„Ha nem vagy megkeresztelve, kérdezd meg a szüleidet, miért nem kereszteltek meg téged!” – javasolja az ötödikes tankönyv szerzője
Egymás után kapják fel az elképesztő részleteket Bánhegyi Ferenc Hon- és Népismeret című, ötödikes általános iskolásoknak szánt tankönyvéből – írja a hvg.hu. A portál először egy felszólításról írt, amely szerint a diákoknak kérdőre kell vonniuk a szüleiket, ha esetleg nem keresztelték meg őket, de van más gyöngyszem is, a régi magyar paraszti vidék idilljét ecsetelgető részben a szerző megállapítja, hogy vidéken becsülete volt a munkának, a gyerekek nem feleseltek és nem válogattak, hanem örültek, hogy van mit enniük.
„A család jóban, rosszban összetartott. Nem volt jellemző a válás, a családon belüli erőszak, nem volt olyan nagymértékű a bűnözés, mint ma”
– kockáztatja meg a szerző a Móricz Zsigmond Barbárokja óta minimum megkérdőjelezhető valóságtartalmú állítást.
Bánhegyi Ferenc egyébként egyébként nem először borzolja a kedélyeket a tankönyveiben szereplő megjegyzésekkel. 2014-ben történészi körökben hatalmas felháborodást keltett, hogy a nyolcadikosoknak szánt tankönyvében Adolf Hitlert gyakorlatilag pozitív történelmi szereplőként mutatta be, 2013--ban az egyik erkölcstankönyve vágta ki a biztosítékot, például azzal a kijelentésével, hogy sok befogadott nép bomlasztotta szét Magyarországot. 2004-es erkölcstankönyvében a következő mondat szerepelt:
A Tanácsköztársaság kommunista vezető alakjai a zsidóságból kerültek ki, és sok ember halála szárad a lelkükön.