Cigány bűnözővel zárták össze a romagyilkosságok gyanúsítottját?

Egy cigány származású fogvatartottal zárták egy cellába Cs. Istvánt, a romagyilkosság-sorozat egyik feltételezett elkövetőjét a fővárosi Kozma utcai börtönben – írta a Magyar Nemzet. Ez azonban ép ésszel nehezen elképzelhető, mondta a 168ora.hu által megkérdezett büntetés-végrehajtási szakértő.

2009. november 18., 06:24

Szerző:

A magyar börtönökben nincs etnikai alapú nyilvántartás – szögezte le a szerkesztőségünknek név nélkül nyilatkozó büntetés-végrehajtási szakértő, aki szerint, ha származásáról kérdeznénk a szóban forgó cellatársat és ő azt mondaná, roma, akkor állíthatnánk hasonlót. Ellenkező esetben aggályos az ilyen közlés.

Elmondta: mindegyik fogvatartott kérelmezheti a nevelőtől a zárkacserét, ha valamilyen konfliktushelyzet van kialakulóban.

Állítása szerint "ép ésszel ez nehezen tételezhető," hogy a romagyilkosságok gyanúsítottját egy romával zárják egy cellába, hiszen ez nyilvánvalóan konfliktust szülne. A börtön lakóját adott esetben a társaitól is védeni kell, a büntetés-végrehajtási intézet munkatársainak pedig kötelességük pszichés, fizikai és minden egyéb vonatkozásban megvédeni a fogvatartottat.


Előzetes letartóztatás esetében, ha több személyt gyanúsítanak a bűncselekmény elkövetésével, akkor vagy az intézet dönt saját belátása szerint arról, kit melyik cellába helyeztet, vagy ügyészi, bírói rendelvényre történik az elhelyezésük. A bűntársakat természetesen el kell különíteni egymástól. A nyomozás érdekében minimálisra kell csökkenteni annak lehetőségét, hogy netán megállapodjanak valamiben.

A mai börtönviszonyok között az egyszemélyes elhelyezés nem számít általánosnak, mondta a szakértő. A magánzárka a közhiedelemmel ellentétben nem luxus: azok számára épphogy büntetés, akik szeretnének társaikkal többet érintkezni.

A Magyar Nemzetnek nyilatkozó ügyvéd nehezményezte, hogy védencét az utóbbi hónapokban több büntetés-végrehajtási intézetbe is átszállították, emellett meggyőződése, hogy a hatóság Cs. István megtörésére játszik.

Ezzel kapcsolatban a szakértő elmondta: a fogvatartottak mozgatását a hatóság mindig igyekszik minimálisra csökkenteni. Ennek részben biztonsági, részben financiális okai vannak (az előállítás és szállítás költségei).

A védőügyvéd a Magyar Nemzetnek azt is állította: védencét tizenhárom napig nem engedték megfürdeni.

Ez jogszabályellenes – szögezte le forrásunk, aki szerint "egész egyszerűen kizárt, hogy a gyanúsítottat szándékosan tizenhárom napig nem engedték zuhanyozni".

A fogvatartottak első mozgatásáról, jelen esetben arról: elviszik a folyosó végére zuhanyozni, nem készül feljegyzés, de előírás szabályozza, hetente legalább hány alkalommal kell biztosítani a melegvizes tisztálkodást. A vonatkozó szabályozásban lehet eltérés attól függően, hogy nehéz fizikai munkát végzőkre, vagy terhes kismamákra vonatkozik-e, de olyasmi, hogy valaki közel két hétig nem tisztálkodhat, elképzelhetetlen.

Ha a fogvatartott nem akar zuhanyozni és még – mondjuk ki – nem annyira büdös, hogy zavarja a körülötte élőket, akkor sem viszik erőszakkal tisztálkodni. Ellenben ha cellatársa jelzi a fegyőrök felé, hogy a rabtárs higiéniás színvonala hagy némi kívánnivalót maga után, akkor felkérik, hogy menjen tisztálkodni.

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.