Fürdőzőkre veszélyes tárgyakat emelnek ki a Balatonból – a horgászokat is érinti az intézkedés
A Balaton vize olyan veszélyeket is rejthet, amelyekre sokan egyáltalán nem gondolnak. Ennek vetnének véget a hatóságok.
A hajók és a fürdőzők szempontjából is problémás a horgászkarók és egyéb halászati eszközök és tárgyak telepítése, a Balaton vizében mégis számos veszélyes elem fellelhető. Bár ezen tárgyak telepítése illegális tevékenység, mégis több településen is felfedeztek hasonló építményeket. Mostantól azonban még gyorsabban felszámolhatják ezeket a szakemberek – írta meg az InfoStart a Zala vármegyei hírportál információira hivatkozva.
A Balaton, különösen a nyári hónapokban a nyaralók kedvelt célpontja, turisztikai szempontból is hazánk egyik kiemelt jelentőséggel bíró területe. A víz minőségét, valamint az egyes partszakaszok állapotát folyamatosan ellenőrzik a hatóságok.
Évről évre felmerülnek bizonyos problémák, amelyekre megoldást kell találni, és amelyekről egyeztetniük kell a szakembereknek. Ez indokolta, hogy megtartsák a Balatoni Szövetség konferenciáját, amelyen szóba kerültek a turizmussal, valamint a tó általános állapotával kapcsolatos kérdések is. Az egyik legnagyobb problémát az illegális horgászkiállások jelentik, amelyekre az önkormányzatok és a szakértők közösen próbálnak megoldást találni.
A Balaton ettől is balesetveszélyessé válhat
A fürdőzők védelme elsődleges szempont, így nem meglepő, hogy a balesetveszélyes stégek mellett azokat a cölöpöket és egyéb tárgyakat is igyekeznek felszámolni a hatóságok, amelyek telepítését sok esetben egyáltalán nem is engedélyezték.
A Balatoni Vízi Polgárőrök már hosszú évek óta ellenőrzik a partszakaszokat, és ahol indokolt, kiemelik a vízből az úgynevezett horgászkarókat. Érdemes tudni, hogy ezek akár a kisebb hajókban is kárt tehetnek, de a vízben fürdőzőkre is veszélyt jelenthetnek. Minden évben több száz hasonló eszközt emelnek ki a vízből, csak a tavalyi évben 358 építményt távolítottak el.
Az ilyen jellegű munkálatok elvégzésében már eddig is segédkezett Keszthely, Gyenesdiás, Vonyarcvashegy és Balatonberény önkormányzata, ám mivel több településen is problémát okoznak a horgászok által illegálisan létrehozott építmények, 2025-ben már Balatongyörök, Balatonkenese, Ábrahámhegy, Balatonszemes és Balatonföldvár önkormányzata is részt vett az egyeztetéseken, és csatlakoztak ahhoz a programhoz, melynek célja ezek eltávolítása.
Fontos újdonság, hogy az idei évtől kezdve a balatoni vízügyi kirendeltség hatósági engedélyét is megkapták a polgárőrök, melynek értelmében nem szükséges engedélyeztetési folyamat ahhoz, hogy a cölöpöket és egyéb halászati eszközöket eltávolítsák a vízből, amennyiben az indokolt. Ezáltal a tó és a part menti területek is biztonságosabbá válnak, az ellenőrzéseket pedig egész évben folytatják majd a szakemberek.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)