Az embertelenség törvényei
Július eleje óta a menedékkérőket visszafordíthatják a tranzitzónába. Az intézkedés nyomán napok alatt feltorlódtak a menekültek a határ mentén, ahol embertelen körülmények között várakoznak. A 168 Óra által megkérdezett jogászok szerint nem lett volna szükségszerű, hogy így alakuljon. A csütörtökön megjelenő lapban azt állítják, ha a magyar kormány nem rendelne alá mindent a menekültellenes propagandának, a helyzet megnyugtatóan rendezhető lenne.
Július 5-e óta visszaküldhető a tranzitállomáshoz az, akit a szerb-magyar határ nyolc kilométeres sávjában elfognak. A törvény szerint az elfogott menekültek menedékkérelmét megtagadhatják. Szakértők szerint mivel ez jogilag kivitelezhetetlen – épp a fentiek miatt – ez azt eredményezi, hogy a magyar hatóságoknak jóval több kérelmet kell érdemben elbírálniuk. És azt is: pár nap alatt sok százan rekedtek a kerítés szerb oldalán, emberhez méltatlan körülmények között, kiszolgáltatva esőnek, máskor elviselhetetlen hőségnek.
Ahogy Körmenden is. Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke a csütörtökön megjelenő 168 Órában azt mondja: miután tavaly a kormány a debreceni menekülttábor bezárásáról döntött, jelentősen csökkent a menekülteket fogadó állomások kapacitása. Ezért Körmenden új szállást nyitottak. Nemrégiben az abcug.hu portál járt itt: a tábort emberi tartózkodásra teljesen alkalmatlannak találták. A kánikulában rohadnak az ételek, a sátrakban elviselhetetlen a meleg. A menekülteknek apró szekrény sem jutott, nincs hová pakolni a holmijukat.
– Szándékosan rontja a kormány az ellátás színvonalát: ezzel is azt akarja elérni, hogy ne jöjjenek Magyarországra menekültek. Nem érdekli őket az sem, hová mennek és mi történik ott velük. A humanitárius szempontok nem számítanak, de a jogiak sem: szinte mindegyik kötelezettségét megszegte már Magyarország ezekkel az intézkedésekkel – mondja Pardavi Márta.
– A kormányzati szabályozás kapcsán korábban megfogalmazott félelmek többsége valósággá vált. Valóban áldatlan állapotok alakultak ki a határ mentén – mondja Lattmann Tamás nemzetközi jogász. Szerinte, ha az állam bizonyos helyzeteket korlátozó intézkedésekkel akar rendezni, akkor különösen oda kell figyelnie a szabályozás miatt kialakult helyzet jogi és politikai vonatkozásaira, hiszen azokat is kezelnie kell.
További részletek a 168 Óra csütörtöki számában.