Elkeserítő és dühítő, ami történik
Valószínűleg elbuktuk. Bárcsak ne lenne igazam! - ezekkel a mondatokkal kezdődik a Lehet Más a Világ! című weblap egyik cikke a globális klímaváltozással kapcsolatban. Az Európai Unió - vagyis a világ legfejlettebb államait tömörítő gazdasági-politikai szervezet sem képes átlátni, milyen hatása lehet a felmelegedésnek már rövid távon.
30%-os csökkentést ígértek 2020-ig, aztán megállapodtak 20%-ban - így foglalható össze az EU új klímavédelmi programja, amelyet ma fogadtak el CO2-kibocsátásra vonatkozóan.
"Fontos volt nekünk minden iparág: cementipar, autóipar, üvegipar, acélgyártás - a klímavédelem nem. Noha Kelet-Európát felmentették az alól, hogy 2016-ig érdemben cselekednie kelljen, mégis a keleti-blokk lengyel zöld minisztere szerint az, hogy Sárközy kiherélte a klímacsomagot. "This is one step in the right direction, but not enough" - Vagyis ez egy jó irányba tett lépés, de nem elég" - olvasható az lmv.hu portálon.
Mint arról már a 168ora.hu is írt,
Magyarország ellenállása volt a legkeményebb a klímacsomag ügyében, és ezt erősítette meg a Kormányszóvivői iroda közleménye is.Az ellenállás végül annyira keményre sikerült, hogy az újonnan csatlakozott országok kedvezményeket kaptak a szén-dioxid-kibocsátás terén. A megállapodás az eredeti javaslatokhoz képest kedvezőbb részleteket tartalmaz a közép-és kelet-európai új tagállamoknak. Így például létrehoz egy szolidaritási mechanizmust, amely - tekintettel a rendszerváltás utáni erőfeszítéseikre - a többi országhoz viszonyítva többlet kibocsátási lehetőséget teremt ezekben az államokban. A csomag értelmében az EU-tagállamok szintén 2020-ig összuniós szinten 20 százalékra emelik a megújuló energiaféleségek részarányát energiafelhasználásukban. Ennek elosztását azonban szintén az egyes államok adottságaihoz méretezték, az ilyen forrásokban némileg szűkölködő Magyarország például az átlag alatt maradhat - írta az FN.hu.
A kormánynak az ipar fontosabb a jövőnknél
De nem csak a kormánynak: az ellenzéknek is. A Fidesz is egyetértett azzal, hogy az EU klímaprojektje ne legyen olyan szigorú. "Az Európai Néppárt támogatja az unió klímacsomagját, de a frakciójában ülő fideszes képviselők nemmel szavazhatnak, ha a magyar kormány úgy ítéli meg, hogy Budapest számára nem fogadható el a Brüsszelben kidolgozott alku" - idézte Orbán Viktort az MR1 Kossuth Rádió.
De miről is van szó tulajdonképen? Az Unió 2020-ig terjedő klímavédelmi csomagot fogadott el, amelyben megállapodtak a tagállamok: 20%-kal csökkentik a szén-dioxid kibocsátásukat. Az eredeti ígéretek 30%-ról szóltak. Nagyon valószínű, hogy az ipari lobbi "szólt oda" a tárgyaláson résztvevő politikusoknak: gyorsan felejtsék el a CO2-csökkentést. A nagyívű terveket így késhegyre menő viták váltották fel, ugyanis az egyes országok politikusai egyre-másra jelentették be, hogy megvétózzák a javaslatot. Az EU végül egy kompromisszumos javaslatot fogadott el, amely előremutató - hiszen ez a terv egyedülálló a világon, ugyanakkor nincs garancia arra, hogy bárki is végrehajtaná.
Az FN.hu azt írja: az Energia Klub, a Greenpeace Magyarország és a Magyar Természetvédők Szövetsége közös sajtóközleményükben kifejtik: a javaslat azért sem vállalható, mert a csökkentések körülbelül kétharmada nem az unió területén valósulna meg, hanem a fejlődő országokban. A tervezetből hiányoznak a végrehajtásra vonatkozó biztosítékok, pénzbüntetések, amelyek elősegítenék, hogy a tagországok valóban betartsák a közösen elhatározott célokat - olvasható a közleményben.
A környezetvédő civil szervezetek szerint a politikusok és a gazdasági lobbi rövidlátása azért is szomorú, mert Magyarország az egyik legveszélyeztettebb ország a térségben, ha a felmelegedést nézzük. Már rövid távon is kifejezetten gazdasági károkat okoz az országnak a klímaváltozás, amelyet mindenkinek el kell szenvednie.