Az LMP csúnyán beszólt mindkét oldalnak
„Brüsszeli magyar lobbisták is fenyegetik a demokráciát, egészségünket és környezetünket“ - mondta el a sajtó képviselői előtt csütörtökön Várady Tibor, a Lehet Más a Politika és a Humanista Párt képviselőjelöltje. Brüsszelben közel tizenötezer lobbista jut hétszázharminckettő képviselőre. Az egyik legnagyobb erejű lobbi az úgynevezett „Kenguru csoport“, amelyben az Európai Parlamenti képviselők többek között a dohány-, autó-, olaj- és gyógyszeripari lobbival dolgoznak együtt. A „kenguruk“ egyik vezetője Herczog Edit, az MSZP EP listájának 2. jelöltje, de a csoport tagja a fideszes Barsiné Pataky Etelka és Becsey Zsolt is.
„Az elmúlt években az ipari lobbi a Néppárti és Szocialista pártok támogatásával számos környezetvédelmi szabályozást gyengített meg“ - mutatott rá Várady Tibor. A klímavédelmi szabályok(i), az autók széndioxid-kibocsátásának szabályozása(ii), a légszennyezésre(iii), hulladékégetésre vonatkozó szabályok(iv) és a vegyianyag engedélyezési rendelet (REACH)(v) is ilyen csoportok nyomására gyengült le számottevően. Ennek fényében különösen érdekes, hogy az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottsága előtt a napokban a parlementi pártok EP képviselőjelöltjei mind a magyar érdekek képviseletéről szónokoltak - írta a két pár közös közleménye.
„A képviselőknek elsősorban nem az ipari érdekeket, hanem választóikat kell képviselniük, és számot kell adniuk tevékenységükről. A lobbizás nem illegális, de jelenleg ellenőrizetlen és átláthatatlan, ezért veszélyezteti a demokráciát. Az Unió eddig képtelen volt tiszta viszonyokat teremteni: a lobbisták alig tíz százaléka regisztrált önkéntesen, a többi a félhomályban ténykedik“ - szögezte le a sajtótájékoztatón Schiffer András, az LMP szóvivője.
Az LMP-HP szerint ilyen körülmények között a választók nem tudhatják biztosan, hogy június 7-én kikre szavaznak: európai képviselőkre vagy ipari lobbistákra. A két párt elkötelezte magát amellett, hogy az Európai Parlamentben csak a választók érdekeit képviseli. „Mi biztos nem vennénk részt például olyan luxus fejtágítón, amit az Európai Energia Fórum - az ipari lobbi és a képviselők együttműködésének másik fóruma - a sarkvidékre szervezett a képviselőknek. Tudjuk, hogy az ehhez hasonló dolgokat majd hasznos és ártatlan szakmai eszmecseréknek próbálják beállítani. Amíg az egész rendszer átláthatatlan, nem lesz könnyű ezt elhitetniük“ - vélekedett Várady Tibor.
„Azért is megyünk az EP-be, hogy szülessen végre szigorú szabályozás a lobbizásra, és az életünket alapvetően befolyásoló döntések ne mutyizással szülessenek“ - tette hozzá Schiffer András.