Európa legkevésbé biztonságos városai között egy magyar település is van

Van olyan város, ahol éjszaka is biztonságosan sétálgathatunk az utcán, de olyan is akad, ahol fényes nappal is veszélyben vagyunk. Az Európai Bizottság minden évben rangsorolja a településeket.

2024. február 20., 16:00

Szerző:

Amikor nyaralást vagy csak egy hétvégi utazást tervezünk, szempont lehet, hogy a célként kitűzött várost éjszakai fényekben is megcsodálhassuk vagy bejárjunk néhány hangulatos szórakozóhelyet. Az Európai Bizottság minden évben készít egy kimutatást az európai városokról, aszerint rangsorolva, hogy mennyire biztonságosak. Emellett figyelembe veszik azt is, hogy az adott településen milyen a megélhetés, a köztisztaság. Az eredmények szerint 2023-ban is általánosságban a délebbi országok tekinthetők kevésbé biztonságosnak, míg az olyan településeken, mint Koppenhága, Oviedo vagy Groningen a lakosok több mint 80 százaléka még éjszakánként sem szokott félni.

A 2023-as eredmények azt is megerősítik, hogy a keleti tagállamok városaiban jelentősen javult az érzékelt életminőség. Míg a fővárosok munkahely szempontjából előnyösebbek, a kisebb városokat jobb élethelynek tekintik az emberek, különösen az idősebbek és a kisgyermekes családok. 

A nem fővárosi városokban átlagosan elégedettebbek a lakosok a közterületekkel és az egészségügyi ellátás elérhetőségével.

A turisták egyik kedvelt célpontja Róma, ám érdekesség, hogy a felmérés szerint Olaszország fővárosa számít az egyik legkevésbé biztonságos városnak. A válaszadók mindössze 38 százaléka nyilatkozott úgy, hogy egy egyedül megtett éjszakai séta során is biztonságban érzi magát.

A lista alján szerepel Rómán kívül Athén, Nápoly, Szófia, Isztambul, Marseille és egy magyar város is: Miskolc.

Az összefüggések között megfigyelhető, hogy a biztonságérzet a kisebb településeken magasabb volt, mint a nagyobb városokban – írta a DriveMagazin. A 250 ezer főnél kisebb lélekszámú településeken a lakosok legalább 75 százaléka, míg az egy és ötmilliós lakosú városokban a helyiek 67 százaléka érezte csak biztonságban magát.

A legnagyobb különbségek egy-egy város között Belgiumban, Csehországban, Görögországban, Olaszországban, Romániában és Törökországban figyelhetők meg: közülük volt, ahol mintegy 36 százalékos eltérést tapasztaltak bizonyos városok biztonsága között.

A kutatásból az is kiderült, hogy Európa-szerte a nők (67%) általában kevésbé érzik magukat biztonságban, mint a férfiak (72%), de a végzettséget tekintve is eltérő a helyzet: míg a felsőoktatásban részt vettek 71 százaléka érzi magát éjszakánként biztonságban, addig az alapműveltséggel rendelkezők esetében ez a szám 67 százalékot mutatott.

Az Európai Bizottság felmérése itt olvasható.

 (Kiemelt kép: Pexels)