Az elárult konzervatívok

Egyelőre alig több egy baráti társaságnál, de az Orbán-rezsimet igazoló jobboldali értelmiségtől már határozottan elkülönül az a konzervatív szellemi csoport, amely Eötvös József nevét választotta. Sólyom László, Kádár Béla, Bod Péter Ákos, Chikán Attila, Csaba László, Urbán László tartozik az alapítók közé, de ott van Mellár Tamás közgazdász is. Őt kérdeztük.

2016. március 1., 15:28

– Mi a különbség Széll Kálmán és Eötvös József között? Miről mondtak le az egyik nevével fémjelzett társaság elhagyásával, és mit nyertek a másik név, az Eötvös felvételével?

– Mind a ketten nemzeti szabadelvűek voltak, de Eötvös, amennyire meg tudom ítélni, liberálisabb volt. Ami a kiválást illeti, nem tudom, a többiek miért mentek el, én ezt nem a magam jószántából tettem. Egy idő után ugyanis nem hívtak meg a társaság rendezvényeire, valószínűleg a kormánnyal kapcsolatos kritikáim miatt. Az elején, 2010 előtt a Széll Kálmán Társaság összejövetelei még arról szóltak, hogy melyek azok a legfontosabb nemzetpolitikai kérdések, nyugdíj, egészségügyi, oktatási problémák, amelyekre megoldást kell találni, később viszont inkább az volt a cél, hogy érvekkel támasszák alá a kormány aktuális gazdaságpolitikáját. Ez már nem nagyon tetszett. Úgy tűnt: egy nyitottabban, tabuk nélkül gondolkodó, észérvekkel vitatkozó ember számára a Széll Kálmán Társaságban nincs terep.

– Akkoriban sokan kérdezték, hogy hol vannak a független konzervatív gondolkodók, miért nem mondják el a véleményüket az értékeikkel szembemenő Fidesz-politikával szemben. Most már tudjuk, hogy a Széll Kálmán Társaságban ültek, növekvő rossz érzésekkel.

– Hogy hallgattunk volna? Azért én azt gondolom, hogy a magunk módján mondtuk a magunkét, azzal együtt, hogy egy ideig valóban várakozó állásponton voltunk. És itt tennék egy megjegyzést: a jobboldal vonzerejét 2010 körül az adta, hogy a Fidesz-kormány a kezdettől pontosan tudta, hogy melyek a legfontosabb nemzetgazdasági és nemzetstratégiai kérdések, és hogy ezekkel mit kellene kezdeni. Később rendre rossz válaszokat adott, de lássuk be, a mai ellenzék még a puszta kérdésekig sem jutott el. Ez azért nagy különbség a bal- és a jobboldali elit felfogása között.

– Én ezt inkább úgy látom, hogy a jobboldali értelmiség a maga részéről nagy reformreményekkel és programokkal vágott neki a Fidesz-korszaknak, Orbán azonban elárulta a saját szellemi elitjét, és mindent egy központosító, erőszakos politika felé vitt.

– Pontosan így van. Mi azt láttuk, hogy 2010 előtt a baloldali kormányok nem voltak képesek megvalósítani egy olyan átalakítást, amelyben a piacgazdaság és a demokrácia kiteljesedhetett volna, cipelték magukkal a régi rossz szocialista örökséget. Akkor azt gondoltam, hogy ha jön egy jobboldali kormány, ráadásul óriási, kétharmados felhatalmazással, akkor kiszabadíthatjuk az országot a felemás modernizáció, a korszerű külföldi és az elmaradott magyar gazdaságok duális világa és a kettős társadalom évszázados mókuskerekéből.

– De talán kicsit lassan esett le a húszfilléres, hogy Orbánék nem épp erre készülnek.

– Vártunk. A jobboldali szellemi holdudvar nagyon komoly erőfeszítéseket tett az ország modernizációjára, és nehezen akartuk elhinni, hogy a politika más irányt vett. A mezőgazdaság átalakítása ügyében például Ángyán József vezetésével sokan vittünk szerepet abban a Matolcsy szervezte csapatban, amelyben a kis- és családi vállalkozások piacképességéről, a világpiachoz való alkalmazkodásukról volt szó. A politika akkor ezt az irányt ígérte, de később mindent felrúgtak, és kialakítottak egy olyan nagybirtokrendszert, amelyre Horthyék is büszkék lettek volna.

