Együtt lázadnak a közlekedésiek

A szakszervezetek nyílt levélben követelik a kormánytól az ágazat minden szereplőjére érvényes életpályamodell kidolgozását, a kiegyensúlyozott működéshez szükséges egységes szabályozási rendszer felállítását, egy korhatár előtti nyugdíjrendszer kidolgozását, a bérek rendezését és a munkakörülmények javítását. Saját szakszervezeti törvényt is követelnek, ennek alapjait több ágazattal közösen maguk kezdik el lerakni. A közlekedésben működő érdekvédők elsőként vállalják nyíltan: céljaik elérése érdekében rendszeres, sőt folyamatos szakmai egyeztetést kezdeményeznek a kormánypártok mellett az ellenzékiekkel is.

2016. május 23., 13:44

Betelt a pohár a közlekedési ágazatban működő szakszervezeteknél: életpályamodellt, egységes jogszabályi rendszer felállítását, megfelelő korhatár előtti nyugdíjrendszer kidolgozását, biztonságos munkakörülményeket és megfelelő béreket követelnek nyílt levélben a kormánytól.

A vasutasokhoz hasonlóan a városi közlekedésiek, a teherfuvarozók és a volánosok is lázadnak, mert hiába szajkózzák a problémáikat, süket fülekre találnak azoknál, akiknek kötelességük és lehetőségük is lenne felszámolni azokat. A szakszervezetek összefogva, közös nyílt levélben követelnek sürgős intézkedést – döntött a Közlekedési Szakszervezetek Országos Szövetsége a mai kongresszusi ülésén.

Nemes Gábor, a KSZOSZ elnöke elmondta, nem bízzák a véletlenre a sikert, a szakszervezetek közül elsőként vállalják nyíltan: szakmai egyeztetést kezdeményeznek minden politikai párttal, s elkezdődik egy rendszeres párbeszéd. Azt ugyanis minden érdekvédő tudja, hogy a szakszervezeti célok eléréséhez szükség van a politikusokra – és ez fordítva is igaz – egyes szakszervezeti vezetők mégis csupán a háttérben, titokban egyeztetnek velük. Ez olyan álságos viselkedés, amelynek véget kell vetni végre – szögezi le Nemes.

A közlekedésiek azt is megelégelték, hogy a mai napig nincs szakszervezeti törvény, holott hosszú évek óta visszatérően szorgalmazzák azt. Úgy döntöttek, maguk veszik kézbe az ügyet azzal, hogy megkezdik az érdekvédők munkáját szabályozó és védő törvény alapjainak a lerakását. Ezt akár önállóan is elkezdik, de más ágazatok képviselőit is hívják a tervezet összeállításához.

A levél szerzői elvárják a döntéshozóktól, hogy kezdődjön végre érdemi tárgyalás az ágazat problémáiról, mielőtt még ennél is kritikusabb állapotok veszélyeztetnék a közlekedés, vagyis az utasok biztonságát – figyelmeztet Nemes.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.