Emberek az Avason
A balliberális értelmiség (és sajtó) fanyalgásától kísérve Gyurcsány Ferenc és szűkebb kísérete, a fél Demokratikus Koalíció három napra beköltözött az avasi panelekbe. A rozsdaövezet lakói invitálták: „Jöjjön le, nézze meg helyben, mi a magyarok istene.” És Gyurcsány ment, hogyne ment volna. Csocsózott a presszóban a tanulóifjúsággal, vegyült a néppel, ette a kelkáposzta-főzeléket, használta a mikrót. Blogolt, és fotóztatta magát, mert ez a műfaj (a látvány- és gesztuspolitika) vastörvénye. Mert fanyalogjunk bár, az esti híradókba valamivel be kell kerülni. Van rajta költség, haszon és veszteség. Miért olyan bumfordi (és nyúlós) a hazai látványpolitikai show? Voltak-e előzményei? Hol a határ? Van-e pozitív, „demokratikus populizmus”? Erről a szerkesztőség véleménye is megoszlik. A régi idők hírgyártó trükkjeit BUJÁK ATTILA próbálta felidézni.
Három napra, két éjszakára megmártózni a városi mélyszegénységben, megaludni a betonfalanszterben – póthír, inkább „mesemény”, mint esemény. Moralizálni persze lehet rajta. Kár, hogy az érvek dögunalmasak.
(A magyar krőzus a szegénységgel kokettál? Az „egyszerű pápai gyerek” hazatalál népéhez? Bevált-e a Fészekrakó program itt, az Avason? Mit mondanak az avasi romák és a nem romák? Ha a főnök Audival jön, hol parkol?)
Mátyás Gömörben
A vitákat végigzongorázták, a négyfős felfedező csapat (Varjú, Vadai, Molnár és Gyurcsány) elköszönt, a fotósok is csomagoltak, az Avas újra néma. Jöhet a záró kérdés: mit hozott mindez ismertségben, népszerűségben, mandátumra váltható szavazatban? Miért nem kedveli e népmesei ihletésű politikai akciókat (Mátyás király Gömörben) a sajtó? És ha utálja, miért lesz hír belőle? Ez az első populista akció? Mitől gagyibb, mint a kolbásztöltés (Orbán), a turkálás a vörösiszapban, a Balaton-átúszás, a miniszterelnöki szemle az éjjeli menedékhelyen? Vagy az egységnyi idő alatt lenyomott ötezer kézfogás? (Newt Gingrich.) Állítólag ez a világcsúcs.
Kuncze mesélte egyszer malíciával, hogy az SZDSZ politikusait vagy taszították az önfényező látványötletek, vagy olyan ügyetlenségek sültek ki belőlük, mint Fodor legendás metróutazása. Emlékezzünk: a frissen avatott környezetvédelmi miniszter a Batthyány térről rándult át a Parlamentbe (egy megálló), hogy fél óra után szolgálati Audi vigye vissza a Fő utcába. A Fidesz mindig kedvelte, alkalmazta a demonstratív látványakciókat. Liberális korukban, környezetvédő, alternatív pártként a frakció egyszer biciklin érkezett a Kossuth térre. Nem hajtották halálra magukat. A kerékpárok az Alkotmány utcában álltak, villámgyorsan lepakolták őket a platóról, a komplett Fidesz besuhant, és a munkások visszahordták az egészet.
A liberálisok politikusai (Pető, Kuncze) alkatilag idegenkedtek a népi politizálás harsány formáitól. Kuncze határozottan elhajtotta a sajtót, amikor miniszter korában a fél lábát elvesztő kisrendőrt látogatta meg. A spindoktorok ragyogó ötlete volt, hogy tartson sajtótájékoztatót Mikuláskor, amelynek záróakkordjaként benyúl a csizmaszárba, és kivesz egy rohadt narancsot.
– Na, ezt már nem vállaltam – mondja a volt párt volt elnöke. – Mégis van egy határ... Igaz – teszi hozzá –, kampányidőkben elengedhetetlen, hogy az ember a főtéren sétálgasson a helybeli jelölttel. Azt el kell vállalni.
Érzelmi alapok
– Naná, hogy vállalni kell. Nem az a politikus dolga, hogy „megmutassa magát”? Hogy „látva lássák”? – mondja Dessewffy Tibor szociológus, aki nemrég a Narancsban cikket szentelt a „pozitív populizmus”, a hatékony, fogyasztható, „érzelmileg is átélhető” gesztuspolitika fontosságának.
