Erősödik az egység Gyárfással szemben
Gyárfás Tamás elnöknek és a Magyar Úszó Szövetség teljes vezetőségének távozását kérik azok az úszók, akik a múlt héten külön-külön emeltek szót a sportág irányításában szerintük meglévő problémák miatt.
Hosszú Katinka, Gyurta Dániel, Kapás Boglárka, Bernek Péter, Kozma Dominik, Verrasztó Dávid, Verrasztó Evelyn, Financsek Gábor úszók, illetve Czakó Csaba és Shane Tusup edzők a hétvégén egyeztettek a kialakult helyzetről, s megbeszélésük eredményeként a változást sürgető nyilatkozatukat hétfő reggel tette közzé Hosszú Katinka a Facebook-oldalán.
A jelenlegi elnök és az általa működtetett antidemokratikus rendszer semmiképp sem szolgálják a magyar úszósport érdekét – szögezik le. Hét pontban foglalták össze követeléseiket, melyek között az első egy új vezetőség felállításának igénye, mely “hajlandó a szervezet teljes körű felülvizsgálatára, megújítására”.
- Álljon fel egy új, az úszók egészét maga mögött tudó, megbízható vezetőség, ami hajlandó a szervezet teljes körű felülvizsgálatára, megújítására.
- Kérjük, hogy a fontos kérdésekben létrejöhessen a valódi titkos szavazás, illetve szűnjön meg a megkérdőjelezhető elektronikus távszavazási rendszer.
- Fektessenek le egységes, objektív válogatási elveket, átlátható szabályrendszert és működést.
- Fontosnak tartjuk az elnök és a szövetségi kapitány jogkörének, feladatainak újraszabályozását.
- Kérjük, a válogatott keret részére való zavartalan felkészülés és állandó helyszín biztosítását.
- Kerüljenek pontos meghatározásra az edzőtáborok hozzáférhetőségének konkrét elvei.
- Az új vezetést kérjük, hogy szüntesse meg a jelenlegi kiszolgáltatott rendszert, és törekedjen a források transzparens, ésszerű, szakmai szempontok alapján történő felhasználására.
Így sorakoztak fel Hosszú mellé az úszók
A napokban Hosszú Katinka indította el az úszószövetség és a versenyzők nyilvános vitáját. Múlt kedden közleményében több dolgot is kifogásolt és számon kért a szövetségen, egyúttal lemondásra szólította fel Gyárfás Tamás elnököt. „Teljes mértékben értetlenül állok Gyárfás Tamás azon nyilatkozatai előtt, miszerint minden a legnagyobb rendben van köztünk. A szövetséggel való viszonyom továbbra is változatlan” – szögezte le az úszónő. „Idén januártól teljes mértékben egyedül, az úszószövetség segítsége nélkül edzettem. Állíthatom, hogy megkönnyebbültem, teljes erőbedobással a felkészülésemre koncentrálhattam, ami szerencsére az eredmények tekintetében is megmutatkozott" – írta.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Még aznap előbb Gyurta Dániel, azután Kapás Boglárka szólalt meg az ügyben, jelezve, hogy szerintük is vannak gondok, és „nincs rend” a magyar úszásban. Hozzájuk csatlakozott még szerdán a többek között Bernek Pétert képviselő cég, majd csütörtökön a Verrasztó testvérek, Dávid és Evelyn, illetve Kozma Dominik jelezték, egyetértenek abban, hogy vannak gondok a sportágban, és a magyar úszósport jövőjét érintő reformokat szorgalmaztak.
Kovács Tamás, a Magyar Olimpiai Bizottság egykori sportigazgatója a Facebookon azt írta: „El kell gondolkozni, hogy ki a fontosabb a magyar sport számára: Gyárfás Tamás vagy a Hosszú Katinka-Gyurta Dániel-páros. Nincsenek pótolhatatlan vezetők, és a magyar sportban is el kell hogy jöjjön az ún. rendszerváltás, mert ez sok sportágban még nem történt meg."
