Bátorság a változásra

Új programot, másfajta szervezeti felépítést, alapszabályt sürget az ismert szocialista politikusokból vasárnap alakult Deák Ferenc Kör. A csoport huszonegy alapítója javaslatait már elküldte az MSZP kongresszusi küldötteinek, azt remélve, hogy a hétvégén ezt figyelembe véve választják meg a szocialista párt új vezetőit és az elképzelések a kongresszus határozataiba is bekerülnek.

2014. július 15., 05:40

A csoport tagjai szerint a párt nagyobb bajban van annál, mint hogy szokás szerint a különböző csoportok alkuja nyomán válasszon vezetőket. Az alapítók szeretnék visszaszorítani a Mesterházy Attila által összeállított parlamenti frakció szerepét, ezért azt javasolják, hogy az új elnökség kétharmadát lehetőleg az országgyűlési képviselői tisztséget nem viselő párttagok közül válassza meg a kongresszus, az ellenőrző testületek élére pedig egyáltalán ne válasszanak képviselőket – adta hírül a Stop.hu.

A Bátorság a változásra címet viselő felhívást mások mellett Lendvai Ildikó, Tóth József, Szekeres Imre, Veres János, Juhász Ferenc, Kökény Mihály, Katona Tamás, Burány Sándor és Tüttő Kata jegyzi.

Bátorság a változásra

Magyarország bajban van. Eljátsszák jövőjét és meghamisítják múltját. A nemzet sok száz éves törekvéseinek hátat fordítva egyre messzebb sodorják a fejlett Európa világától. Az állampolgárok százezrei Nyugatra menekülnek, az állam vezetői keleti diktatúrák kegyeit keresik. A megnövekedett társadalmi különbségek szétszaggatják az országot. A leszakadás riasztó mértékű. A jogállam elsorvad, a demokratikus intézmények romokban, nem védenek a kiszolgáltatottságtól. Soha nagyobb szükség nem volt erős szocialista pártra. Hogy azzá legyünk, komoly változásokra van szükség. A választók 2010-ben kormányzati politikánk hibáit, 2014-ben ellenzéki politizálásunk elégtelenségét utasították el. Nem folytathatjuk úgy, mint eddig.

A változás irányának meghatározását minél több vitázó műhelynek kell segítenie. E műhelyek egyikét hoztuk létre a Deák Ferenc Körben. Deák, mert az új irányok tartalmában való megegyezést kívánjuk szolgálni, és Deák, mert történetesen a Deák Ferenc utcában szoktunk találkozni.

A baloldal és benne az MSZP teljes újjászervezésére, politikai és szervezeti reformjára van szükség, beleértve a demokratikus pártok viszonyának rendezését. Akár az alkalmi és választási együttműködés, akár egy pártszövetség lesz a modell a későbbiekben, nekünk most először a saját pártunkat kell alkalmassá tennünk hivatása betöltésére.

Az első lépés a kongresszus.

1. A kongresszus hozzon határozatot egy új program, új szervezeti felépítés, új alapszabály előkészítésére. Foglalja össze annak lényegét, milyen változásokat akar elősegíteni az országban és ehhez miben kell a pártnak is változnia. Sem tartalmi, sem személyi döntéseiben ne adjon módot a rossz gyakorlat visszarendeződésére.

2. A pártnak erős és tekintélyes elnökségre van szüksége. Ez nem a Fidesz, itt csak a csapatmunka és a demokratikus működés hoz eredményt.

– Nagyobb a baj annál, mint hogy szokás szerint a különböző csoportok alkuja nyomán válasszunk vezetőket. Javasoljuk mindenkinek, aki a tisztújításon indul, hogy ne csak a küldöttek, hanem a teljes pártközösség számára tegye nyilvánossá pályázatát.

– A parlament ugyan kiüresedik, de a szűk médiatérben még mindig fontos terep a politikánk megjelenítésére. Annak érdekében, hogy a párt hozhassa meg a lényeges politikai döntéseket a frakció munkájáról, alapszabályi előírások nélkül is ajánljuk, hogy az elnökség kétharmadát lehetőleg az országgyűlési képviselői tisztséget nem viselő tagjaink közül válasszuk meg.

– Az ellenőrző testületek növeljék erkölcsi és gazdasági kontrollszerepüket. Vezetőik ne legyenek országgyűlési képviselők.

3. Olyan pártot akarunk, amely kritikus és önkritikus. Totális ellenzéke annak a politikai rendszernek, amely szétszakítja a társadalmat, gyilkolja a szolidaritást, korlátozza a szabadságot. Híve az értelmes, nyílt vitának és párbeszédnek, de ezzel a rezsimmel semmiféle háttéralku gyanújába nem keveredik.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.