Die Presse: A csónak megtelt, de mi is benne ülünk
A csónak megtelt, de mi is benne ülünk – írja a menekültkérdésről a vezető osztrák lap. A Die Presse úgy véli, hogy a bizottság által felvetett megoldás tipikusan európai: a szolidaritás felhígításával próbálja elvenni a probléma élét.
Ha egyes államok bedobják a törülközőt, akkor a közösség többi részének kell segítenie, ám ez az elképzelés nem orvosolja tartósan a helyzetet, és nem is népszerű. Az azonban egyértelműen helyes, hogy az EU negyvenezer menekültet át akar irányítani máshová Olaszországból és Görögországból.
Ám közben némiképp abszurd, hogy olyan államok zúdulnak fel emiatt, mint Magyarország. ’56-ban sok magyar menekült el az orosz harckocsik elől, most mások a többi közt a szír és líbiai polgárháborúból nem kérnek. Hol itt a különbség?
De emellett külön kell választani a menekülteket és a gazdasági bevándorlókat, utóbbiakat vissza kell toloncolni, már csak azért is, hogy a célállamok lakossága hitelesnek tartsa a kialakított rendszert. Viszont ha Európa nem nyújt támogatást a menekülőknek, akkor saját elszigetelődési politikájának eshet áldozatul.
Egyrészt a jövőben nem lesz a jogállam mintaképe, másrészt viszont magára maradhat, ha beüt egy természeti katasztrófa, vagy belső bajokkal, netán a terrorizmussal küszködik.
A globalizált világban a kvóták nem elegendőek, hogy ellensúlyozzák a gazdasági és politikai egyenlőtlenségek következményeit. Aki távolabbra néz, és ezt kellene tenniük azoknak a kelet-európai államoknak, amelyek jelenleg elutasítják a menekültek felosztását, nos, aki távolabbra lát, annak azt is számításba kell vennie, hogy mi lesz akkor, ha Ukrajnában pl. kiterjed a háború és milliók akarnak Nyugatra menekülni. A magyarokat, lengyeleket és szlovákokat hirtelen emberhullám árasztaná el, és ezek az országok éppen azt a szolidaritást igényelnék, amit pillanatnyilag elutasítanak.
Szóval tényleg benne ülünk a globális csónakban.