Díjat kapott és a döntőbe jutott a magyar csapat a kínai szuper-számítógépes versenyen
Európából egyedüliként a Miskolci Egyetem csapata jutott döntőbe a kínai szuper-számítógépes versenyen, és megkapta a First Prize elismerő díjat – olvasható az egyetem honlapján. A díj rangját mutatja, hogy azonos díjazásban részesült az amerikai MIT csapata is.
Kína harmadik legnagyobb városában, Kantonban, a Szun Jat-szen Egyetemen rendezték meg az Asia Student Supercomputer Challenge ’14 (ASC14) elnevezésű verseny döntőjét. A versenyre öt kontinensről nyolcvankét egyetem csapata nevezett, ebből az első forduló megmérettetésein túljutva tizenhat csapat került be a verseny döntőjébe, melyek közül tíz csapat kínai felsőoktatási intézményekből érkezett. Ezenfelül érkeztek csapatok Dél-Koreából, Szingapúrból, Brazíliából, Oroszországból és az Amerikai Egyesült Államokból.
A verseny szervezői az
Ázsiai Szuperszámítógép Társaság(ASC), a Szun Jat-szen Egyetem és az INSPUR-csoport voltak. Miskolc vezetése már tavaly nyitott a kínai Santung tartomány elektronikai óriáscége felé, amely Kína második, a világ tizenharmadik legnagyobb szoftver-hardver cége. A Miskolc Holding Zrt. közvetítésével alakult ki a kapcsolat a kínai cég és az egyetem között, és az INSPUR-csoport szponzorálásával juthatott el a Miskolci Egyetem csapata a verseny Kínában megrendezett fordulójára.A döntő első felében (első-második nap) a csapatoknak egy előre meghatározott eszközkészletből (szerverek, nagy sebességű kommunikációs eszközök, társprocesszorok stb.) saját számítógépklasztert kellett felépíteniük, és összeállítani a megfelelő szoftverkörnyezetet. A második félidőben (harmadik-negyedik nap) pedig a felépített rendszeren kellett különböző alkalmazásokat módosítani, optimalizálni és futtatni a lehető legnagyobb teljesítmény elérése érdekében. Az alkalmazások között főként tudományos problémák szimulációi szerepeltek, így pl. nanoméretű anyagok modellezése, folyadékdinamikai, repüléstani, áramlástani számítások és szimulációk. Az utolsó napon pedig még a verseny részeként egy prezentáció formájában számolt be minden csapat kapitánya a versenyen elvégzett munkájukról, elért eredményeikről, alkalmazott stratégiájukról.
A házigazda Szun Jat-szen Egyetemen található a világ jelenleg leggyorsabb szuperszámítógépe, a több mint 3,1 millió processzormagot tartalmazó Tianhe–2 (Tejút 2). Az egyik feladatot minden csapatnak ezen a szuperszámítógépen kellett végrehajtania, mindenkinek a számára kiosztott 1024 csomóponton (kb. kétszázezer processzormagon). A Miskolci Egyetem csapatának is lehetősége volt rá, hogy megtekintse a világ jelenleg leggyorsabb szuperszámítógépét.
A magyar csapat tagjai:
- Debreceni Bálint (I. évf. programtervező informatikus),
- Kiséri Máté (II. évf. gazdasági informatikus),
- Kiss Viktor (I. évf. gazdasági informatikus),
- Klusóczki Dávid (III. évf. műszaki informatikus),
- Palkó Dániel (II. évf. programtervező informatikus).
A csapat vezetője Dr. Vincze Dávid tanársegéd volt, aki közleményében hangsúlyozta, hogy az elért eredmény azért is kimagasló, mert idehaza más hardverrendszereken történt a felkészülés, így a diákok az ötnapos versenyen gyakran 12-14 órát is dolgoztak egyhuzamban.