Az első a legkisebb faluban őrködik
Ha leesik egy cserép, azt is a helyére rakja majd az első magyar településőr, aki az ország legkisebb falujában vigyáz a rendre. A Megyeren dolgozó Körmendi Roland érettségizett, több szakmája is van, négy hónapja dolgozik az önkormányzatnál közcélú munkásként.
Munkába állt az első településőr az ország legkisebb falujában, Megyeren. A Sümeghez közeli, Veszprém megyei település 25 házát és 64 bejelentett lakóját ezentúl a 34 éves Körmendi Roland vigyázza majd.
- Hatkor kezdődött a műszak, de igazából kötetlen a munkaideje – mondja Pajer Kristóf polgármester. – Azt kértük, hogy hajnalban és este figyeljen jobban, szóljon, ha bármi szokatlant tapasztal. De emellett ha leesik egy cserép, azt is a helyére rakja majd.
Nyilatkozni azonban, üzente polgármesterén keresztül, nem akar.
Viszont, mint eddig, kezeli a falu kamerarendszerét, merthogy Megyeren ez is akad. Megjavítja, ha elromlik, a technikát, archivál és töröl. Igaz, mostanában nincs túl sok látnivaló a képeken. Az első műszak is eseménytelenül telt. Megyeren már rend van.
Korábban a „klasszikus”, kisértékű lopások voltak jellemzőek, megesett, a dolgos megyeri csak hűlt helyét látta a cementeszsáknak, miután fröccsözött egyet.
A polgármester szerint a mezőőr munkája mellett mégis szükség van településőrre. Jobb a megelőzés. Körmendi Roland érettségizett, több szakmája is van, négy hónapja dolgozik az önkormányzatnál közcélú munkásként.
Településőrként is ez marad, minibálbért fog kapni. 2009. december 31-éig van szerződése. Pajer Kristóf szerint annak a településőrnek, aki megbecsüli magát, biztonságot ad ez a munka. Hiszen a települések nem fogják háromhavonta váltogatni a posztot betöltőket.
- Januártól mi is szívesen státuszba vennénk Rolandot, s így már a közalkalmazotti tábla vonatkozna rá. Csakhogy a minisztérium utófinanszíroz, három hónappal később fizet.
- És nem lehet tudni, mi történik a településőri rendszerrel a jövő évben. Ha már közalkalmazotti státuszban van, nem mondhatok fel egyszerűen, az önkormányzatnak kell állnia például a végkielégítést.
Így egyelőre a közcélú munka mellett döntöttek. Ez a rendszer már működik. A településőr-programra eddig száztíz, főleg kistelepülés jelentkezett. A városok inkább a meglévő közterület-felügyelet megerősítéséhez kértek támogatást. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) honlapja szerint a pályázat – amelyre egyébként a jelentkezés folyamatos – szeptemberi elbírálása során száz település nyert.
Azok az önkormányzatok, amelyeknél nincs közterület-felügyelet vagy felügyelő, a településőrt közmunkában vagy más alkalmazottként vehetik fel. A közmunkás a közmunka keretből kapja bérét. Ahol nem lehet közmunkában foglalkoztatni a településőrt, ott a minisztérium havi 71 ezer 500 forintot és a járulékokat fizeti. A minisztérium településenként legfeljebb két őrt támogat.
Ahol már foglalkoztatnak közterület-felügyelőket, ott a támogatás az igény benyújtásakor meglévő közterület-felügyelői létszám kétszeresére, de legfeljebb 20 főre igényelhető.
Az IRM minden esetben ad évente egyszer 80 ezer forintot a dologi kiadásokra. Vagyis mobiltelefonra, kerékpárra, „telepüsőr” feliratú láthatósági mellényre, fekete baseball sapkára, zseblámpára, jegyzettömbre és íróeszközre, hordtáskára.
Persze nem lehet akárki településőr. Az őrnek legalább 8 általános végzettséggel kell rendelkeznie, és betöltenie a 18 évet. Nem lehet büntetett előéletű, ellenben legyen cselekvőképes, alkalmas feladata ellátására fizikailag és pszichológiailag.
Rendelkeznie kell megfelelő rendészeti tanfolyammal, vagy az önkormányzatnak vállalnia kell, hogy arra beiskoláztatja.