Bogárdi Szabó István: Az a mi drámánk, hogy képtelenek vagyunk beleoldódni az ünnepbe
Az ünnep nem feladat, amit el kell végezni, hanem ajándék, amit el kell fogadni, részesedés, amit hagyni kell megtörténni - mondta Bogárdi Szabó István püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke az MTI-nek karácsony alkalmából.
A református püspök szerint a jól szervezett tömegtársadalom sok mindent átvállal az egyes embertől a hétköznapokban. Központilag szervezett a munka és a munkába járás, "gyermekeink iskolai, óvodai felügyelete" és a tömegmédia gondoskodik a szabadidőnk valamiféle eltöltéséről is. Az ünnep idején azonban ellép mellőlünk a jól szervezett társadalom, az ember pedig úgy érzi, hogy magára marad a feladattal, hogy ünnepeljen. Ráadásul ünnepeink kereskedelmi megszállása egyfajta megfelelési kényszert is eredményez: sikerül-e mindent időben beszerezni, sikerül-e mindenkinek a kedvére tenni, sikerül-e – most már ez is kérdés – nagyobb felfordulás nélkül túljutni az ünnepen.

Az ünnep megünneplésével kapcsolatos fokozódó szorongás és az aggodalmak mögött valójában „civilizációs gond” van. A mai ember mintha elvesztette volna érzékenységét a szent iránt, elkoptak a sejtései arról, hogy mi az elkülönített idő és az elkülönített hely. Bogárdi Szabó István szerint az a mi drámánk, hogy képtelenek vagyunk beleoldódni az ünnepbe. A gyermekben még ott van az egyszerű és eredendő tudás, hogy maga az ünnep megajándékozza őt, anélkül, hogy ő maga megcsinálná. „Ha ezt el tudnánk fogadni, akkor az összes karácsonyi kellék, ami körülvesz és sokszor frusztrál bennünket, a helyére kerülne”.
„Szép és jó volt, hogy mi magunk próbálhattuk meg elmondani magunknak" és a többségében nem protestáns magyar társadalomnak, hogy mi a protestantizmus” – mondta a reformáció emlékévéről. „Végre nem régi marxista történelemkönyvekből olvasták fel nekünk, nem Max Weber magyarázta – véleményem szerint tévesen –, hogy mi a lényege a protestantizmusnak, és nem is csupán a reformációnak köszönhető nyelvi, kultúrtörténeti emlékeinket mutogattuk” – fogalmazott a református püspök. Talán ez volt az ünnepben igazán protestáns, a szó eredeti értelmében: tanúskodtunk a krisztusi igazság mellett. „Ha jól sikerült, nem is fogjuk abbahagyni", ez azonban vasárnapról vasárnapra derül majd ki a gyülekezetekben, a szószéken, a közéleti megnyilvánulásokban – tette hozzá Bogárdi Szabó István.