Cseresnyés Péter szerint nem az MTA költségvetésének visszatartása okozza a kárt, hanem a félinformációk
Arató Gergely, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője írásbeli kérdést tett fel Palkovics László innovációs és technológiai miniszternek arról érdeklődve, hogy a minisztérium miért tartja vissza a Magyar Tudományos Akadémia támogatását.
Hónapok óta folyik az MTA és az ITM közötti vita, mivel a tárca visszatartja az akadémia büdzséjének nagy részét, a költségvetési törvény előírásával ellentétesen. A minisztérium állítása szerint minden költség az MTA rendelkezésére áll, ezzel szemben Lovász Lászlóék eddig csak az első negyedévi bértömeget, és a kiválósági programok 8 milliárdot költségét kapták meg. Palkovics László tervének megfelelően áprilistól a kutatóközpontok projektalapú működésre állnak át, az alaptámogatásukra, tehát a rezsire és a fizetésekre is pályázniuk kell. Az akadémia elfogadhatatlannak tartja ezt a megoldást. Amint azt portálunk elsőként megírta, a miniszter megüzente, hogy elveszi a kutatóintézeteket az MTA-tól, egy részüket más intézményekhez csatolja, egy részüket pedig megszünteti.

Arató Gergely megjegyezte, hogy a működési költségek visszatartása az akadémiai kutatóhálózat teljes ellehetetlenítésével fenyeget.
– A magyarországi tudományos kutatás alappillére az MTA, érthetetlen, miért hátráltatja a kormány az intézmény munkáját. Fölöslegesnek tűnő bürokratikus hercehurca miatt veszélybe sodródhat a tudományos munka, illetve magának az intézménynek a működése, amíg meg nem oldódik a finanszírozási kérdés. Alapvető igény, hogy egy európai ország tudományos élete, annak színvonalas működése ne kerüljön bizonytalan helyzetbe a kormányzati akarnokság miatt
– írta a képviselő.
Ezért arról kérdezte a minisztert, hogy mivel indokolja a tárca a több hónapos késedelmet, szándékosan akarja-e megnehezíteni a kormány a tudományos munkát, és mikor szünteti meg a jogellenes és pusztító zárolást. Feltette azt a kérdést is, hogy milyen kártérítést fizet a kormány az MTA-nak az okozott károkért.
Kérdésére Cseresnyés Péter, az ITM parlamenti államtitkára válaszolt. Eszerint az ITM célja, hogy a hazai kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenység új szervezeti és finanszírozási modelljével olyan egységes rendszer jöjjön létre, amely elősegíti az eredmények hasznosulását, és a szakmai műhelyek együttműködését.
Ehhez egy meghatározó lépés volt az Országgyűlés tavalyi döntése, amely az ehhez szükséges forrásokat részben az MTA költségvetési fejezetét és azon belül a kutatóintézeti hálózat szereplőinek költségvetését is érintően – a bevételek nélkül – az ITM fejezetébe rendezte át. Az államtitkár azt is megjegyezte, hogy az MTA-nak az Országgyűlés által megállapított keretek között kell működnie. (Azt már mi tesszük hozzá, hogy Lovász Lászlóék is pont ezt szeretnék.)
– Az ITM az MTA irányába tett vállalásait időben, késedelem nélkül teljesítette eddig is és teljesíti a jövőben is. A tárca a vállalásának megfelelően folyamatosan biztosítja a kutatóhálózat foglalkoztatottjainak más bevétellel nem fedezett illetményét
– írta az államtitkár.
Válaszát azzal zárta, hogy kárt az olyan megnyilvánulások, félinformációk alapján feltett kérdés köntösébe burkolt kinyilatkoztatások okoznak, amelyek a magyar K+F+I előrelépését akadályozzák, és hátráltatják az együttműködést.