Balliberális párttá lett az MDF
Bokros színrelépése segített az MDF-en: Dávid Ibolyáék a baloldal romjain próbálnak új szavazóbázist építeni.
Bár Dávid Ibolyáék erről nem szívesen beszélnek, 2009-ben az elemzők szerint balliberális párttá lett az MDF. Elhagyták a jobboldali közeget, és miközben alaposan megfogyatkoztak, parlamenti frakciójuk is megszűnt, legalábbis átmenetileg el tudták foglalni az SZDSZ megüresedő helyét. Ma már a legtöbb elemző szinte biztos abban, hogy a demokrata fórum ismét frakciót alakít az Országgyűlésben, a szabad demokrata szavazókért persze az MSZP illetve az LMP is ringbe száll. Akadnak, akik arra figyelmeztetnek, a tavaly elszenvedett "vérveszteség" következtében nehéz lesz az egyéni jelöltek ajánlószelvényeit összegyűjteni, ami odáig vezethet, hogy a demokrata fórum végül nem lesz képes országos listát állítani - írta
a Népszava.Tavaly MDF-es botrányoktól volt hangos a hazai politikai élet. Kora tavasszal viharos ülésen hagyta jóvá a pártelnök által megálmodott európai parlamenti listát az országos választmány, ezt követően pedig távozott a demokrata fórumból, valamint a parlamenti frakcióból is Csáky András, ami a képviselőcsoport megszűnését eredményezte. Bokros Lajost azon a választmányi ülésen fűzte magához a sokak szerint elsüllyedni látszó párt. Dávid Ibolyáék bíztak abban, hogy a Horn-kormány volt pénzügyminisztere szavazatokat hoz az MDF számára, ezért a pártelnök akkor azt mondta, a parlamenti frakció megszűnése sem túl nagy ár azért, hogy legalább két képviselőjük bejusson az EP-be. Március 20-án a demokrata fórum képviselői átültek a függetlenek közé, Katona Kálmánt, Hock Zoltánt, Pettkó Andrást pedig, akik Csákyhoz hasonlóan úgy gondolták "arra, amerre Dávid Ibolya tévedt, Antall Józseftől nem vezet út", kizárták a pártból.
Forrtak az indulatok, Bokros megjelenését többen vállalhatatlan ideológiai törésként élték meg, ezért kiléptek, vagy háttérbe húzódva vártak. Felmerült az is, hogy még az EP-választás előtt tartsanak bizalmi szavazást a pártelnök ellen. A kezdeményezés azonban elhalt, és amikor Bokros bejutott a brüsszeli parlamentbe, nem mozdították el helyéről az MDF elnökét. A kilépések, kizárások sora azonban folytatódott. A júniusi országos gyűlés előtt Boross Péter köszönt el a párttól. A volt miniszterelnök levelében akkor azt írta: "az út, amelyen jártok, számomra vállalhatatlan".
Elemzők azt állítják, hogy a párt vezetői - természetesen a jó választási szereplés reményében - lényegében lecserélik a szavazótábort. Az egyik nem régen készült felmérés szerint a közgazdász elsősorban a budapestiek és az idősek körében kedvelt és az MSZP-táborban 39 százalékos támogatásával népszerűbb, mint Mesterházy Attila. Ma már többen úgy tartják, hiába esett szét a frakció, hiába robbant ki az UD. Zrt ügy, hiába függesztette fel a néppártban az MDF tagságát az Európai Néppárt választmánya, Dávid Ibolyáék sikeresen szerepelhetnek a parlamenti választásokon.