Közben az olimpiai bajnok Czene Attila – korábbi sportért felelős államtitkár – is Gyárfás Tamás szövetségi elnökkel szemben foglalt állást, s a Lokálnak nyilatkozva úgy fogalmazott: diktatórikus tendenciák tapasztalhatók a vezérkarban, s régebben neki is volt vitája Gyárfással, aki szerinte egészségtelenül „az elmúlt majd két és fél évtizedben gyökeret vert az elnöki székben”.
Pásztory Dóri paralimpiai bajnok a Facebookon azt írta: „Valaki igazán megszámolhatná, hogy a Magyar Úszószövetség oldalán hány képen szerepel Gyárfás Tamás, hány hír jelenik meg az ő tevékenységével kapcsolatban és mondjuk hány képen szerepel Tóth Tamás paralimpiai bajnok úszó, aki egyébként ugyanúgy a 'szövetség sportolója', mint Gyurta Dani, Cseh Laci vagy Verrasztó Dávid. Meg úgy egyáltalán, van-e még egy szövetség, aki ilyen lelkesen számol be az elnöki tevékenységről, miközben gyakorlatilag nem vesz tudomást a saját égisze alá tartozó parasportolók eredményeiről."
A Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) vezetése értetlenséggel fogadta Hosszú Katinka szavait, és a háromszoros olimpiai bajnok súlyos kritikájában szereplő vádakat megalapozatlannak minősítette. Gyárfás sajtótájékoztatón jelezte, hogy nem kíván lemondani, ugyanakkor mindent megtesz majd, hogy a problémákat megoldják. „Nem mondok le, kutya kötelességem, hogy a 2017-es vizes vb-t és a budapesti 2020-as vizes Eb-t végigvigyem, nem sértődhetek meg" – mondta a Magyar Úszószövetség elnöke a hvg.hu-nak.
A vádakat Hargitay András szövetségi kapitány is visszautasította. A szakvezető a MÚSZ és vezetői címére érkező állásfoglalásokban félreértelmezéseket lát, s azt érzi, hogy „különböző okokból, régi sértettségek miatt csapnak oda, de a megnyilatkozásoknak nincs igazán tartalmuk, konkrétumok kellenének”. Czenének azt üzente: „Nem tudom, hogy ezt Czene Attila honnan veszi, hiszen a sportág közelében sem látjuk. Ha Gyárfás Tamás beleszólna a szakmai munkába, már nem lennék szövetségi kapitány, azonnal felállnék."
A szövetség Tusupot támadja
A szövetség szerint tévúton járnak a változást követelő versenyzők, sőt "a feltüzelt versenyzők követelései megalapozatlanok". Erről a megállapításról és a közéeményről még elnökségi döntés is született.
Az elnökség szerint egy-egy negatív történés ellenére a magyar úszósport sikeres. "Egyetlen nemzeti úszószövetség sem rendezett, rendezhet annyi nemzetközi versenyt – világbajnokságot, Európa-bajnokságokat –, mint a magyar, amelynek kapcsán előbb a margitszigeti létesítmény bővült, hamarosan pedig megnyitják a Dagály-úszókomplexumot."
A közlemény szerint a szervezet gazdálkodása tökéletesen átlátható, a szakmát érintő finanszírozási döntések esetében az eredményesség a legfontosabb szempont – így a válogatott versenyzők valamennyi, kellően indokolt kérését a szövetség maradéktalanul teljesítette az elmúlt években.
A MÚSZ beszámolója szerint 81 egyesület idén 600 millió forintot kapott négy program keretében, továbbá 133 millió forint értékben hozzájutottak uszodai felszerelésekhez és a felkészüléshez fontos eszközökhöz.
Az elnökség által elfogadott közlemény kitért rá, hogy sem Hosszú Katinkával, sem edző férjével, Shane Tusuppal egy éve nem értenek szót: "Hosszú Katinka eredményei – mint ahogy ezt többször hangsúlyoztuk – lenyűgözőek, ám az a magatartás, amelyet az edző-férj tanúsít itthon és külföldön, elfogadhatatlan. Hosszú Katinka és edzője mellett szól a siker és az azzal járó közös örömök, viszont ellenük, hogy azzal nem szabadna visszaélni."
