Emléktáblát avattak Bogdán Lászlónak
Cserdi volt polgármestere egy éve halt meg.
Egy év telt el Bogdán László halála óta, de a Baranya megyei falu lakói máig képtelenek feldolgozni a történteket. Az első évfordulón emléktáblát avattak Cserdiben. A máig tisztázatlan körülmények között elhunyt polgármesterről családtagjai, barátai és a település lakói is megemlékeztek.
„Július 13-án lesz egy éve, hogy Bogdán László itt hagyott bennünket. Laci sajnos korán távozott. Meggyőződésünk, hogy öröksége példaértékű, követésre méltó. Olyan magyar ember volt, aki mélyen hitt abban, hogy a cigányság kiemelhető a mai élethelyzetéből, és idővel nem lesznek másodrendű állampolgárai Magyarországnak” – mondta a megemlékezés szervezői nevében Etelközi Péter.
Az emléktáblán az áll:
„A változás úgy kezdődik, hogy valaki elindul valamerre.”
Az évfordulóra elkészült Gyurok Jánosnak a Bogdán László életéről szóló könyve is, amit elsőként Cserdiben mutattak be. A megemlékezésen Füsti Molnár Éva, a Pécsi Nemzeti Színház művésze és a pécsi Chacho Rom zenekar is részt vett, az eredeti tervektől eltérően azonban Beer Miklós nyugalmazott váci megyéspüspök az egészségi állapota miatt nem tudott elutazni Cserdibe. Üzenetét Bogdán Veronika, a település első egyetemi hallgatója, Bogdán László unokahúga olvasta fel:
„Egy év telt el a fájdalmas hír óta. Bogdán László meghalt. Akkor is, most is úgy éreztem és érzem, hogy a halála egy keserűséggel teli kiáltás volt mindnyájunk felé. Vegyetek észre bennünket! Ha másként nem, hát a halálom árán. Ez az első gondolatom, ami vele kapcsolatban eszembe jut. Miért vagyunk mi, cigányok lenézettek, miért van irányunkban annyi előítélet, indulat, bántás?
Miért vagyunk útban mindenkinek? Azért, mert barnább a bőrünk? Tudom, hogy neki ez nagyon fájt.
(...) Minden lehetőséget megragadott, hogy erről beszéljen idehaza és külföldön egyaránt. Sajnos egyedül maradt. Túl gyors tempót diktált, és ezért lemaradtak sokan mellőle. Egyedül maradt, mert a társadalom nem tudta vagy nem akarta megérteni. Egyedül maradt, és sokan ki is használták jóhiszeműségét. (...) Laci, Isten veled!”
A szervezők Karácsony Gergelynek is köszönetet mondtak, Budapest főpolgármestere magánemberként finanszírozta a költségek jelentős részét.
Mint tavaly megírtuk, 2020. július 13-án holtan találták Bogdán Lászlót, a Baranya megyei Cserdi polgármesterét. A falut sikertörténetté emelő polgármester 47 évesen öngyilkos lett a hivatalos jelentések szerint. Bogdán László egy szegény roma családban született Pécsett, 1974-ben. Apja bányászként dolgozott. Gyermekkorában költöztek családjával Cserdibe. Miután anyagi okokból nem tanulhatott tovább, saját magát képezte, fejlesztette. 2002-ben független jelöltként lett Cserdi alpolgármestere, 2006-ban pedig polgármestere.
Cserdiben a vezetésével mintafalu jött létre. Oktatási programot indított, hogy a családok elsajátíthassák a háztáji gazdálkodáshoz szükséges ismereteket, a falu mezőgazdasági termelésbe kezdett, és kertészeti közmunka-lehetőséget biztosítottak. A megtermelt feleslegből rászorulókat segítettek. Polgármestersége alatt az addig nagyon rossz bűnügyi statisztikákat felmutató faluban gyakorlatilag megszűnt a bűnözés. Bogdán László halála után az időközi polgármester-választást öccse, Bogdán Gyula nyerte meg.
(Kiemelt kép: Bogdán László emlékére Facebook-oldal)