– Magyar Bálint posztkommunista maffiaállamnak írja az Orbán-rendszert, amit a Fidesz-zsargon szerint egy fülkeforradalom hozott létre. Mármost egy konzervatív számára a forradalomnál nincs taszítóbb fogalom. Ön szerint milyen világ rendezkedett itt be?

– Ez a rendszer szereti magát konzervatívnak nevezni, de valójában egy félfeudális rendszer restaurációja. Konzervatív-liberális fogalmak szerint arra lenne szükség, hogy végre, száz év után, fejeződjön be a félbemaradt polgári átalakulás, és az ország induljon el egy modernizációs úton, persze a maga nemzeti sajátosságaival. De a kormány nem erre használta fel a politikai felhatalmazását. Csak annyi változás történt, hogy Orbánék a baloldali kormányok által kialakított és mesterségesen korlátozott piacgazdasági pozíciókat és monopolhelyzeteket a saját klientúrájuknak játszották át, ahelyett hogy ezeket felszámolták volna. Olyan rendszert építettek ki, amelyet a kiváltságok és a monopolhelyzetek határoznak meg.

– Mennyire zavarta önt vagy önöket az az ideológiai környezet, amelyet az Orbán-kormány teremtett? Főleg a Horthy-korszakkal való szimpátiákról van persze szó, amelynek a hatalom láthatóan a legfeudálisabb vonásait kedveli.

– Közgazdász lévén történelmi kérdésekben nem akartam a hangomat hallatni, mert úgy éreztem, ezekhez a vitákhoz nincs elég háttérismeretem, felkészültségem.

– Horthyról vagy Hómanról azonban nyilván pontosan tudta, hogy ők nem egyszerűen vitatott személyiségek, hanem szörnyű eszméket képviseltek.

– Nem kívánom megkerülni a kérdést. A belső véleményem persze megvolt a Horthy-rendszer restaurációjáról. Hiszen a két háború között az történt, hogy egy modernizációra képtelen ország pótcselekvésként a régi uralmi viszonyok fenntartásával egy keresztény-nemzeti létben konzerválta magát. Azt szoktam mondani a diákjaimnak, hogy ha én a két világháború között éltem volna, biztosan a nép írókhoz csatlakozok, hiszen parasztgyerekként nőttem fel, tehát az urambátyám világ, a szolgalelkű értelmiség világa és az úri Magyarország felsőbbrendűsége mindig is taszított.

– Remélhetőleg ezeknek az ideológiai nemtetszéseknek is hangot adnak végre az Eötvös Csoport tagjai. Egyébként mekkora hatóterületet jelöltek ki maguknak? Keresnek szövetségeseket? Például a Magyar Nemzet kiváló fórumuk lehetne.

– Szeretnénk megtartani a magunk autonómiáját, nem akarunk pártokkal szövetségre lépni, de szimpátiáink persze léteznek, és személy szerint én nagyon szívesen írnék a Magyar Nemzetnek. Van is kinek beszélni, hiszen a szavazói leltár szerint másfél-kétmillió ember, akár esik, akár fúj, mindenképpen a Fideszre szavaz, egy-másfél millió a jelenlegi baloldalt választaná, ám van még kétmillió tanácstalan állampolgár, aki a baloldalt nem szereti, de valódi jobboldali-konzervatív ajánlatot nem kap. Elvileg tehát van itt egy nagy pálya.

– A demokratikus minimum közös tisztelete, meg annak az undornak az alapján, amit a XXI. század elején a feudalizmussal szemben önök is éreznek, baloldali és liberális műhelyekkel is szóba állnának?

– Természetesen figyelünk rájuk, de eddig nem merült fel, hogy például az Eötvös Károly Intézettel, a Hetényi- vagy éppen a Szalai-körrel valamiféle együttműködési szerződést kössünk. De a szabadság, demokrácia, a piacgazdaság mint érték nyilván közös bennünk. Ha eljönne egy politikai fordulat – amiben reménykedem –, biztosan úgy kellene elkezdeni egy új érát, hogy valódi kerekasztalokat hozunk létre bal- és jobboldali szakértők részvételével. Meg lehetne állapodni egy új társadalmi konszenzusban. A mi társaságunk egy ideig tétovázott abban a kérdésben, hogy mennyire legyünk nyilvánosak. De végül eldőlt, hogy ha már kiszabadult a szellem a palackból, beszéljünk, vitatkozzunk nyíltan, olyan emberekkel is, akiknek tőlünk eltérő a világlátásuk. Én kezdettől ezt támogattam az Eötvös Csoportban.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.