Bokros lazán betarthat az MDF-nek

Az MDF visszahívná Bokros Lajost az Európai Parlamentből, de a jogi szakértő szerint erre legfeljebb erkölcsi alap van, jogi nincs.

2011. február 21., 21:49

Az MDF országos választmányának döntő többsége szerint Bokros Lajost vissza kell hívni az Európai Parlamentből - mondta Makay Zsolt, a párt elnöke szombati budapesti sajtótájékoztatóján.

Bokros Lajos külföldi tartózkodása miatt március közepéig nem elérhető, de korábban úgy nyilatkozott, hogy nem mond le mandátumáról - számolt be a

Kossuth Rádió. <br />
Laczkóné Tuka Ágnes jogi szakértő, a pécsi egyetem tanszékvezetője rádiónknak elmondta, sajátos helyzet alakult ki, mert a pártvezetés nem ért egyet azzal a személlyel, akit korábban ugyanez a párt javasolt más vezetői összetételben. Ilyen esetre nincs szabály, vagyis ha a képviselőt visszahívja a pártja, akkor őt ez semmire nem kötelezi. „Az eljárási szabályzat kimondja, hogy öt évre szól a mandátum, és a képviselőt nem köti, nem kötheti semmifajta előírás ezen belül, azaz szabad a mandátum.”

Az persze már többször előfordult, hogy visszahívtak képviselőt az Európai Parlamentből, igaz, nem tudni, hogy valakit konfliktus miatt hívtak-e vissza, vagy azért, mert valami más megbízást kapott, például képviselőnek jelölték a hazai parlamentben, vagy kormányhivatalt kapott. „2009-től mostanáig 17 embert hívtak vissza, vagy mondott le a mandátumáról, és jelölt helyette ugyanaz a pártkoalíció új tagot az Európai Parlamentben – mondta Laczkóné Tuka Ágnes. - Arra viszont nem találtam példát, hogy vissza akarták volna hívni, és a képviselő ennek nem tett eleget.”

Az MDF vezetése azt kifogásolja, hogy Bokros Lajos nem egyeztet velük a felszólalásokról, a javaslatokról. Viszont a képviselőnek szabad mandátuma van, tehát nem kötelező az egyeztetés, arról is ő dönt, hogy melyik politikai frakcióba ül be, arról is, hogy milyen módon tevékenykedik, sőt, elvileg nem is lenne szabad elfogadnia utasításokat. Ez az elv, a gyakorlat azonban az, hogy a párt és a képviselője érdekelt a köztük lévő jó kapcsolat ápolásában, hiszen a nemzeti pártok jelölik az Európai Parlamenti képviselőket is, és ha megromlik a viszonyuk, akkor a képviselő számíthat arra, hogy a következő ciklusra már nem jelölik. Erkölcsi szempontból tehát ha a párt felszólítja, akkor a képviselőnek vissza kell adnia a mandátumot, de semmilyen jogi vagy eljárási móddal nem kényszeríthető erre.

Makay Zsolt, az MDF elnöke rádiónk reggeli műsorában elmondta, ilyen esetben morálisan illegitimmé válik a képviselő, hiszen hiába a szabad mandátum, ha úgy nyilatkozott, hogy vállalja a közösség alapszabályát, függetlenül attól, hogy párton kívüliként került a lista élére. „Ami azt jelenti, hogy magára nézve kötelezőnek tartotta azokat a közösségi eljárásokat, amelyeket mi képviseltünk, és nem volt odaírva, hogy csak addig képviselem a közösséget, amíg Dávid Ibolya az elnök.”

A pártelnök elmondta, hogy tavaly nyáron a két társelnök, Szabó József és Viniczai Tibor feladata volt felvenni a kapcsolatot Bokros Lajossal, és ő is levelezett vele, de „érdemi párbeszédre nem volt mód”.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.