Elegük lett a magyar orvosoknak, tömegesen csatlakoznak a tiltakozáshoz

Alig néhány nap alatt több mint 1300 orvos csatlakozott a Facebookon ahhoz a mozgalomhoz, amely a hálapénzt szeretné megszüntetni. Az nevű csoport több mint 300 aláíró taggal közzétett egy, az egészségügyi államtitkárnak címzett nyílt levelet, amelyben a magyar egészségügy legfontosabb problémáit azonosították.

2015. december 24., 10:41

Ilyen mértékű egységes kiállásra a magyar orvostársadalom részéről korábban nem volt példa, az orvosok nevüket, arcukat vállalva tömegesen csatlakoznak hasonló kezdeményezéshez.

Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkárnak írt levelükben három olyan pontot jelöltek meg, amely véleményük szerint a hazai egészségügy alapproblémája:

  • hálapénz
  • egészségügyi dolgozók bére
  • romló munkakörülmények

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) válaszában arról írt, folyamatosan konzultálnak az orvosokkal és elkötelezettek az egészségügy színvonalának javítása mellett. Az EMMI szerint csökkentették az orvos-elvándorlás mértékét és a kórházak adósságát. „Az egészségügy volt az első, ahol béremelési programokat indítottunk, az elmúlt években 95 ezer egészségügyi dolgozó bérét emeltük, a béremelés jövőre is folytatódik: januártól 43 ezer ápoló és 18 ezer orvost kap magasabb bért, a szakvizsgázott fiatal orvosok 151 ezer forint plusztámogatásban részesülnek, a szakorvosi minimálbér nettó 270 ezer forintra emelkedik, a rezidenseket oktató orvosok rezidensenként plusz 50 ezer forintot kapnak” – írta az Indexnek küldött közleményében a tárca.

Az 1001 orvos a hálapénz ellen csoport tagjai válaszképp a következő kérdéseket fogalmazták meg Balog Zoltán miniszternek:

  1. Meddig tűrik a hálapénz jelenlétét az egészségügyben?
  2. Mikor hívnak össze széleskörű szakértői kerekasztalt az egészségügy szereplőivel?
  3. Milyen konkrét intézkedéseket hoznak az egészségügyi dolgozók anyagi megbecsüléséért a 2016-os év folyamán?