Der Spiegel: erősödő cigányellenesség Magyarországon

A cigányellenesség új hulláma jelentkezik Magyarországon, miután Pécsett megerőszakoltak és megöltek egy szőke rendőrségi pszichológusnőt - tudósít a Spiegel legújabb száma Magyarországról. A cikk szerint a romaellenes gyűlöletről beszélhetünk, amely az egész kisebbséggel szemben kifejeződik és immár a középosztályt is hatalmába keríti. Újabban a Jobbik, de több Fidesz-politikus részéről is szóba kerül a halálbüntetés visszaállítása.

2012. augusztus 28., 11:57

A Bándy-gyilkosság után a fékeit vesztett csőcselék az internetes fórumokon a cigánykérdés végső megoldását sürgette - írja Magyarországról a Spiegel.

A cikk idézi a "befolyásos szélsőjobboldali publicista, Bayer Zsoltot" is az eset kapcsán, aki azt írta, hogy ha a romák nem szakítanak fajuk bűnöző mentalitásával, akkor nem lehet velük együtt élni. A cikk megjegyzi: ritkán fordul elő, hogy egyetlen eset egy egész népcsoport megbélyegzésére szolgáltat alkalmat, amit főleg a szélsőjobb igyekezett kiaknázni.

Ismét felvonultak a betiltott Magyar Gárda tagjai: Devecseren, Cegléden, a hét végén pedig a Hősök terén ünnepeltek, ostorozva a cigányok tömeges elszaporodásának veszélyét.

A cikk ezután Setét Jenő roma aktivistát idézi, aki szörnyűnek tartja, hogy kollektíven bűnösnek nyilvánítják őket, és hogy az állam nem tesz semmit hatékonyabb védelmükre.

Tamás Pál szociológust is megszólaltatták, aki nem lepődött meg a Bándy-ügy hatalmas nyilvános visszhangján, mert az a véleménye, hogy az eredeti, szélsőjobboldali vita mindinkább hat az egyre jobban megfélemlített középosztályra. Ily módon olyasfajta faji ellentétek alakulnak ki, mint az USÁ-ban. Egyébként annak idején Olaszliszka és a Cosma-gyilkosság ugyanígy felkavarta a közvéleményt.

A cikk kiemeli: Szögi Lajos halála óta egyre erősödik a Jobbik, amely meghonosította a cigánybűnözés fogalmát. A cigányellenesség napjainkra már széles társadalmi rétegek gondolkodását befolyásolja. Pedig a statisztikák pl. nem támasztják alá azt a téves állítást, hogy a romák sok embert ölnének meg.

A Fidesz ugyanakkor ellentmondásosan viszonyul az egész témához. Orbán időről időre elítéli a cigányellenességet, ám többnyire hozzáfűzi, hogy a romáknak be kell illeszkedniük és dolgozniuk kell.

Hogy a gyűlölet légköre hová vezet, azt megmutatta Kiskunlacháza: az ottani, 2008-as gyilkosság után a polgármester és a közvélemény nagy része is azt hitte, hogy roma volt a tettes. Találtak is gyanúsítottakat, családjukat elüldözték a településről, míg csak el nem fogták az igazi tettest. Az érintett romák azóta is várnak, hogy a polgármester bocsánatot kérjen tőlük.