Energiaügyben is Európa szégyenpadján Magyarország
A jövedelmekhez képest még mindig a magyarok fizetik a legtöbbet az energiáért, részben az arcpirítóan alacsony bérek, részben a hőszigetelés nélküli, korszerűtlen gépészetű otthonok miatt – fogalmaz Jávor Benedek közleménye.
Magyarországon az állam minden energiatakarékossági kezdeményezést meghiúsít- közölte Jávor Benedek a PM EP-képviselője vasárnap, az energiahatékonysági világnapon.
Jávor szerint Magyarország két negatív listán is az élre került: egy lakás-négyzetméterre vetítve mi fogyasztjuk szinte a legtöbb energiát, és egyértelműen mi vagyunk az az uniós tagállam, ahol a legkevesebb előrelépés történt ezen a téren 2010 óta. Pedig a jövedelmekhez képest még mindig a magyarok fizetik a legtöbbet az energiáért, részben az arcpirítóan alacsony bérek, részben a hőszigetelés nélküli, korszerűtlen gépészetű otthonok miatt – fogalmaz a politikus.
„A kormány az elmúlt éveket a gazdagok pazarlását állami eszközökkel szponzoráló rezsibűvészkedéssel, illetve az egyre kilátástalanabb paksi atomkalanddal töltötte – miközben egy Századvég-tanulmány szerint is másfél Paksnyi megtakarítási lehetőség lenne az energiahatékonyság növelésében –, és azzal, hogy az energetikai modernizációra irányuló összes épkézláb kezdeményezést megcsáklyázza: az EU szándékai ellenére nem kaphatnak uniós vissza nem térítendő támogatást a lakossági energiahatékonysági beruházások, a hőszivattyúkat és a napelemeket büntetőadó sújtja, a CSOK támogatási rendszerben a világos európai követelmények ellenére nincsenek energiahatékonysági kritériumok” – sorolja kifogásait a PM politikusa.
A PM szerint ez az út Putyin csatlósai és a szabadságot orosz energiára cserélő volt szovjet köztársaságok közé viszi Magyarországot.