Az ördög a részletekben

2015. július 3., 09:44

Az olimpiáról sokan és sokat írtak már – legutóbb itt, a 168 Óra hasábjain Ceglédi Zoltán politikai aspektusokat elemzett –, de eddig valahogy elsikkadt egy alapvető fontosságú tény: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság bizony nem rendez olimpiai versenyeket! A NOB a kereteket biztosítja csupán, az olimpián magukat a versenyszámokat az adott sportági szakszövetségek rendezik, a labdarúgást a labdarúgó-szövetség, az atlétikai versenyeket az atlétikai szövetség és így tovább. Ezért a NOB Agenda 2020 című dokumentumára hivatkozni szemfényvesztés!

Ez a dokumentum egyébként hasznos, de ha az „üzenetét” kéne meghatározni röviden, az lenne: a NOB nem akarja, hogy az olimpia megrendezése bármikor is a csőddel, az évtizedes visszaeséssel kapcsolódjon össze. Éppen ezért a NOB megváltoztatott néhány valóban idejétmúlt rendelkezést, nem követeli meg például, hogy az adott város közvetlen környezetében rendezzék a versenyszámokat, akár régiók is pályázhatnak, sőt határokon is átnyúlhatnak (a magyar pályázatban a kajak-kenu és az evezősversenyek Szegeden, a hosszútávúszás a Balatonon, a vadvízi kajak egyenesen Szlovákiában lenne); nem kell a pályázatokat papíron is benyújtani, elég elektronikus úton; és kiemelt szempont lett a már elkészült létesítmények használata, illetve utólagos hasznosítása. Ezek és az itt most nem említett változások pozitívak, de aki az Agenda 2020-ra úgy hivatkozik, mint egy kis költségvetésű, amolyan „fapados” olimpia megrendezésének dokumentumára, az – legyünk jóindulatúak! – valamit nagyon félreértett.

Mivel a versenyszámokat a szakszövetségek rendezik, ezért nem az Agenda 2020-at, hanem az adott szövetség világversenyekre vonatkozó előírásait kell szem előtt tartani!

A FIFA stadionokra vonatkozó előírásait például egy 238 oldalas dokumentum tartalmazza. Nem akarnék untatni senkit a részletekkel, egy apróság csupán: a mérkőző feleknek a stadionon belül, a közönségtől elzárt helyen, közvetlenül az öltözők bejáratánál kell parkolóhelyet biztosítani, ahol csapatonként két-két busznak és nyolc-nyolc személygépkocsinak kell elférnie...

De gondoljunk csak bele! Talán az egy labdarúgást leszámítva, minden sportágnak az abszolút csúcseseménye az olimpia. Az olimpiai bajnokok a sportágak kiemelkedő hősei, akik különleges „bánásmódot” igényelnek, ugyanakkor óriási érdeklődésre tarthatnak számot. LeBron James és az amerikai kosárlabda-válogatott nem vállal mérkőzést a káposztásmegyeri általános iskola tornatermében, amiként Usain Bolt sem fut a III. kerületi TTVE hátsó salakosán. Ezek nem sztárallűrök: ilyen sporthéroszoknak nagyságukhoz mérhető létesítmény és nézősereg dukál! Londonban az orosz–brazil-röplabdadöntőt tizennégyezer-ötszáz néző előtt rendezték; nekünk egyetlen ilyen méretű csarnokunk sincs, de nem mondhatjuk azt, hogy kedves röplabdaszövetség, nálunk nem túl népszerű ez a sportág, úgyhogy egy kis teremben lesznek a versenyek, majd berakunk pár padot a nézőknek.

Jelenleg Magyarországon a Papp László sportaréna alkalmas egy nem túlságosan nézőcsalogató sportág megrendezésére, mint mondjuk a súlyemelés vagy a vívás; alkalmas a már említett szegedi Maty-éri evezőspálya, és a Hajósban lebonyolítható a vízilabda. Ennyi.

Sportpéldákat mindig szívesen hozok az én hőn szeretett angoljaimtól, most is így teszek, annál is inkább, mivel ott voltak a legutóbbi olimpiai játékok. A labdarúgást a következő stadionokban rendezték: Wembley (90 000 férőhely), Millenium Stadium, Cardiff (74 500), Old Trafford, Manchester (75 600), St. James Park, Newcastle (52 400), Ricoh Arena, Coventry (32 600), Hampden Park, Glasgow (51 800). Ezen hat stadion egyike sem az olimpiára készült, ezek csak úgy voltak, és egyetlenegy sportág helyszínéül szolgáltak... Erre gondol a NOB, amikor a már meglévő létesítményekről beszél.

Az utólagos hasznosításra is vegyünk példát: a londoni olimpiára készült egy teljesen új, nyolcvanezres stadion; már a tervezésekor harcba indult két londoni csapat, a Tottenham Hotspurs és a West Ham United, mindketten az új stadionuknak akarták megszerezni, végül a WHU lett a befutó, 2016-tól már ott lesznek a hazai meccseik... Ja igen, a 2017-es atlétikai világbajnokságot is ott rendezik.

Talán a fentiekből is látszik, hogy bár a hazai rendezést pártolók rendre erre a dokumentumra hivatkoznak, ha a NOB valóban komolyan veszi az Agenda 2020-at, akkor Magyarország nem rendez olimpiát. Szerintem egyébként nagyon is komolyan veszi, ezért én nem is idegeskedem különösebben.

A teljesen felesleges pályázatra persze el lehet majd sikálni pár tízmilliárdot, efelől azért kétségeink ne legyenek.

Ráczkevy Miklós, e-mail