Egy MÁV-dolgozó közölte velük, hogy nagy a baj

Milyen érzés lehet négynapos magyarországi üdülést követően egy vasútállomáson rekedni éjszakára az ónos eső miatt megbénuló vonatközlekedés miatt? Majó Zoltán tanár és előadóművész pontosan tudja, ugyanis átélte. Nem az időjárásra haragszik, hanem a MÁV-ra, mert pótlójáratot kellett volna indítaniuk.

2014. december 6., 17:05

Zoltán Hajdúszoboszlón pihent feleségével, innen indultak haza Kolozsvárra, 407-es számú Corona IC-vel utaztak volna. Ha az időjárás közbe nem szól.

A hétfői ónos eső az egész országban közlekedési káoszt okozott. A vonatok is többórás késésekkel jártak, mert az elektromos vezetékekre és a mozdonyok áramszedőjére lógó, jégtől elnehezült ágak zárlatokat okoztak. A jég ráfagyott a sínekre is.

Majóék az átalakítás alatt lévő püspökladányi állomáson ragadtak. 18-20 ember rekedt itt, szerencsére a várótermekben éjszaka is jól működött a fűtés. Zoltán elmondása szerint a váróteremben töltötte az éjszakát mások mellett egy nyugalmazott RMDSZ-es politikus és egy 5 hónapos várandós nő is.

A Corona IC-nek este nyolc körül kellett volna indulnia, ám indulás előtt fél órával közölte a MÁV, hogy 210 perces késés várható. Az idő telt, a kassza időközben bezárt, és az ott dolgozó hölgy hazament. Az emberek a jelzett 210 perc elteltével kimentek a peronra, de ekkor egy MÁV-dolgozó közölte velük, hogy nagy a baj, Maglódon leszakadt a vonat villanykábele az ónos eső miatt, és sokára javítják meg. Közben feléledt a hangszóró is, és érkezni kezdtek a késésekkel kapcsolatos információk is. Először 320 percről, végül már 660 percről számoltak be.

A kolozsvári utasok a tervezett éjjel egy óra helyett, végül délután egykor érkeztek haza. Zoltán igazán azt sérelmezi, hogy a MÁV-tól senkinek nem jutott eszébe pótlójáratot indítani, ami legalább Nagyváradra eljuttatta volna az utasokat. Várakozás közben felhívta Svájcban élő fiát, és megkérdezte, ott hogyan oldják meg ilyen helyzeteket. Azt a választ kapta, hogy Svájcban a cudar időjárási helyzetekre felkészült a vasúttársaságok ilyenkor pótlóbuszokat indítanak. Zoltán azóta többször is panaszt tett a MÁV felé, de egyelőre válaszra sem méltatták.

Zoltán beszámolója alapján az éjszaka mélypontja valószínűleg az lehetett, amikor az állomáson várakozó emberekhez odament egy vasutas hölgy, és közölte, hogy a robot-bemondónak kifogytak a konzerv-hanganyagai, ezért a hangosbemondón nem lesz több információ a késésről.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.