Célba ért az oktatásügyi zarándoklat
180 kilométert tettek meg hat nap alatt a Tudásmenet az oktatásért résztvevői. A miskolci Hermann Ottó Gimnáziumtól a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumig gyalog tették meg az utat a résztvevők.
Ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk, a tanárok és az őket támogató szimpatizánsok hat napon keresztül gyalogoltak, hogy felhívják a figyelmet az oktatásban lévő problémákra. A Tudásmenet kezdő és végpontja nem véletlen: a miskolci Herman Ottó Gimnázium a vidéki tiltakozások egyik leghangosabb intézményének számít, a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium pedig volt az első iskola, ahonnan kirúgtak tanárokat még szeptember végén. Átlagosan 30 kilométerből állt egy napi szakasz. „Azzal, hogy az ember kilép a komfortzónájából, azt is sugározzuk, hogy áldozat nélkül nincs eredmény” – fogalmazott Szűcs Tamás, a PDSZ teljes távot teljesítő tagja a Telexnek. Rajta kívül még négy ember gyalogolt hétfőtől szombatig rendíthetetlenül, mások jellemzően egy-egy napra, vagy rövidebb szakaszra csatlakoztak be.
Több ezren tüntettek ismét a pedagógusok és az oktatási reformok mellett
Az utolsó szakasz szombat reggel Gödöllőről indult, és a résztvevők délelőtt fél tizenkettőkor lépték át Budapesten határát Cinkotánál, ahol hatalmas tapssal fogadták őket. Innen már népes tábor kísérte a menetelőket az Örs Vezér terére, ahol több százan csatlakoztak be.
A tömeg a Kölcsey Ferenc Gimnáziumhoz vonult, ahol tüntetéssel ért véget a hatnapos Tudásmenet. „Nincs tanár, nincs jövő” – skandálták a Kerepesi úton. Sok autós dudálással fejezi ki a szolidaritását, de olyan is volt, aki kiszállt és megtapsolta a menetet.
Délután 16 óra után a Hősök terét is elhagyta a menet, és alig negyed óra múlva ért a Tudásmenet végállomására, a Kölcsey Ferenc Gimnázium elé, ahol Coolio Gangsta's Paradise című számával fogadták őket.
Az iskola előtt – füttykoncerttel kísérve – lejátszották Pintér Sándor decemberi beszédét. Az oktatásért is felelős belügyminiszter arról beszélt az oktatásügyi konzultáción, hogy nem ért az oktatáshoz.„Szégyelld magad, Pintér!” – skandálták többen is.
Többen is felszólaltak a Kölcsey Gimnázium előtt
A tüntetésen elsőként felszólaló Totyik Tamás reméli, hogy a Tudásmenet után nem kell annyi évet várni a szabad, független, gyermekbarát oktatásra Magyarországon, mint amennyit Gandhinak kellett a szabad India megszületéséig. A PSZ alelnöke arról beszélt, bízik benne, hogy a félelem falán ütött egy kis rést a Tudásmenet.Totyikot a PSZ másik alelnöke, Gosztonyi Gábor követte. „Bejelentkeztünk 2023-ra is. Amit 2022 nem oldott meg, azt idén megoldjuk. Készüljetek, mert folytatjuk” – tett ígéretet.
Szűcs Tamás (PDSZ) felidézte a számára legfontosabb pillanatot a Tudásmenetről. „Mi a különbség a pokol és a mennyország között? Az, hogy a pokolban egy hatalmas asztalnál, irgalmatlanul hosszú kanállal próbálnak enni az emberek, próbálják betömni a szájukba a falatot, de a hosszú kanál miatt képtelenek enni. A mennyországban az emberek ugyanilyen terített asztalnál, ugyanilyen hosszú kanállal egymást etetik” – osztotta meg egy kollégájuk történetét, amit a gyöngyösi szálláson mondott el.
Rácz Béla roma aktivista és közösségszervező az iskolai szegregációról és a vidéki iskolák problémáiról beszélt. Szerinte romák és nem romák csak együtt tudnak megoldást találni, ezért összefogást kért.
Strbka Anna, diák, az Egységes Diákfront aktivistája bejelentette, hogy a diákok nem hagyják abba a tavaly elkezdett oktatási akciókat. A jövőben nagyobb hangsúlyt fektetnek a vidéki terjeszkedésre, vidéki fórumokat szerveznek,
január 31-re pedig ismét országos ülősztrájkot hirdetnek.
Rábai János, a Karinthy Gimázium elbocsátott pedagógusa arról beszélt, hogy Pintér Sándor lassan rendőrállamot hoz létre a rendőrállamban, és ezt úgy fogják hívni, hogy magyar iskolák. Szerinte az Orbán-rendszer szép lassan börtönné alakítja az iskolákat, ahonnan már nem lesz szabadulás. „El a kezeket a tanárainktól, el a kezekkel a diákjainktól” – üvöltötte.
„Azért vagyunk itt, mert lelkes és motivált tanárok vagyunk” – mondta Bosák Levente, a Pécsi Művészeti Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum tanára, aki december eleje óta vesz részt a polgári engedetlenségben. Szerinte nem tehet mást, és azt kérte a demonstrálóktól, hogy ébredjenek fel a téli álomból.
Idén szakmai ajánlatot kell kidolgozni, megerősíteni a helyi közösségeket és országos hálózatot kiépíteni, mert csak így van esély változást kivívni.
A héten mondott fel Simkó Edit, aki úgy érzi, hogy az oktatás és a kormány „abuzív kapcsolatban van”. „Ha hagyjuk, akkor rögzül ez az állapot. (...) A mindenkori magyar állam felelős azért, hogy a gyerekek minőségi oktatást kapjanak, az oktatás nemzeti ügy” – jelentette ki beszédében.
Pilz Olivér, a miskolci Hermann Ottó Gimnázium tanára arra biztatott minden tanárt, hogy a téli szünet utáni első tanítási napon, hétfőn kockás ingben menjen az iskolába.
Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom vezetője pedig arról beszélt, hogy Pintér Sándor megpróbálja a pedagógusok nyakába varrni a felelősséget az oktatás lepusztításáért, de ezt nem fogják hagyni. Szerinte csak az oktatásirányítás felelős a jelenlegi állapotokért, ezért le kell mondania.
Este fél hét előtt nem sokkal bejelentették a tüntetés végét, és szép lassan kiürült az utca.
(Kiemelt képünk: A Tudásmenet megérkezik Budapestre via Youtube)