Érettségi feladattal üzen a Fidesz-kormány a külföldre vágyó diákoknak?

2013. május 6., 18:51

„Nem akarok összeesküvés-elméleteket gyártani, de olyan, mintha a középszintű magyarérettségi érvelési feladatával a külföldre költözést tervező 18 éveseknek üzentek volna a feladatsor összeállítói” – mondta az

eduline-nakaz egyik fővárosi középiskola magyartanára.

Az érettségizőknek Leszek Kolakowski egyik esszéje alapján kellett az utazásról, valamint az utazásról mint irodalmi motívumról fogalmazást írniuk. A 18 éves középiskolások számára valószínűleg teljesen ismeretlen lengyel filozófus a feladatlapon szereplő szövegrészletben amellett érvel, hogy minden, amit utazás közben megtanulunk, megtanulhatnánk utazás nélkül is, de „egyáltalán nem a tudásért utazunk”.

Az idézett esszében olyan latin mondások is szerepelnek, mint „eget s nem elmét változtat, aki a bölcsességet a tengeren túl keresi” és „a sötét gond ül a lovas mögött” – vagyis a gondokat mindenhova visszük magunkkal.

Az eduline emlékeztetett rá, hogy nem először nyúlnak aktuális témákhoz az érettségi feladatsorok összeállítói: a 2011-es tavaszi történelemérettségin az egyik feladat a rendszerváltás előtti és az 1989-ben módosított alkotmány összehasonlítása volt. Akkor több szaktanár, többek között a Történelemtanárok Egyletének elnöke is azt mondta: olyan átmeneti időszakban, mint amilyen az új alaptörvény elfogadása miatt volt, nem szerencsés ilyen témát megjelölni az érettségin.