Egyre durvább a helyzet: a kormány nem fizet, az Európai Bizottság kemény büntetésre készül

Az Európai Bizottság szerint hazánk nem tartotta tiszteletben a bevándorlókra vonatkozó uniós jog szabályait, ezért 200 millió eurós büntetést róttak ki Magyarországra. A kormány viszont nem fizet, így a ki sem fizetett uniós pénzekből vonhatják le a büntetést.

2024. szeptember 3., 10:23

Szerző:

Újabb kanyart vehet a magyar kormány és az Európai Bizottság konfliktusa, miután előbbi, határidőre, nem fizette ki Brüsszelnek azt a 200 millió eurós büntetést, amit még júniusban szabott ki a Bizottság, „példátlan és kivételesen súlyos uniós jogsértés” miatt – írja a 24.hu.

Magyarországot azok után marasztalták el, hogy az Európai Unió Bírósága 2020-ban megállapította, hogy nem tartottuk tiszteletben az uniós jog szabályait, többek között a nemzetközi védelem megadására és a jogellenesen tartózkodó, harmadik országbeli állampolgárok visszatérésére vonatkozó eljárások területén. Az Európai Bizottság a nyár elején úgy ítélte meg, hogy Magyarország továbbra sem tett eleget a 2020. évi ítéletben foglaltaknak (kivéve a tranzitzónákat, amelyeket Magyarország már ezen ítélet kihirdetése előtt bezárt), így újabb kötelezettségszegés megállapítása iránti keresetet terjesztett elő és pénzügyi szankciók kiszabását kérte. Ennek összege egy 200 millió eurós átalányösszeg, amihez, késedelem esetén, további egymillió eurót számítanak fel, naponta.

Az Euronews jelentése szerint a magyar kormány nem fizette meg a 200 millió eurót határidőre, így a Bizottság most egy újabb felszólítást küldött, szeptember 17-i határidővel. Amennyiben Magyarország továbbra sem fizet, Brüsszel aktiválja a „beszámítási eljárást”, és levonja a bírság összegét az országnak járó uniós forrásokból, amelyek egy része már jelenleg is be van fagyasztva a jogállamisági problémák miatt.

Azt a magyar kormány már többször jelezte, hogy nem hajlandó kifizetni az egyszeri, 200 millió eurós és a napi 1 milliós bírságot.

Ezért kapta Magyarország a bírságot

Ahogy korábban mi is beszámoltunk róla, az Európai Unió Bírósága már 2020 decemberében megállapította, hogy a magyar menekültügyi szabályok több tekintetben összeegyeztethetetlenek az uniós joggal. A bírák mindenekelőtt azt kifogásolták, hogy Magyarország korlátozta harmadik országok állampolgárainak a menedékjogi eljáráshoz való hozzáférését, nem tartotta tiszteletben a jogorvoslathoz való jogukat, jogellenesen tartotta őket őrizetben a tranzitzónákban.

Mivel az ítélet után sem történt érdemi változás a magyar szabályokban, az Európai Bizottság 2022. februárjában keresetet nyújtott be, amelyben azt kérte az EU bírói testületétől, hogy állapítson meg átalányösszeget és napi pénzbírságot a verdikt figyelmen kívül hagyása miatt. A 2024. júniusában megszületett jogerős ítélet alapján az átalány 200 millió, a napi bírság egymillió euró.

(Kiemelt kép: KISBENEDEK Attila / AFP)