Ha tudná, milyen méreg van a palackban, soha többé nem inna belőle

Egy friss tanulmány szerint az európai borok jelentős része szennyezett trifluorecetsavval (TFA), ami komoly egészségügyi kockázatot jelent. A méreg koncentrációja magasabb egy palack borban, mint az ivóvízben.

2025. április 25., 11:53

Szerző:

A Pesticide Action Network (PAN) Europe által közzétett tanulmány szerint az európai borok többsége szennyezett trifluorecetsavval (TFA), amely a perfluor- és polifluor-alkil anyagok (PFAS) lebomlásából származik. A kutatás során 49 bort vizsgáltak meg, köztük hagyományos és biotermékeket is, és megállapították, hogy a TFA szintje egyes palackokban százszor magasabb volt, mint az ivóvízben megengedett érték –hívta fel a figyelmet a Portfolio.

Mérgező palackok: súlyos a szennyezés Magyarországon is

A szőlőtermesztés során használt növényvédő szerek, különösen a gombaölők, jelentős mértékben hozzájárulnak a TFA jelenlétéhez a borokban. A tanulmány szerint az 1988 előtt szüretelt borokban a TFA teljesen kimutathatatlan volt, azonban az utóbbi években a szennyezettségi szint folyamatosan emelkedett.

Az utolsó három évjárat palackjaiban egyes esetekben a TFA koncentrációja elérte a 320 mikrogramm/litert, ami több mint 3000-szerese az EU talajvízre vonatkozó határértéknek.

A kutatás kifejezetten sürgeti az ezért felelős növényvédő szerek forgalomból való mielőbbi kivonását, mivel azok végterméke soha nem bomlik le az emberi szervezetben.

A vizsgálatban részt vevő országok között szerepelt Magyarország is, ahol bár csak két mintát vettek, a kutatók szerint az eredmények alapján valószínűsíthető, hogy az ország más borai is hasonló szennyezettséget mutatnának. A tanulmány hangsúlyozza, hogy a probléma az egész kontinensen jelen van, és sürgős beavatkozásra van szükség a szennyezettség megfékezésére.

Magyarországon kívül a jelentésben Ausztria, Belgium, Luxemburg, Horvát-, Francia-, Német-, Görög-, Olasz- és, Spanyolország borait vizsgálták. A vizsgálatban közreműködő magyar vegyianyag-szakértő, Simon Gergely az MTVSZ-nek elmondta, hogy

„az elmúlt 10–15 évben tapasztalt ugrásszerű növekedés miatt sürgős beavatkozásra van szükség a szennyezettség, a kibocsátás megfékezésére.”

A TFA korábban viszonylag ártalmatlannak tartották, azonban egy 2021-es ipari tanulmány összefüggést talált a TFA-expozíció és a nyúlmagzatok súlyos fejlődési rendellenességei között, ami arra késztette a szabályozókat, hogy a TFA-t „reprodukcióra mérgezőként" sorolják be.

A jelentés politikailag is fontos időszakban jelent meg, mivel május közepén az EU-tagállamok arról szavaznak, hogy betiltsák-e a flutolanilt, amely egy komoly TFA végterméket hagyó permetezőszerként azonosított szer.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)