Észbe kaptak a pártok médiaügyben - zátonyra fut a terv?

Néhány nappal ezelőtt éles kritikával elemeztük mi is, mások is a médiatörvény nyilvánosságra került tervezetét, amelyben az egyébként semmiben egyetérteni nem tudó pártok nagy összhangban korlátozták volna a sajtószabadságot. A nagy felháborodás egy kicsit elgondolkoztatta az illetékeseket, és most – ha óvatosan is, de – visszavonulót fújnak. Félő, hogy ennek nem az lesz a következménye, hogy végre egy normális és használható törvény születik, hanem még sokáig maradnak a jelenlegi, áldatlan állapotok, a közmédiánál pedig a kuratóriumi bohózatok.

2008. november 12., 12:53

A sajtó általános reakciója a jelek szerint zátonyra futtatja a nehezen tető alá hozott ötpárti megegyezést: lapértesülés szerint a parlamenti pártok a nyilvánosság felháborodása nyomán meghátrálni látszanak saját médiatörvény-tervezetüktől, amely médiahatóságot állítana föl, illetve növelné a politika befolyását a közmédiumokra. Nem világos, kivel egyeztettek saját pártjukban a tervezet kidolgozói, de mintha saját megbízóik most elhatárolódnának tőlük. A szocialista pártban sokan bírálják például a médiahatóság szinte rendőri jogosítványait, valamint azt, hogy az új, jóval nagyobb hatáskörű médiahatósággal szemben nem lenne, aki szükség esetén az újságírókat és a sajtószabadságot védené.

A Fidesz szakpolitikusa, Szalai Annamária a Népszabadságnak nyilatkozva nyilvánvalónak tartja, hogy ha a munkaanyagból ötpárti indítvány lesz, azt még módosítják. A médiahatóság jogköreit feszegető kérdésre azt válaszolta: e hatóság kizárólag piacfelügyeleti ügyekben kaphatna a Gazdasági Versenyhivatalhoz hasonló jogosítványokat - félreértés vagy pontatlan szövegezés következménye az a hiedelem, hogy jogköre egyéb területekre is kiterjedne. Kiállt viszont a politikai pártok nyílt szerepvállalása és a közmédiumokra gyakorolt befolyásának erősítése mellett.

A sajtószabadságra egyébként igen kényes SZDSZ médiáért felelős politikusa, Pető Iván meglehetősen homályosan nyilatkozott az ügyben. Szerinte a médiatörvény munkapéldányát ért bírálatok részben tárgyi tévedéseket tartalmaznak, részben az eljárást kifogásolják, részben másról szólnak, mint maga a törvénytervezet. Hogy miről, azt nem fejtette ki bővebben.

A pártok mostani megnyilvánulásai alapján kérdéses, lesz-e és mikor új médiatörvény. Az aligha hihető, hogy a tervezetet az öt párt szakértői úgy készítették el, hogy arról saját pártjaik nem tudtak. A politikának mindig is volt hajlama a sajtószabadság korlátozására, ebben könnyen egyetérthettek az ellenkező oldalon lévő erők is. Most, hogy a józanabb vélemények is megjelentek, valószínűleg az egész tervezetet újra fogják tárgyalni, ami bizonytalan ideig tovább tolhatja a parlamenti beterjesztést.