Ha még nem unná: újabb felhőszakadás várható

Estig egyre nagyobb területen, nagyobb számban a Dunántúlon várható zivatar. Nagyobb eséllyel a déli, délkeleti tájakon heves zivatarok is kialakulhatnak, amelyek rendszerbe szerveződve észak, északkelet felé haladnak, a felhőszakadás sem kizárt. Éjszaka csökken a zivatarok száma, de elszórtan továbbra is előfordulhatnak.

2024. június 3., 16:14

Szerző:

Kedden napközben elsősorban az Északi-középhegység és az Észak-Alföld térségében valószínűek zivatarok, felhőszakadás, de kisebb számosságban másutt is kialakulhatnak. Estére, késő estére mindenütt megszűnnek a zivatarok. A zivatarokat viharos széllökés (~60-90 km/h), apró szemű jég kísérheti. Heves zivatarhoz kapcsolódóan erősen viharos (> 90 km/h) szélroham és nagyobb méretű jég (> 2 cm) előfordulhat – olvasható a Hungaromet előrejelzésében.

Holnap délelőttig nagyobb területen lehet a zivatarokhoz kapcsolódóan felhőszakadás (> 25-30 mm), a Dunántúl egyes részein ma az egymást követően cellákból pár óra alatt akár ennél nagyobb (>40-50 mm) lehet a csapadékösszeg. Kedden napközben felhőszakadás főként az Északi-középhegység és az Észak-Alföld környezetében fordulhat elő.

Nem csak felhőszakadások, meleg is volt

Az idei május középhőmérséklete országos átlagban 17,4 Celsius-fok volt, ami 1,3 fokkal haladja meg az 1991-2020 közötti évek átlagát – írta a HungaroMet Zrt. a honlapján hétfőn.

A májusról készített összefoglaló szerint a havi középhőmérséklet az ország középső és déli részén sokfelé meghaladta a 18 fokot, másutt síkvidéken többnyire 16-18 fok között volt, míg 15 fok alatti értéket csak a magasabb hegyeken mértek.

A hónap csapadéka országos átlagban az eddig beérkezett adatok alapján 69,6 milliméter volt, ami átlag közeli érték, ugyanis az 1991-2020 közötti évek átlaga 64,5 milliméter.

Hozzátették: a csapadék nagy része záporokból, zivatarokból hullott, emiatt kisebb területen belül is nagy különbségek alakultak ki a havi csapadékösszegekben. A szárazabb helyeken 30 milliméter alatt maradt a havi csapadék, ami többnyire az Alföldön fordult elő. A csapadékos nyugati, délnyugati országrészben viszont nagyobb területen 100 millimétert meghaladó csapadékot mértek májusban.

Jön az árhullám

A vízügy felkészült a Duna vízgyűjtőjénél az elmúlt napokban lehullott és még várható jelentős mennyiségű eső miatti árhullám elleni védekezésre - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) hétfőn az MTI-vel.

A védekezési munkák összehangolására hétfőn 8 órától megkezdte működését a vízügy Országos Műszaki Irányító Törzse, és több mint 60 szakembert rendelnek át a tiszai vízügyi igazgatóságoktól a szigetközi Duna-szakaszhoz - tudatták.

Ugyan bizonytalanok az előrejelzések a váratlanul kialakuló nagyobb csapadék miatt - írták -, de a legfrissebb számítások szerint a Duna péntek reggel Nagybajcsnál a harmadfok közelében, a hétvégén Budapestnél pedig várhatóan az első fok felett, az alsó rakpartot megközelítve tetőzik.

A tájékoztatás szerint a Duna felső vízgyűjtőjén további esőzések voltak, az elmúlt 24 órában területi átlagban 10-18 milliméter eső hullott. A legfrissebb előrejelzés szerint Passau felett további 5-20 milliméter, lejjebb további 20-25 milliméter csapadék valószínű az elkövetkező 48 órában.

A következő hat napban Komáromnál, Esztergomnál, Nagymarosnál, Budapesten, Bajánál és Mohácsnál első fok feletti, a Murán Letenyénél, a Rábán Körmendnél és Győrött szintén az elsőfokú szintet meghaladó vízszint várható. A Tarnán a másodfokú árvízvédelmi készültségi szint feletti, míg a Zagyva alsó szakaszán, Jászteleknél az elsőfokú szintet megközelítő vízállásra lehet számítani - ismertették.

Kitértek arra: a sok eső következtében a tavaszi időszakban az ártéren rendkívül dús növényzet állja útját a víznek, ami lassítja az ár levonulását és az előrejelzettnél magasabb vízszintet okozhat.

A vízügy szakemberei a nap 24 órájában követik az adatokat, figyelik a folyót, és a változó helyzethez alkalmazkodva végzik az árvízi védekezést - olvasható a közleményben.

(Kiemelt kép: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP)

08:10

Ahogy a tetőzés elhagyta Budapestet, a védekezés fókusza a Duna főváros alatti szakaszára, délre helyeződött át – mondta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője az állami tévében az árvíz kapcsán.