Este az Operánál

Tízezrek tüntettek a demokráciáért, a köztársaságért az Andrássy úton, miközben az Orbán-kormány saját magát és az új alaptörvényt ünnepelte az Operában. Szélsőjobbosok igyekeztek megzavarni a demokratikus ellenzék akcióját, de a túlerővel nem tudtak mit kezdeni. PUNGOR ANDRÁS riportja.

2012. január 4., 14:20

„Hej, a magyar égen sok a felhő, de a magyar viharban is felnő” – dünnyögi Bródy János az Opera melletti hangszórókból. Hegedű sír, az ének akár a mogorva nyuggeré, aki otthon a fotelben vagy itt a tömegben csap zajt, miközben a tévé az Operából Erkel Hunyady Lászlóját közvetíti. Hangos az Andrássy út a szocialisták, LMP-sek, liberálisok, gyurcsányisták, zöldek, romák, 4K!-sok, egyszóval a demokraták rendezvényén. Bent az Operában orbánista notabilitások ülnek díszben az új magyar alaptörvény tiszteletére. Talán nekik jobban tetszik a darab, mint Mikszáthnak, aki anno figyelmeztette Tisza Kálmánt: gondolja meg, ha ő is történeti személy lesz, a jövendő kor Erkelei őt is zenére teszik, s ugrálva fogja elénekelni beszédeit, hajába és szakállába font gyöngyökkel.

A Dalszínház utca kövét tűsarkak és fényesre suvickolt öltönycipők kopogtatják. Pálinkás József egyedül érkezik, Deutsch Tamás is magányosan baktat az ünnepre. Nemcsák Károly és Huszti Péter párostul jön, Bakondi a katasztrófavédelem egyenruhájában feszít. Mráz Ágoston Sámuel független elemző hosszan telefonál bejutás előtt, már Philip, Baán László és Kerényi Imre is odabent melegedik, mire beér. Gaskó István jókedvű, megvédte a munkásjogokat, van mit ünnepelni. Réthelyi Miklós oldalán felesége. Sziréna pfujol, „Orbán Viktor diktátor”-plakát üzen a gyülekezetnek egy másik Magyarországról. „Bóvli”, „elkúrtad”, „hazaáruló” – szállnak a rigmusok.

A stratégiák különbözőek. Legtöbben mereven bámulják az Opera előtt kivilágított karácsonyfát, nem is néznek a tüntetők felé. Más az asszony bundája fölött lopva kíváncsiskodik, ám egy nyurga dizájn-fiatalember fotózni sem rest. Pintér belügyér a tömeget figyeli, beszélget, néha telefonjára pillant. Kólásflakon landol mellette. Darabig mintha észre se venné. Később feltűnésmentesen megnézi, majd lazán az egyik kőoszlop mögé rúgja. A rutin.

A sajtót – pár „legyenek meg a kötelezők”-fotóst – az egyik oldalsó kapun engedik be. Ott apró szobába jutunk, kovácsoltvas kapu üvegén keresztül leshetjük a fontosságokat, a fogasért is hála. Fogdánk előtt plakát hirdeti a január végi új bemutatót: Örvényben. Balettest.

Árpádsávos puszi a Nagymező utcában. Néhány tucatnyi a fekete nép. Az egyenruhák paroláznak, a szájuk elé próbaképp húzzák a sálat. A bakancsok, kopasz fejek készülődnek. Rendőr sehol. Szemben velük a Demokratikus Koalíció gyülekezik.

A villamosról, utcákból hömpölyög a tömeg. Hajszálon függ a béke.

– Lesz még Magyar Köztársaság – optimista a szpíker.
Szocialisták sétálnak el a szélsőjobb előtt. Nyakó István előrehajol, a kopaszokra fújja a sípját.

– Hazaáruló – fröcsögnek vissza.
Nyakó letörli a ruháját, a köpetből nekünk is jut. Síp, káromkodás, fütty. Szekeres arcába másznak a kopaszok.

