Egy hónapja van a kormánynak

Az EU Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága felszólította a kormányt, hogy módosítsa a Simor András fizetéséről rendelkező új törvényt.

2010. szeptember 8., 09:30

A kormánynak egy hónapja van reagálni, utána a főigazgatóság kéri az Európai Bizottságot, hogy indítsa el az úgynevezett jogsértési eljárást Magyarország ellen az uniós szerződések megszegéséért. A Főigazgatóság láthatóan tisztában van azzal is, hogy más állami bankoknál a kormányt nem zavarja, ha kétmillió forintnál többet keresnek a vezetők, de az Európai Központi Bank korábban ismertetett kifogásait is magáévá tette. Vitának, egyeztetésnek, úgy tűnik, nincs helye, bár a kormány így fordította le az üzenetet – írta az

Index.

Ha a kormány nem, illetve nem megfelelően reagál a bizottság felszólításaira, nagyjából négy hónap alatt a luxemburgi Európai Bíróság előtt találhatja magát, amely prioritást ad a bizottság által indított pereknek. Ha az Európai Bizottság úgy ítéli meg, hogy valamely tagállami jogszabály ellentétes az uniós joggal, először felszólítja a helyzet tisztázására, információkat, magyarázatot kér. Ugyanakkor ez a felszólítás már lényegében egyértelmű jelzésnek tekinthető, hogy a tagállamnak módosítania kell a kifogásolt jogszabályt. Az eljárás első hivatalos lépésére rendszerint az ügyben illetékes uniós hatóságok előzetes vizsgálódása alapján kerül sor, azaz ritkán fordul elő, hogy a tagállam ebben a kvázi konzultációs időszakban „meggyőzi” a bizottságot.

A válaszra az eljárási szabályok szerint két hónapja van a tagállamnak, ha az abban foglaltakkal a bizottság nincs megelégedve, jön a második lépés. Ezt indokolt véleménynek nevezik, és már határozott felszólítás van benne a kifogásolt jogszabály módosítására. Erre újabb két hónap van, ha a tagállam nem reagál, a bizottság elindítja a pert az Európai Bíróságon, amely jellemzően pénzbírsággal sújtja az uniós jogot sértő államot, illetve kötelezi a kifogásolt szabály módosítására. Ami a bírságot illeti, annak összegéről nehéz előre bármit mondani, az mindenesetre bizonyosnak tekinthető, hogy a kormány által az MNB-n megspórolt évi 190 millió forint eltörpülhet mellette.

A főigazgató levele az utolsó lépés a jogsértési eljárás elindítása előtt, hangsúlyozta az Indexnek az ügyet ismerő uniós forrás.