Batmant Amerikának!
Amikor egy hollywoodi sajtóvetítésen először túrták fel a táskámat, vették el a mobilomat meg a Blackberrymet, és a nyaklánctól a zokniig végigtapogattak egy gumibottal, kis híján sarkon fordultam. A stúdiósok kérleltek: értsem meg, csak a kalózkodásnak akarják elejét venni. Kólával és pattogatott kukoricával kedveskedtek, és Golden Globe-szavazó státusomat megillető VIP-hellyel vigasztaltak a légkondicionált nézőtéren, ám hiába. Ezt a megalázó bevezetőt a mai napig sem tanultam meg humorral kezelni – mondja NÁVAI ANIKÓ, aki tudósítást és interjút is küldött Hollywoodból.
A múlt csütörtök este óta egyenesen hátborzongató a kérdés: mitől veszélyesebb Hollywood számára az a sok tudósító, aki vitriolba mártott tollán kívül legfeljebb a napi rosszkedvét viszi be a moziba, mint egy jokernek maszkírozott, állig felfegyverzett coloradói futóbolond, aki szitává lövi a gyanútlan közönséget?
A sötét lovag – Felemelkedést több mint két héttel ezelőtt vetítette le a Warner-stúdió a hollywoodi külföldi tudósítók szövetségének és a meghívott újságíróknak a Universal City Walkon lévő IMAX moziban. Majd kétnapos sajtókampányt rendeztek a Beverly Hilton Hotelben elsősorban az amerikai újságírók és a Hollywoodban dolgozó külföldi tudósítók számára. A Warner akkor úgy kalkulált, hogy az európai, ázsiai és a latin-amerikai sajtó munkatársai két hétvégével később, a film párizsi premierje napján kérdezgethetik Christopher Nolan rendezőt, Christian Bale-t, Anne Hathawayt, Marion Cotillard-t és a film többi jeles szereplőjét. Akkor, amikor az alkotók már abban a biztos tudatban lelkendezhetnek a produkcióról, hogy a Batman a nyár legnagyobb filmsikereként rajtolt az amerikai mozikban.
A szenzáció nem is maradt el. Pár órával a film londoni világbemutatója után a Batman nevére riadt fel Amerika, és ébredt Európa: 12 halott és 58 sebesült egy coloradói kisvárosi multiplexben A sötét lovag első, éjféli előadásán. A Warner Párizsba kirándult marketing-csúcsfőnöksége azonnal törölte a péntekre és szombatra meghirdetett európai sajtóbeszélgetéseket és exkluzív interjúkat, s lemondta a film péntek esti párizsi premierjét. Nem sokkal később azt is bejelentették, hogy a Batman tokiói és mexikói bemutatója és sztárparédája is elmarad. Abból a 4404 amerikai moziból, ahol a filmet múlt csütörtök este óta vetítik, a Warner kivonta a Gengsztercsapat filmjét, hogy ne irritálja a nézőket olyan jelenetekkel, amelyek kísértetiesen hasonlítanak a coloradói lövöldözésre. A Batman reklámkampányát (amely erőszakos jeleneteket is tartalmaz) azonnal leállították a nagy amerikai tévéhálózatok, az amerikai mozicsatornák pedig kivették a hétvégi műsorból az erőszakos filmeket. Előbb a Warner, aztán a többi stúdió is közölte, hogy az érintett családok iránti együttérzésből nem hozzák nyilvánosságra a pénteki, szombati és vasárnapi mozilátogatottsági adatokat. De természetesen így sem maradt titokban, hogy A sötét lovag a toplista élére tört: péntektől vasárnapig 161,8 millió dollárt hozott, és ezzel nemcsak minden idők legsikeresebb 2D bemutatója lett, hanem 250 millió dolláros költségvetésének jelentős részét máris behozta.
