Megszólalt az Európai Unió bírósága, a magyar bírák visszakapják a jogot, hogy dönthessenek a menedékkérelmi ügyekben

2019. július 30., 09:51

Szerző:

Még 2015-ben a menekültválság alatt változtatott az Orbán-kormány a menedékjogi szabályozásokon, mégpedig úgy, hogy a bíróságoknak ne legyen érdemi lehetőségük megváltoztatni a hatóság, Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal határozatait.

Ezt a módosítást támadta meg az Európai Unió Bíróságán a Magyar Helsinki Bizottság, és mint hétfőn közölték, sikerrel.

Az MHB egy orosz ellenzéki üzletember és aktivista, Alekszij Torubarov ügyét karolta fel, akit egyértelműen politikai nézetei miatt üldöztek, ezért hagyta el Oroszországot. A világos menedékjogi helyzet ellenére a férfi nem kapott a hatóságtól menekültstátuszt, és noha a magyar bíróság kimondta, hogy ezt hibásan állapította meg meg a BÁH, a bíróságnak nem volt lehetősége a határozat megváltoztatására, legfeljebb új eljárást kérhetett, ami ugyanazzal az eredménnyel is zárult. Az újabb elutasító határozat tehát megint jogsértő lett, megint bíróságra került, ahol ismét csak új eljárásra kötelezhették a hatóságot, így kialakult egyfajta pingpong a felek között.

Ezt a játszmát érzékelve a pécsi bíróság végül az Európai Unió Bíróságához fordult, ahol jogerős döntés született arról, hogy a magyar törvények jogszerűtlen állapotot teremtettek, ezért

kötelezik a magyar államot, hogy a bíróságoknak vissza kell adni a jogot, hogy maguk is menedékjogot adhassanak.

Az EUB döntését a Magyar Helsinki Bizottság nem pusztán a saját, hanem a jogállamiság győzelmeként is értékeli.

Súlyos élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő higiéniai problémákat tapasztaltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei Budapesten, egy II. kerületi vendéglátóhely ellenőrzése során, emiatt az étterem tevékenységét azonnali hatállyal felfüggesztették, és megközelítőleg 50 kilogramm élelmiszert vontak ki a forgalomból - közölte a hatóság csütörtökön az MTI-vel.