP elnöke részt vesz a műsorban, s hozzátette: a többi majd eldől. Simon Gábor, az MSZP választmányi elnöke szerint enyhén szólva is meglepő, hogy a közszolgálati televízió felmondta a szerződését a Nap-keltével. Ám ennél is elképesztőbb, hogy szombaton sem sugározták a hírmagazint. Hozzátette: ez a tény egyáltalán nem szolgálja a közszolgálatiságot.
A Népszava egyik forrása szerint lehetséges, hogy Medveczky Balázs döntésével a vesztébe rohant, mert az MTV kuratóriumának elnöksége menesztheti őt. Bár Czeglédi László, az MTV kuratóriumának elnöke nem fogalmazott ilyen konkrétan, lapunknak annyit mondott: az alelnöknek egy személyben nincs joga felmondani a szerződést, azt kizárólag az elnökség módosíthatja vagy szüntetheti meg. A történtekről még pénteken írásbeli beszámolót kért, mára pedig rendkívüli ülést hívott össze.
Gyárfás kártérítésre jogosult
Az MTV pénteken azonnali hatállyal szüntette meg a Nap-keltével kötött, 2010. december 31-ig szóló szerződését. Közleményük szerint a Gyárfás műsorát váltó produkció belső gyártásban készül, életre hívását az indokolta, hogy az MTV kuratóriumának elnöksége nem járult hozzá a korábban támogatott 2,45 milliárd forintos hitel felvételéhez.
Az sem biztos azonban, hogy a szerződésbontással az MTV anyagilag jobban járna. A Népszava ugyanis úgy tudja, hogy a szerződés alapján Gyárfás cége, a St. Plusz Kft. nagy összegű kártérítésre jogosult. Balogh László, a köztévét felügyelő közalapítvány kuratóriumának KDNP-s elnökhelyettese korábban úgy nyilatkozott: „az MTV-nek jelentős pénzébe került, hogy a Nap-kelte műsora ment”, mert például a belső dolgozókat a tévé fizette, és kiestek bizonyos reklámbevételek. Gyárfás ezzel szemben állítja: Süveges Gergőt, Betlen Jánost maguk fizették, arról nem tud, hogy ugyanazért a munkáért az MTV is honorálta volna őket. Lakat T. Károly fizetését cége az MTV-vel történt megállapodás alapján, más jogcímen minden hónapban átutalta. A reklámbevételekről a szerződésben az áll: „A Vállalkozó fizet minden költséget, ha a reklámbevételek ezeket nem fedezik, akkor a vállalkozás veszteséges, ha viszont annál több a bevétel, akkor nyereséges.”