Egy húzással kijátszaná az Orbán-kormány cinizmusát CEU-ügyben az LMP képviselője
A jogkövető szándékkal, s a kormányzati kommunikációban emlegetett egyenlő feltételek megteremtésének igényével a lex CEU hatályon kívül helyezését javasolja friss javaslatában Ungár Péter. Az LMP parlamenti képviselőjének jogszabálytervezete nemcsak a tavaly tavaszi felsőoktatási törvénymódosítást, hanem annak későbbi módosítását is eltörölné.
Mindez azt jelentené, hogy noha a Közép-európai Egyetem (CEU) teljesítette a jogszabályok hatályos formájában elvártakat, kivéve azt az államközi szerződést, amelyet tavaly ősz óta az Orbán-kormány nem hajlandó hitelesíteni az amerikai New York állam oktatási hivatalának határozott kérése ellenére sem, Ungár visszacsinálná az eredeti állapotot, így az egyetem zavartalanul folytathatná az évi több milliárd forintos adóbevételt eredményező tevékenységét Budapesten.
– Mivel a magyar kormány – noha ebben semmi nem akadályozza – önkényesen nem írja alá azt a nemzetközi egyezményt, amely lehetővé tenné, hogy a CEU New Yorkban akkreditált amerikai intézményként szabadon működhessen Budapesten, a hízelgő eufemizmussal az egyenlő feltételek megteremtésével indokolt, valójában önkényesen jogkorlátozó, ám a CEU által még így is teljesíteni kívánt jogszabályi követelmények hatályon kívül helyezésével, azaz a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény módosításáról szóló 2017. évi XXV. törvény, illetve a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény és a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény módosításáról szóló 2017. évi XXV. törvény módosításáról szóló 2017. évi CXXVII. törvény előtti állapotokhoz való visszatéréssel van egyedül lehetőség a jogkövetésre és a kormány által oly áhított egyenlő feltételek megteremtésére – írta Ungár.
Mindez persze aligha kerül majd az Országgyűlés napirendjére, tény viszont, hogy az Orbán-kormány számára jelenleg éppen az volna a legkedvezőbb, ha a lex CEU valamiképpen hatályon kívül helyeznék.
Ezzel ugyanis nemcsak a nemzetközi jogi vizsgálatok, hanem azok a diplomáciai konfliktusok is kikerülhetővé válnának, amelyeket egy, a Soros György által alapított egyetemmel kötött megállapodás árán tudna még rendezni a kabinet. Utóbbira, főként a belpolitikai hangulatkeltés és a kormányzati retorika értelmében nincs esély.
Michael Ignatieff, a CEU rektora múlt csütörtökön jelentette be, hogy az egyetem jövő évtől Bécsben folytathatja amerikai képzéseit és programjait, ha a magyar kormány december 1-ig nem írja alá a működését lehetővé tevő államközi megállapodást New York állammal. A kormány Soros György „politikai blöffjeként” értékelte a bejelentést.
Az ellenzék a CEU helyzetének megoldására szólította fel a kormányt, a Momentum tüntetést is szervezett múlt péntekre, az LMP pedig november 7-én este tart demonstrációt, szintén az egyetem épülete előtt. A tüntetést azzal indokolják, hogy a nemzetközileg is elismert intézmény elüldözése Magyarországról súlyos csapás lenne a hazai tudományos életre. A rendezvényen felszólal Ungár Péter, egykori CEU-s diák is.