Csintalan: Aki aláírt, az nem jelenti azt, hogy kommunista volt
Szerinte Karikó Katalin beszervezésének abban a tekintetben van jelentősége, hogy a mostanra világhírűvé vált tudós egyebek mellett emiatt hagyta el az országot.
Nem lehet véletlen, hogy Karikó Katalin itt tartózkodásának végén jelent meg az ügynökmúltjával kapcsolatos hír - mondta Csintalan Sándor, műsorvezető, újságíró a 168.hu oldalán futó KeljfelJancsi című műsorban.
A műsorvezető elmondta, megdöbbent a Karikó Katalin beszervezésével kapcsolatos hírek hallatán. Elmondása szerint attól tartott, hogy milyen lesz ennek a visszhangja "ebben a morálisan mélyre süllyedt társadalomban", a média- és politikai elitben és az internetezők körében. Harminc évnyi rendszerváltás után várható volt, hogy meg fog jelenni a kioktatás, és csámcsogni fognak a témán - mondta a műsorvezető, aki a hír megjelenése utáni napokban bocsánatot kért Karikó Katalintól. Elmondása szerint azért, mert úgy érezte, egy őrült politikai konfliktusba rángatták bele a biokémikust és mert szerette volna elérni, hogy ne ez maradjon meg számára a hazájából.
Kiemelte: méltóságon alulinak érzi, hogy azoknak az interpretációjába belemenjen, akik ezeket a híreket nyilvánosságra hozták, vagy ezeket elkezdték terjeszteni. Csintalan szerint ez az egész helyzet a feldolgozatlan múltunkkal függ össze; Karikó Katalin, az apja és a tudós beszervezője, Salgó László is csupán ürügy arra, hogy az aktuálpolitika eszközévé váljanak. A műsorvezető aláhúzta, a témában egyetlen embernek tudjuk helyén kezelni az életét, Karikó Katalinét, a többiről nincs tudomásunk.
Bálint László - A hálózati nyilvántartás szereplői az államvédelmi és állambiztonsági hálózat nyilvántartása Szegeden és Csongrád megyében című kötetében esik szó Karikó Katalin beszervezéséről, amit az elmúlt napokban a kuruc.info hozott nyilvánosságra. Csintalan szerint a portál szándéka ezzel egyértelműen politikai jellegű volt, és a kútmérgezés is céljaik között szerepelt. Hangsúlyozta: ő maga azon lepődött meg, hogy ilyen gyorsasággal végigszaladt ez a hír a teljes magyar médián.
"Aki aláírt, az nem jelenti azt, hogy kommunista volt" - mondta Csintalan Sándor, majd hozzátette: Magyarországon a rendszerváltás óta nem tudtunk mit kezdeni az ügynökmúlttal. Elmondása szerint sokak érdeke fűződik ahhoz, hogy a szembenézés elmaradjon az ügynökmúlttal kapcsolatban, ami a műsorvezető szerint azt fogja elhozni, hogy beleragadunk a középszerűségbe és immoralitásba. Mindazonáltal a kelet-német nyilvánosságra hozatal tapasztalata ott áll példaként. Leszögezte: a rendszerváltás után született nemzedékektől eltekintve mindenkinek hallgatnia kéne ebben a témában, ugyanis "ha harminc év alatt nem voltunk képesek szembenézni ezzel, akkor ne játsszuk el az erkölcsöst" - mondta.
Csintalan Sándor szerint a beszervezésnek abban a tekintetben van jelentősége, hogy a mostanra világhírűvé vált tudós egyebek mellett ezért hagyta el az országot. Ezért van lehetőségünk élvezni a találmányának a hatásait, ugyanis ha itthon maradt volna, nem érte volna el mindezt - tette hozzá, majd egyértelműsítette: Karikó nem marasztalható el az aláírás miatt, ugyanis a konkrét történetet kell értelmezni, nem azt, hogy aláírt-e vagy sem.
(Kiemelt kép: MTI | Kovács Tamás)