Demszky: megfelelő színvonalú oktatást kell biztosítani

A főváros fejlődése nem csak a közlekedés megújításából, hídrekonstrukcióból, útfelújításból áll, ugyanilyen fontos, hogy megfelelő színvonalú oktatást biztosítsanak a budapesti diákoknak - mondta Demszky Gábor főpolgármester a fővárosi közoktatási tanévnyitón, kedden, a XIV.kerületi Váci Mihály Kollégiumban.

2009. szeptember 1., 17:33

A liberális városvezető kiemelte: az oktatási rendszer súlypontját a piacon használható, hasznosítható képességek átadására kell helyezni. Mi ezt is tesszük az oktatási rendszer reformja során - mutatott rá, hozzátéve: lépésre-lépésre a valós, munkaerő-piaci igényekhez igyekeznek igazítani a szakképző iskolák kínálatát.

A főpolgármester felhívta a figyelmet arra, hogy a közoktatási törvény most életbe lépő változásai lehetővé teszik, a szakiskolában tanulók rögtön az általános iskola után bekapcsolódjanak a szakképzésbe.

Uniós források bevonásával eddig két térségi integrált szakképző központot alakítottak ki, 2010-re a tervezett 12-ből 8 várhatóan el is készül magasabb színvonalú infrastruktúrát, oktatást biztosítva.

A főváros 2006-ig 4,6 milliárd, azóta 6,2 milliárd forintot költött a fővárosi iskolák korszerűsítésére.

A szakképzés fejlesztésére meghirdetett pályázatok közül 11-en nyert Budapest, ami azt jelenti, hogy mintegy 8 milliárd forint áll rendelkezésre e célra.

Demszky Gábor beszélt arról is, hogy az iskolai erőszaknak, a neofasiszta eszmék terjedésének, a mássággal szembeni intoleranciának útját kell állni, ezeknek nincs helye sem Budapest utcáin, sem az intézmények falai között.

A tanévnyitó helyszínéül szolgáló, 34 éve alapított Váci Mihály Kollégiumról elmondta: kiemelten fontos a környezet, ahol a diákok a tanórán kívüli idejüket töltik.

Horváth Csaba (MSZP) főpolgármester-helyettes nyugodt tanévet ígért, amihez minden feltétel adott - írta az MTI.

Beszámolt arról, hogy külön pénzalapot hoztak létre a tanórán kívüli testnevelésre, és egészségmegőrző programot kezdeményeztek.

A főváros emellett ösztöndíjrendszert hozott létre az egészségügyben a szakemberhiány csökkentésére, a nővérképzés támogatására.

Ifjúságpolitikai célokra ötvenmillió forint áll rendelkezésre, amely mostantól felhasználható - sorolta.

A fővárosi önkormányzat fenntartásában 112 intézményben - 86 iskolában, 26 diákotthonban - mintegy 70 ezer diák számára kezdődött meg kedden a 2009/2010-es tanév.