De azért ne hatódjunk meg túlságosan. Mert hiába szólalt meg szívhez szólóan a Warner Bros. főnöksége, hogy „mélyen elszomorító”, ami Aurorában történt – „A mozi az otthonom, döbbenetes a számomra, hogy valaki ilyen brutális erőszakot kövessen el ellene!” (Christopher Nolan rendező); „Nem tudom kifejezni a rémületet, amit érzek!” (Christian Bale); „Minden gondolatom az áldozatoké és a hozzátartozóiké” (Anne Hathaway) –, azt egyiküktől sem hallottuk, hogy ebből a rekorddöntő kasszasikerből és azokból a sokmilliós gázsikból akár pár ezer dollárt is felajánlottak volna az aurorai áldozatok családjainak. Ha másért nem, legalább a film üzenete, az erőszakos bűncselekmények ellen küzdő Batman nevében! Ez a gesztus valahogy senkinek nem jutott eszébe. Még Tom Sheraknak, az amerikai filmakadémia elnökének sem, amikor péntek este A sötét lovag szakmai bemutatóján a szervezet székházának zsúfolt mozijában kiállt a kollégái elé, hogy: „A mozi közösségi élmény, biztonságban kellene élveznünk, hogy elrepítsen minket egy olyan világba, amely szórakoztat és kikapcsol. Ennek a tragikus élménynek a kapcsán most mardos a düh, és kérdőjelek sokaságát tesszük fel magunknak. Miért? Hogyan?” Kérdezte mindezt annak az iparágnak a legnagyobb presztízzsel rendelkező választott vezére, amely 2012 december végéig legalább húsz, töményen gyilkolászós film bemutatójára készül. A teljesség igénye nélkül íme, némelyik remek rendező kezéből, és súlyos mondanivaló álruhájában: Savages, The Bourne Legacy, Argo, Zero Dark Thirty, de a többi is meztelenül, őszintén, kegyetlenül, véresen, hátborzongató szándékkal és vonzó szupersztárokkal: Total Recall, The Expendables 2, Resident Evil: Retribution, Jack Reacher, Taken 2, Seven Psychopaths, Dredd, Killing Them Softly, Lawless. És ebből a listából a Brad Pitt főszereplésével Magyarországon forgatott World War Z csak azért hiányzik, amiért a Kean- Reeves főszereplésével szintén Magyarországon készült 47 Ronin: mert a stúdió momentán átíratja, újravágatja, és emiatt 2013-ra tolódik a bemutatója.
Vitatkozni persze lehet azon, hogy James Holmes bomlott agyán menynyit lendítettek az erőszakos mozi élményei. Csak az nem vitatható, hogy jokernek maszkírozva követte el az aurorai tömeggyilkosságot, és még büszke is volt rá, hogy mennyire imádja Batmant.
Ami azért fájó pontja a Warnernek, mert ha már pár éve segített kitalpalni, hogy ne öt, hanem tíz film kaphasson jelölést, legalább a Batman-franchise befejező részéért szeretne az Oscar közelébe jutni. De ebben csak akkor reménykedhet, ha nem tapad stigma a filmhez. És így már érthető, miért nem szorgalmazta, hogy kevesebb mint egy nappal az aurorai tragédia után elmaradjon a péntek esti filmakadémiai vetítés – az Oscarra szavazó hollywoodi kollégáknak.
Átlátszó? Hát persze. És prognosztizálható, hogy a hollywoodi stúdiók most is úgy viselkednek majd, mint 2001. szeptember 11. után: kapkodva átrendezik az erőszakos bemutatók menüjét, hogy a gyilkolástól undorodó nézőktől időt, a politikától pedig erkölcsi egérutat nyerjenek. Időt talán sikerül, de az egérút nem biztos. Választási év van Amerikában, és a fegyvertartás-fegyverviselés döntő kérdés a kampányban. Obama vasárnap beszédet mondott az aurorai városházán, személyesen kondolált az áldozatok hozzátartozóinak, és megígérte, hogy a tettes elnyeri méltó büntetését. De Michael Bloomberg szerint (aki demokratából republikánusra váltva lett New York-i polgármester, majd már független színekben választották újra) ennyivel ma már nem lehet meggyőzni az amerikaiakat: „Szép szóval tele a padlás. Az embereknek olyan elnök kell, aki világosan megmondja, mit tesz azért, hogy megszűnjön a bűnözés. Nap mint nap fegyveres gyilkosságok sokaságát követik el ebben az országban. Ennek véget kell vetni! Mondogatjuk, hogy Batmanre van szükségünk, ugye? Hallottuk eleget, hogy Romney is, Obama is egy jobb világra törekszik. Azt mondják meg végre, hogyan?!”