– Ne üvölts! – hárít a szocialista.
Olaj a tűzre. Dagadnak a szélsőjobb erek. Lódul a Nagymező utca. Erre vártak, erre készültek. De állja a rohamot a demokrata tömeg. Sőt, visszavág:
– Nácik, haza!
Ungváry Rudolf teli torokból:
– Nácik, haza!
Fiatalok, öregek feszülnek neki a szélsőjobbosoknak:
– Nácik, haza!
– Ti meg cionisták vagytok!
Kattognak a fotómasinák. Magas kopasz ugrik az apró fotóslány felé. Törik az optika. Fényképezett, ez volt a bűne. Rendőr sehol. Szekeres a lábát fájlalja:
– Megrúgtak!
Szanyiék szólnak a rendőröknek. Lassan jönnek.

Villannak a szemek. Fütty, káromkodás.

„Hej, a magyar égen sok a felhő, de a magyar viharban is felnő.”

Körútig ér a tömeg. Több tízezer ember.

– Orbán, takarodj! Bóvli! – skandálják.
– Az operaház narancsos fantomjai halotti tort készülnek ülni a demokrácia fölött! – kezd bele Kónya Péter (Szolidaritás).
– Nem hagyjuk! – zúg a nép.
– Nyomorult, hepciáskodó koszfészket csinálnak hazánkból – fakad ki Szűcs Miklós festő.
– Nem hagyjuk!
– A vágyott nyugati világ helyett Európa szégyenpadjára kerültünk – indulatos Ripp Zoltán történész.
– Nem hagyjuk!
– Az Opera a képmutatás háza, az utca az erényeké – szelíd Iványi Gábor lelkész.
– Nem hagyjuk!
Egység van, erő, új ellenállás, igaza lehet Bródynak:
„Hej, a magyar égen sok a felhő, de a magyar viharban is felnő.”

Kiderül, az Operában „csak a köztársasági elnök úr beszéde nyilvános”. A kultúra már nem.

A nyitány után az egyik földszinti folyosó feléig engedik az újságírókat. Rosszallóan tekint sok estélyi a kattintgató csürhére. Pszt. Az elnök úr beszél. Elsőként a kolontári polgármestert köszönti, vele ül a királyi páholyban. Ott feszít valahol Orbán is, csak épp a fotósok nem tudják lekapni. Hátrahúzódhatott. Így is elég a miniszter és celebritás. Giró-Szász András Varga Mihállyal osztozkodik a páholyon, Hende Csaba Polt Péterrel. Sokadik emeleten evangélikus püspök üldögél magányosan. Falnak dől, mégse láthatatlan.

Schmitt kötelező kört fut. Van itt jó föld, erős hit, ergo minden a boldoguláshoz. És törvény, amely mint a jó pásztor, senkiről sem feledkezik meg. No meg alaptörvény, széles konzultáció eredménye, európai értékekkel teli, erős viharban tartást ad satöbbi. Hamar vége. Pedig vastagok a falak.

Csak az előtérből hallani ismét a kinti rigmusokat.

Pintér odakint a tömeget figyeli, rendőrfejesekkel beszélget. „Szarházi olajos” – hallja a túloldalról. Meg se rezdül.

A fogadást odabent gyorsan lezavarják, a vendégek a hátsó kapun surrannak ki. Fűtött bőrülések várják gazdáikat a mellékutcákban.

Gúnyos íze van a dalnak: „Hej, a magyar égen sok a felhő, de a magyar viharban is felnő.”

A szélsőjobbosok nem hagyják Ujhelyit nyilatkozni. Belefröcsögnek kamerába, arcba. Ütni nem mernek. Csak üvöltenek, aztán elvegyülnek. Néhány száz ellenzéki kitart. A tömegtüntetésnek már vége. Hazament a nép. Az itt maradtak pfujolnak, ha meglátnak egy celebritást. Tojás, söröspalack repül. Sípok szólnak, fütty, hangosbeszélőbe kiabál egy önjelölt rétor. Lankad már a figyelem.

– Bóv-li – skandálják még itt-ott. – Lesz még magyar köztársaság!

Tüntetés az Orbán-kormány ellen a köztársaságért:

Tegnap 16:34

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.