Vizsgálóbizottság alakult az úszóknál
Az olimpiai ezüstérmes, világbajnok Cseh László is tagja annak a bizottságnak, amely a versenyzők gondjait igyekszik feltárni az elmúlt napok történései nyomán, s amelynek összetételét pénteken hozta nyilvánosságra a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) elnöksége.
A MÚSZ Facebook-oldalán olvasható bejegyzés alapján az elnökségi tag olimpiai ezüstérmes, világbajnok Cseh László mellett Tóth Ákos egyetemi tanár, Halász Sarolta, a MÚSZ gazdasági igazgatója és Ugrin Tamás ügyvéd tagja a vizsgálatot végző testületnek. A szövetség ígérete szerint a felmérés eredménye nyilvánosságra kerül.
Fotó: MTI
Cseh Lászlóról hétfőn az jelent meg a sajtóban, hogy lemond vizsgálóbizottsági és elnökségi tagságáról. Cseh a Facebookon úgy reagált: „Tény, hogy reggel egyik úszótársammal telefonon megosztottam a keserűségemet, elmondtam neki, mennyire bánt, hogy ők úgy gondolják, nem tudom képviselni az érdekeiket. Közöltem vele, ha ez így van, akkor feleslegesen ülök az elnökségben, de ez egy baráti beszélgetés volt, nem hatalmaztam fel, hogy velem kapcsolatban bárkinek bejelentést tegyem. Ha valamikor is hasonló döntést kívánok hozni, azt magam fogom személyesen bejelenteni.”
A széttépett szerződés
Hosszú Katinka 2015 karácsonya előtt sajtótájékoztatót tartott, amelyen komoly vádakat és kéréseket fogalmazott meg a Magyar Úszó Szövetséggel szemben. Azt mondta: a Magyar Úszó Szövetség egy olyan rendszert épített fel, ahol az úszók és edzők arra pazarolják a legtöbb idejüket és energiájukat, hogy folyamatos harcot vívjanak a szövetséggel házon belül. Ha a szövetség jól működne, a sportolóknak és a velük dolgozó edzőknek pontosan kijelölt és előre meghatározott céljaik lennének, és nyugodtan dolgozhatnának annak tudatában, hogy ha ezeket a célokat és követelményeket teljesítik, akkor annak meglesz az eredménye és megkapják a pozitív visszacsatolást – mondta.
Azt is elmondta: a 2020-as tokiói olimpiára való sikeres felkészülése érdekében többször tárgyalt, egyeztetett a szövetséggel, ám kéréseinek teljesítését a Magyar Úszó Szövetség attól tette függővé, hogy az arcát és a nevét adja-e a 2017-es budapesti úszó világbajnokság reklámozásához.
Január elején ismét sajtótájékoztatót tartott, ahol összetépte a szövetségtől kapott szerződést. Tizenkét millió forintot kapott volna, azt mondta, el akarták hallgattatni a pénzzel. „Egy valamit tisztázzunk. Ez egy nagy összeg, sokkal több, mint amit korábban a szövetség a felkészülésemre fordított, de én a decemberi sajtótájékoztatómon nem pénzt kértem. Nem az volt a célom, hogy a saját bankszámlám növekedjen. Azt kértem, hogy a szövetség végezze a munkáját. Ezt a pénzt, amit ajánlottak fordítsák az elméleti és technikai háttér fejlesztésére, ami biztosítja minden úszó folyamatos fejlődését" - mondta.
Idén májusban Hosszú Katinka nyerte az úszó Európa-bajnokság 400 vegyes döntőjét Londonban, ahol négy éve nem sikerült érmet nyernie az olimpián. Az aranyérmet viszont a szokástól eltérően nem Gyárfás Tamás adta át neki.