Ellopják Orbán szavazóit: leszálló ágban a Fidesz
A Jobbik ellopja Orbántól a szavazókat, a rasszista és Európa-ellenes magyar párt a társadalom közepére nyomul. Ezzel a taktikával nyert meg egy fontos pótválasztást, ami elsősorban a Fidesz számára fájdalmas – írja a Die Welt.
A párttérkép idáig világos volt, írja a lap: baloldalon és a középen egy csomó, egymással veszekedő csoportocska, jobbról a szuverén kormánypárt. Tőle még jobbra pedig a Jobbik, amely saját magát radikálisnak nevezte, és élesen rasszista, illetve Nyugat-ellenes hangokat hallatott. Vezére azonban egy ideje azzal próbálkozik, hogy új irányvonalat foglaljon el, és a Fidesz mellett elhaladva középre navigáljon. A társadalmi kiegyezés szükségességét hangoztatja és baráti biccentést küld az EU, azon belül főként Berlin irányába. Ugyanazt a címkecserét lehet megfigyelni, mint a kilencvenes években Orbán Viktornál, csak éppen a két irány ellentétes.
A kérdés most az, hogy egyáltalán győzhet-e még a Fidesz, amely a múlt év végén leszálló ágba került. Úgy tűnik, mintha a párt már nem tudna jót húzni. A balliberális tábor ebből nem képes tőkét kovácsolni, csak a Jobbik erősödik, bár Tapolcán abból profitált, hogy a fiatal demokraták és a baloldal sok ezer híve otthon maradt. Új szavazókat a szélsőjobb nem tudott megnyerni. Vona mégis áttörésről beszél, aminek az az alapja, hogy először szereztek egyéni képviselői helyet, ráadásul Nyugat-Magyarországon. Ami a jövőt illeti, a Fidesz nem tud a jobboldal ellen olyan eredményesen küzdeni, mint a másik oldal ellen. Hasznosak lehetnek ugyan a rasszizmus és fasizmus elleni vádak, de ehhez a Jobbik mostanság viszonylag kevés muníciót szolgáltat. Ezzel párhuzamosan az éles zsidó- és romaellenes kijelentéseket illetően a Fidesz-hívek egy része alapvetően egy nézeten van a Jobbik választóival. És a jobboldali riválist nem lehet a korrupció címén sem sarokba szorítani, vagyis ez a csodafegyver sem hat, miközben a kormánypárt maga kénytelen védekezni a piszkos üzelmek vádjával szemben.
Tapolcán jól lehetett érzékelni a Quaestor-botrány következményeit, miután a cégről az a hír járta, hogy szoros kötelékek fűzik a hatalomhoz. Ehhez járult még, hogy Orbán utasítására a csőd előtt közpénzt vettek ki a szolgáltatótól. Ilyen körülmények között beválni látszik Vona stratégiája, hogy a Jobbikot jobb Fideszként (Fidesz pluszként) pozicionálja, mégpedig olyan tartalommal, amely alig különböznek a fiatal demokraták témáitól. A Jobbik azonban valószínűleg hamarosan nehezen legyőzhető akadályokba ütközik. Ezek közül a legnagyobb a pártvezetés, amelyen belül Vona intelligens, ügyes, ám a többség nem ilyen, sőt részben rasszista. Vagyis ilyen közegben nem ígérkezik könnyűnek keresztül vinni a mérsékelt képet. Lásd Novák Elődöt vagy Gyöngyösi Mártont. Velük problémásnak tűnik kormányzati hozzáértést sugározni, a párt nélkül azonban Vona nem tudja elérni a régóta áhított hatalmat.
(Szelestey Lajos/Klubrádió)