Bojkott vagy honvédelem?

Nincs meglepetés a kvótareferendum fogadtatásával kapcsolatban: a kormány és a Jobbik támogatja, az ellenzéki pártok támadják.

2016. július 5., 12:33

A kormány arra kéri a magyar polgárokat, hogy mondjanak nemet a kényszerbetelepítésre, Brüsszel bevándorláspolitikájára – mondta Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfőnöke kedden, a kormányülés szünetében tartott sajtótájékoztatón, miután Áder János államfő

október 2-ra írta kia kormány által kezdeményezett kvótareferendumot.

Október 2-án a magyar polgárok az Európai Unióban először mondhatnak véleményt Brüsszel bevándorláspolitikájáról, üzenetet küldhetnek, elmondhatják, hogy támogatják vagy elutasítják Brüsszel bevándorláspolitikáját – fogalmazott a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter.

Hangsúlyozta: Brüsszel nem, csak a magyarok dönthetnek arról, kikkel akarnak együtt élni Magyarországon.

Bojkottkampányt indít az Együtt

Az Együtt szerint ellentétes Magyarország érdekeivel a kvótareferendum. Az ellenzéki párt közleményben úgy vélekedett, hogy a népszavazással a kormányfő hatalmát és vagyonát akarja növelni, a menekültkérdést is saját politikai céljaira használja. Az Együtt szerint Orbán Viktor „populista politikája csakis egy lecsúszó és fejlődésképtelen Magyarországot eredményezhet”. Ennek egyetlen alternatívája a béke és az európai együttműködés – tették hozzá.

Közleményük szerint a mai Európai Unió nem tökéletes, de a magyar nemzet érdeke minél szorosabb kapcsolatot építeni vele és együtt tenni azért, hogy még jobb legyen. Egy olyan unióért kell dolgozni, amely képes megvédeni mindenkit egy olyan hatalomtól, mint a miniszterelnök „elnyomó és korrupt kormányzása” – írták.

Az Együtt közleménye szerint ezért bojkottkampányt indítanak a kvótareferendummal szemben, valamint Magyarország teljes jogú európai uniós tagságát támogató aláírásgyűjtésbe kezdenek.

DK: a kormány elkezdi Magyarország kiléptetését az EU-ból

A Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke Magyarország unióból való kiléptetésének kezdeteként értékelte a népszavazást.

Molnár Csaba kedden azt közölte az MTI-vel, hogy szerintük egy érvényes népszavazás az Európai Unióból való kilépés előszobáját jelentené. A párt nevében távolmaradásra szólította fel a DK-s szimpatizánsokat. „A távolmaradás is szavazat, aki távol marad, az Magyarország EU-ban maradására szavaz” – érvelt az ellenzéki politikus, aki megerősítette, hogy az EU-ban képzelik el Magyarország jövőjét.

A DK alelnöke egyúttal bírálta azokat a kormányzati nyilatkozatokat, amelyek szerint a hazai népszavazás témája megegyezik a brit kilépés okával. A britek egy részét ugyanis elsősorban a kelet-európai vendégmunkások áradata zavarja.

A Jobbik a kvóta elleni szavazásra buzdít

A Jobbik a betelepítési kvóta elleni szavazásra buzdítja tagjait és szimpatizánsait – közölte Mirkóczki Ádám szóvivő arra reagálva, hogy október 2-ra írta ki a népszavazást az államfő.

Az ellenzéki politikus indoklása szerint pártja a kötelező betelepítési kvótát – csakúgy, mint „minden értelmetlen brüsszeli diktátumot” – kezdetektől fogva ellenez.

Reményét fejezte ki, hogy végre a Fidesz is szakít azzal a gyakorlattal, hogy „amit Brüsszel kér tőlünk, az szükségtelen, méltánytalan és igazságtalan, de teljesítjük”.

A Jobbik fenntartja ugyanakkor, hogy ha az Alaptörvényben rögzítenék a kvóta elutasítását, az sokkal gyorsabb és ingyenes megoldást kínálna, egyben kiküszöbölné az esetleges érvénytelen vagy eredménytelen referendum okozta kormányzati kudarcot, amely Orbán Viktor személyes felelőssége lenne – írta Mirkóczki Ádám.