Éppen a pénzek ellopására szakosodott cégek felügyelik az EU-s pályázatok kifizetését

Az LMP szerint a társadalmi megújulást célzó programok mellett a gazdaságfejlesztési uniós projektekben is történtek gyanús kifizetések, az ellenzéki párt ezért feljelentést tesz az összesen 45 milliárd forintot kifizető, piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenységet támogató projekt ügyében.

2016. augusztus 11., 14:28

Hadházy Ákos, az LMP társelnöke csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a kormány korábbi ígérete ellenére továbbra sem tesz semmit az uniós pályázatokon élősködő cégek ellen. A brüsszeli támogatások kifizetését így továbbra is az uniós pénzek ellopására szakosodott cégek hálózata felügyeli, amelyek a minisztériumokkal „kamu pályázatokat” írattatnak ki, majd olyan pályázókat keresnek, akik átengedik nekik a projektek kivitelezését – fejtette ki.

Az LMP társelnöke szerint sok, ilyen szempontból gyanús kifizetést lehet találni az említett projektben is. Példaként említett egy üzleti tanácsadással foglalkozó céget, a Corporate Values Szervezetfejlesztési és Vezetési Tanácsadó Kft.-t, amely rákkutatási pályázatot nyert több mint 300 millió forint értékben.

Hadházy Ákos szerint hasonlóan gyanús az Advanced Network Technologies is, amelynek tulajdonosa az amerikai kitiltási botrány egyetlen vádlottja. Tájékoztatása alapján a számítástechnikai cég összesen 1,8 milliárd forint támogatást nyert a profiljától távol álló, „elsőre tudományosnak tűnő”, ugyanakkor kétséges tartalmú kutatásokra.

Az ellenzéki politikus kérdésre válaszolva hangsúlyozta,

Mengyi Roland fideszes parlamenti képviselő korrupciógyanús esetelehet a bizonyíték arra, hogy az uniós pénzek körüli bűncselekményekben nemcsak tanácsadó és pályázatíró cégek, hanem politikusok is érintettek.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.