– Magyarországon soha többé nem fognak választást nyerni azzal, hogy milyen klassz kis megszorításaim vannak raktáron. Milyen príma kis reformokat hozok rátok – mondja a szociológus.
Dessewffy szerint a teszetosza balliberális értelmiség húsz éven át lesajnálta a populizmus minden formáját, pedig lehetne erről másképp is gondolkodni. „A jó, konstruktív populizmus” szerinte a politika fontos eleme.
– Amikor Obama kipattan az elnöki limuzinból, és belekiabál a mikrofonba: „Yes, we can”, „hiszek Amerikában”, falból csinálja? Hány ezer kampánycsecsemővel rókáztatják le öltönyüket az amerikai jelöltek? Az amerikai választó ilyen naiv? Nem, tudomásul kell végre venni, hogy az emberek érzelmi alapon ítélnek, ezért hamis a kép, hogy a populizmus leküzdendő és halmozottan gyanús, mi egy racionális világ felvilágosult képviselői vagyunk. Kár, hogy a racionalitás nem váltható szavazatokra. Nehéz szíveket dobogtatni azzal, hogy három egész két tized alá nyomjuk a hiányt, és változik az egészségügyi hozzájárulás mértéke – állítja Dessewffy.
Politikai gagyi
Ami a liberális fanyalgást illeti, mindenki emlékszik a színpadon körbehordozott „lopstop”-transzparensre. Kuncze sok szellemes replikáját eltemette az idő, ez a „végsőkig leegyszerűsített” formula valahogy beleégett a köztudatba.
A volt pártelnök szerint a spindoktorok ötletei lehetnek borzasztóak és lehangolóak, de ha úgy élsz, ahogy normális politikushoz illik, bejársz a stúdiókba, válaszolsz a kérdésekre, interjúkat adsz, a kutya sem figyel rád.
– Dupla axelt kell ugrani a Duna jegén, hogy észrevegyenek.
Vadai Ágnes hajat mosat. Az avasi házigazda roma lány meg akarta mutatni kis fodrászüzletét. „És ha már lemegyünk, Ágikám, megcsinálom a frizurádat is.” Gréczy Zsolt, „Gyurcsány Ferenc magyar hangja” mondja:
– Ez a történet elágazási pontja. Dönthetek úgy, hogy azt mondom: köszi, de ne fáradj velem, nem akarok útban lenni, és ezzel megsértem a házigazdát. Vagy belemegyek, lefotóznak, hogy a balliberális sajtó politikai gagyigyárosnak kiáltson ki.
A járókelők zöme az utcán barátságos, főleg a „nagy emberre” kíváncsi. Milyen, ha idejön közénk? Nagyképű? Barátságos? Okos? Miskolcon a sarki presszóba tódult a nép, amikor Gyurcsány csocsózni kezdett. Mindenki be akart szállni.
Az akció (helyben) nagy siker volt. Gréczy aggódva teszi hozzá: ne cikizzük már halálra őket. Attól, hogy néhány értelmiségi okostojás pofákat vág, a nép imádja ezt a műsort. Vagy véletlen, hogy Orbán azonnal betért egy hajléktalanszállóra?
De nem költözött be – tesszük hozzá.
Ősi idők
A népi látványpolitikának pártállami előzményei is vannak. Már Rákosi imádta aranyló búzamezőkön fotóztatni magát. Hogy a jelenség mennyire élő, mi sem jelzi jobban, mint Kádár János emlékképe. Az összes (borzalmas) kongresszusi beszédet rég elfeledtük – ami a figurából megmaradt, a háromperces Híradó-betét. A Fehér Ház előtt, szürke ballonban fölszáll a kettes villamosra, hogy a közgazdasági egyetemig menjen. Kádár villamoson, először és utoljára. A másik emlékezetes Kádár-show „a Váci utcai séta”. A testes virágárus asszony a testőrök sorfalát áttörve puszival, csokorral köszönti az első titkárt. A spontán népi rajongás persze árthat is. Orbánnak rengeteg baja származott a „kecskeméti fekete özvegy” szenvedélyes kézcsókjából. Még könyvcímlap is lett belőle.
Az írás teljes terjedelmében a 168 Óra hetilap legfrissebb számában olvasható.
Gyurcsány Ferenc lakótelepi napjai - videó: