"Ciki lett ma Magyarországon kormánypártinak lenni"
Folyik a szám- és nyilatkozatháború a tegnapi fideszes "Békemenet" körül. A 168 Óra online megpróbálta összegyűjteni azokat az érveket, miért kellett (miért volt érdemes) a kormány mellett tüntetni. Összegezve leginkább azért, mert a fideszes szimpatizánsok elnyomva érzik magukat. Óriási ellenszélben kell megvédeniük, akiben hisznek: Orbán Viktort és kormányát.
Filippov Gábor, a Progresszív Intézet elemzője a köztévé Este című műsorában közölte: a tüntetés bebizonyította, hogy a kormány mögött ma is tömegek állnak. A politológus vitathatatlan sikernek nevezte a demonstrációt, ugyanakkor nem gondolta, hogy ennek nagy hatása lesz a nemzetközi közvéleményre, mert szerinte a kormányoldalon túlbecsülik a sajtó hatását. Megjegyezte: azért „kinézi” az Európai Bizottság elnökéből és a különböző európai államférfiakból és asszonyokból, hogy nem a sajtóból tájékozódnak.
A politológus úgy vélte, hogy ez a tüntetés elsősorban befelé szólt, azt kívánta ellensúlyozni, hogy külföldön egyértelműen kritizálják a magyar kormány és a parlamenti többség döntéseit a sajtó, a baloldal és a jobboldal részéről is. Hangsúlyozta, hogy nemcsak a liberális sajtóban jelentek meg ilyen támadások, hanem a kormánynak belföldön is nagyon neves konzervatív, jobboldali közgazdászok „elég kemény mondataival kell szembenéznie” - írta a
Magyar Nemzet Online.Nem egy „autokrata, diktátor, fasiszta” kormány
Fricz Tamás, politológus – a Békemenet Magyarországért elnevezésű megmozduláshoz csatlakozó Civil Összefogás Fórum szóvivője – szintén az Estében úgy vélte, a megmozdulásnak azért volt jelentősége, mert sikerült bizonyítani, hogy a kormány mögött áll a többség. Hangsúlyozta: az utóbbi időben átfogó támadások érték Magyarországot, ezért szükséges volt megmutatni, hogy a magyar kabinet nem egy „autokrata, diktátor, fasiszta” kormány. Szerinte a résztvevők száma bizonyíték a nemzetközi közvéleménynek és médiának, ugyanis lehetetlen, hogy ha ennyien kiállnak a kormány mellett, akkor ez egy diktatúra.
Seszták: Tegyünk hitet
Kezdetben volt a kósza ötlet, aztán az egyre hangosabb követelés: Tegyünk már valami! Mutassuk meg, hogy a kétharmad mi vagyunk, és tiltakozunk a Magyarországot ért igaztalan vádak ellen. Tegyünk hitet Magyarország önállósága mellett - írta
Az újságíró szerint "a Fidesz-kormányt megalakulása óta pergőtűz kíséri". Felhozza a nyugati demokráciákból, az Európai Unióból és az Egyesült Államokból érkező tiltakozó leveleket, nyilatkozatokat is. "Újabban nagy a levélforgalom, Hillary Clintontól José Manuel Barrosóig mindenki aggódik a demokráciáért, az alkotmányért, a jegybank függetlenségéért, a sajtószabadságért, azon belül is egy bizonyos Klubrádióért. Mindezt mélységes demokratikus érzülettel, miattunk."
A publicista szerint a kétharmados többség "idegesíti Európát, de még jobban az itthoni, hatalomhoz szokott baloldalt. Ebben az országban sikk arról pletykálni, hogy a kormányfő cigány, paraszt vagy ki látta a patáját. Ebben az országban az alkalmilag összeverődött ellenzék tüntetni megy, mert a kormány Kelet-Európában utolsóként száműzte a sztálini alkotmányt. A tüntetők, éppen úgy, mint az európai uniós képviselők java része, nem olvasta az alaptörvényt, nem tudja, mi van benne, de készséggel tiltakozott a Magyar Állami Operaháznál, ahol a beiktatás gálaestje folyt. Biztos, hogy voltak köztük demokraták is, de megjelent a gyűlölködő, köpködő, befolyást vagy kiváltságot vesztett, az Orbán-kormányt bóvlizó tömeg is."
Nívó blog: a Fidesz néppárt
Sosem hittem volna, hogy valaha is Bayer Zsolttal egy véleményen leszek valamiben. És most mégis úgy tűnik, hogy szombaton együtt fogunk menetelni. Nem mintha ettől megváltozna a mélyen elítélő véleményem róla, a stílusáról és az egész elrugaszkodott politikai nézetrendszeréről - írja a kormány mellett
szimpatizáló Nívó blog, amely legutóbbi bejegyzésében arra keresi a választ: Miért menjünk el a Békemenetre?Bayer Zsolt számomra egy etalon - határozza meg magát a Nívót író blogger. Így folytatja: "A politika legaljának etalonja. Ha találkozom véletlenül nagy ritkán egy írásával, akkor elég a szerzőt elolvasnom ahhoz, hogy máris továbblapozzak, mert tudom, hogy orbitális baromság az egész. Pedig akik itt gyakrabban olvasnak, azok megerősíthetik, hogy én aztán tényleg nyitott vagyok mindenre, toleráns vagyok mindenkivel. Nem ragozom tovább, azt hiszem mindenki tudja, hogy mire célzok.
Mégis mi a közös pont, mi a metszet kettőnk között? Azt hiszem semmi. Tényleg semmi. Én még a magyarságnak, magyarkodásnak azt a formáját is elutasítom, amit ő vall.
Fura ez nem? Azt hiszem ezért nevezhető néppártnak a Fidesz, mert gondolkodásban ilyen különböző emberkék is megtalálják benne a támogathatót."
A Nívó blog azt írja: "Ami ellen én elsősorban tiltakozni fogok az az, hogy ciki lett ma Magyarországon kormánypártinak lenni, ciki megvallani a politikai hovatartozást. Gondolkodom is, hogy napszemüveget veszek majd, nehogy valaki felismerjen. A Bajnai-hívők ugyanis olyan elemi indulatokkal, haraggal, olyan elemi mindent elsöprő erővel kritizálják a kormányt, illetve személyében Orbánt, Matolcsyt, és még Schmitt Pált is, hogy az ember már megszólalni nem mer.
Pedig én sem értek egyet Matolcsy számos intézkedésével és módszereivel, következetlenségeivel meg pláne nem. Ugyanakkor ha a vita onnan indul, hogy Matolcsy elmebeteg, Orbán szintén, de ő még egy diktátor is, Schmitt Pál meg maga a nemzet megtestesült szégyene, az bennem egy ösztönös ellenérzést vált ki."
A legalpáribb módon
A blogger felhívja a figyelmet: "Érdemes rápillantani a Békemenet Facebook-os oldalára is (Linket szándékosan nem teszek be, akit érdekel, az könnyen megtalálhatja.). Ha egyszer-egyszer valaki meg mer ott kérdezni egy-egy olyan ártatlan ámde témába vágó dolgot, mint például amit egy nő kérdezett, hogy: ’Sziasztok! Nem tudja valaki, hogy Kaposvárról indul-e busz a tüntetésre?’ Akkor máris hatszázan rácuppannak, reagálnak, a legalpáribb módon. Mások már eleve gúnyképeket tesznek fel Orbánról, azt meg egyből sokan lájkolják. Ha meg valaki szóváteszi, hogy ezeket nem itt kellene, akkor ő is egyből kap a fejére.
Közben meg nyomatják sokan kárörvendően, hogy lám micsoda blama, csak 862-en csatlakoztak a Facebook kezdeményezéshez. Hát én ezen őszintén szólva nem csodálkozom. Pedig én is szívesen csatlakoznék, de saját nevemet mégsem adom ehhez."
"Ide jutottunk"
Szóval ez van. Ide jutottunk. Ki hitte volna másfél évvel ezelőtt? Remélem meglesz a százezer ember. Mégpedig egy olyan százezer, amihez kétség sem fog férni, hogy az bizony tényleg annyi. Meglátjuk. Mindenesetre érdemesnek látom elmenni még úgy is, hogy Bayer Zsolt is ott lesz, sőt ő az egyik főszervező - írja a Nívó.