Botrányos képek: már 2005-ben megrepedt a tározó

Lapunk olyan 2005-ös fényképfelvételekhez jutott hozzá, amelyen világosan látszik, hogy meg van repedve és szivárog a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. Ajka melletti tározója, amely később átszakadt. A Greenpeace szerint egyértelműen a cég felelős a környezeti katasztrófáért. Az ÁNTSZ és a katasztrófavédelem lapunkkal közölte: "a mentesítés rendkívüli erőkkel folyik". Közben az iszapos víz elérte a Duna főágát is.

2010. október 7., 14:09

A Rábán és a Mosoni-Dunán keresztül elérte a Duna főágát is a vörösiszap-szennyeződés csütörtök délre - közölte Dobson Tibor, a kárfelszámolás szóvivője az MTI-vel Kolontáron. A szóvivő kijelentette: sem a fővárosi, sem az északi, sem a dunántúli ivóvízbázist nem veszélyezteti a szennyeződés. A folyamatos mérések szerint nehézfémet nem tartalmaz az ivóvíz - tette hozzá. Dobson azt mondta: a csütörtök déli mérések szerint a Mosoni-Duna vizének 9,4, a Rábának pedig 9,6 a pH-értéke, de halpusztulásról eddig innen nem érkezett jelentés. Megjegyezte, hogy a Marcal folyónak viszont már a teljes élővilága kipusztult.

Előzőleg a szóvivő arról tájékoztatta az MTI-t: ahhoz, hogy a Rába és a Duna élővilágát meg tudják menteni, a pH-értéket 9 alá kell csökkenteni. Közölte, a Marcalban az összes hal kipusztult és a növényzetet sem lehet megmenteni, ettől kezdve az a cél, hogy a Rábát és a Dunát megmentsék.

Győr-Moson-Sopron megyét szerdán kora délután érte el a Marcal folyón a Veszprém megyei gátszakadás után kiömlött vörösiszap, mérések szerint a víz pH-értéke akkor elérte a 12-es szintet. A Marcal szennyezettsége csütörtök hajnalban 10 körüli pH-értéket mutatott. A Rábába csütörtökön hajnali 3 óra körül jutott el a szennyeződés, a pH-érték a szakemberek feltételezése szerint ekkor már 10 alá csökkent. A Mosoni-Dunát csütörtök délelőtt, 9,3 pH-értékkel érte el a vörösiszap.

A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. Ajka melletti egyik tározójának a gátja hétfőn szakadt át, mintegy egymillió köbméternyi vörösiszap ömlött ki. A térségben katasztrófahelyzet alakult ki. Az áradás három települést - Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely - öntött el. Hivatalosan megerősített információk szerint négyen haltak meg az iszapömlés következtében, három embert eltűntként tartanak nyilván, több mint 120 ember megsérült.

Greenpeace: a cég a felelős

– Az eddigi információnk szerint úgy néz ki: a cég felelős azzal, hogy sokkal több anyagot tároltak ott, mint lehetett volna - nyilatkozta a Greenpeace szóvivője lapunknak. Hozzátette: holnapra a környezetvédőknek is lesznek saját laboreredményeik és pontosan meg tudják mondani, milyen mérgező anyagokat tartalmaz a kiömlött vörösiszap.

Az ÁNTSZ honlapján elérhető tájékoztató szerintaz iszap tele van nehézfémekkel, amelyek nagy része mérgező. Hende Csaba honvédelmi miniszter ugyanakkor leszögezte: az egészségügyi határértéket meghaladó radioaktivitás nincs. – Ezt a honvédség és az ÁNTSZ laboratóriumainak egymástól független mérése igazolta - mondta. Ugyanerről számolt be a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) csütörtök reggel az MTI-vel, miután szakértői csoportja vizsgálatokat végzett a vörösiszappal elöntött térségben.

– A mérgezés mértéke attól függ, milyen gyorsan sikerül a szennyezést felszámolni - mondta lapunknak a Greenpeace szóvivője. Felhívta rá a figyelmet: a felszáradt iszapból visszamaradt por is maró hatású, abban ugyanúgy megtalálhatók az iszapban lévő nehézfémek. Belélegezve ez is károsíthatja a szervezetet.

Átminősítették az ügyet

Halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés miatt nyomoz a Nemzeti Nyomozó Iroda a vörösiszap-katasztrófával összefüggésben. Az eljárást a veszprémi rendőrök kezdték el, tőlük vette át az esetet a Nemzeti Nyomozó Iroda, amely a gondatlan veszélyeztetésről át is minősítette az ügyet. A nyomozók egyelőre a lefoglalt iratokat tanulmányozzák, illetve tanúkat hallgatnak meg. Gyanúsított még nincs.

A lapunkhoz eljuttatott fényképeken egyértelműen látható: már 2005-ben szivárgott a vörösiszap a megrepedt tározó falából.

A Marcal teljesen kipusztult

A Duna főágában a víz pH értéke 9 körüli, halpusztulásról egyelőre nem érkezett hír. A Rábát éjszaka érte el a vörösiszap, az erősen sárgás, habos vízben haltetemeket sodor az ár. A szakemberek szerint az állatok még a Marcal felső szakaszán pusztultak el, ott a folyó teljes élővilága kipusztult a lúgos szennyezés miatt. A győri védelmi bizottság arra figyelmezteti a lakosságot, hogy ne érintkezzenek a folyóvizekkel, ne itassanak belőle állatokat és horgászati tilalmat rendeltek el - közölte a

HírTV.

„A vízügy szakemberei az előzetesen meghatározott pontokon beszórták a gipszet, sőt a Marcal alsó szakaszán, közel a Rábához ecetsavas kezelést is alkalmaztak, hogy még kisebb legyen a pH-érték, most úgy tűnik a mérések alapján, hogy ezt sikerült levinni 9-es pH-érték körülire, tehát itt a Mosoni-Dunán, Győrnél azt lehet mondani, hogy enyhén lúgos a víz” - mondta el Szakács Imre, a Győr-Moson-Sopron Megyei Védelmi Bizottság elnöke. Hozzátette: azon a szakaszon már remélhetőleg csak minimális lesz az ökológiai károkozás.